Ten dom, położony w malowniczej okolicy przedmieść Kijowa, z widokiem na Dniepr, jest prawdziwą oazą spokoju i miejscem, gdzie toczy się życie pewnego małżeństwa. Ich dzieci, choć mieszkają już na własną rękę, często odwiedzają rodziców, zwłaszcza podczas świąt i rodzinnych uroczystości. To tutaj cała rodzina zbiera się, aby dzielić się euforią i spędzać wspólnie czas.
Potrzeby klienta
Właściciele domu pochodzą ze Lwowa i przez ostatnie dwadzieścia lat żyli w przestrzeniach o klasycznym wystroju. Teraz zdecydowali się na przeprowadzkę do nowoczesnego domu, w którym wnętrza będą odzwierciedlać ich osobowość. Najstarsza córka małżeństwa, mająca doświadczenie w projektowaniu wnętrz i ukończony kurs w London School of Arts, poleciła projektanta do realizacji tego projektu.
Podczas projektowania ustalono, iż właściciele nie są zwolennikami zimnych odcieni szarości, czerni ani minimalistycznych, kanciastych form. Zamiast tego, preferują ciepłe kolory ziemi, piaszczyste odcienie oraz połączenie wyrazistego marmuru i mosiężnych tekstur na neutralnym, jasnym tle. Okazało się również, iż są miłośnikami sztuki i posiadają kolekcję dzieł współczesnych ukraińskich artystów, których odpowiednie wkomponowanie w przestrzeń domu było jednym z priorytetów.
Właścicielka domu jest osobą pogodną i charyzmatyczną, a projektantka chciała, aby wnętrza oddawały tę energię i charakter, dlatego wykorzystała wyraźne akcenty i śmiałe połączenia. Efektem jest klasyczna paleta materiałów wpisująca się w nowoczesną bryłę domu, a kompromis między tradycją a nowoczesnością stanowią tu elementy w stylu art déco.
Przestrzeń wspólna i przestrzeń prywatna
Na parterze znajdują się przestrzenie wspólne oraz sypialnia dla babci. Sypialnia główna i pokoje gościnne, wyposażone w garderoby i łazienki, znajdują się na pierwszym piętrze. Przestrzeń na parterze można swobodnie łączyć lub dzielić dzięki przesuwnych drzwi, co jest szczególnie przydatne podczas większych rodzinnych spotkań, kiedy to hol i jadalnia mogą zostać połączone z wejściem, kuchnią oraz tarasami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Głównym punktem wspólnej przestrzeni jest imponujący kominek z marmurowym portalem i mosiężnym wykończeniem, sięgającym na wysokość około siedmiu metrów. Kominek został wykonany na zamówienie według rysunków projektanta, podobnie jak półki po obu jego stronach. W jadalni uwagę przyciąga szafa, harmonizująca z tonem całego wnętrza oraz obszerna szafka na wino, będąca hołdem dla pasji córki właścicieli i jej męża, którzy są zapalonymi kolekcjonerami win.
Charakterystycznym elementem przestrzeni jest cienka mosiężna linia biegnąca przez ściany holu, która podkreśla nowoczesną geometrię wnętrza, a także pojawia się jako inkrustacja na drzwiach przesuwnych i frontach kuchennych. Kolejnym akcentem w stylu art déco jest wąska wstawka z czarnego marmuru na parkiecie.
Naturalne materiały i nowoczesne akcenty
Paleta projektu opiera się na naturalnych materiałach, takich jak różne rodzaje marmuru o wyrazistych teksturach, szlachetny mosiądz i drewno. Zaokrąglone linie mebli tapicerowanych oraz delikatne wzory na tekstyliach równoważą masywne elementy wnętrza. Połączenie błyszczącego marmuru i mosiężnego blasku z matowym tynkiem nadaje przestrzeni złożoność i głębię. Wnętrza wzbogacono akcentami od renomowanych marek takich jak Poliform, Cassina, Minotti, B&B Italia, Roche Bobois, Tacchini i innych.
Każde pomieszczenie ma swoje unikalne akcenty. Sypialnia babci na parterze wyróżnia się neutralnością, a antyczna ikona z rodzinnego Lwowa, umieszczona nad łóżkiem, nadaje jej wyjątkowego charakteru. Czerwone akcenty w tapicerce mebli harmonizują z bizantyjską paletą ikony, a jasny marmur z bordowymi żyłkami w łazience dodaje elegancji. Zielona marmurowa umywalka kontrastuje z tymi barwami, wprowadzając do wnętrza odrobinę włoskiego uroku.
W sypialni właścicieli centralnym punktem jest duże, zaprojektowane na zamówienie łóżko, którego zagłówek łączy geometryczne wzory z kwiatowymi motywami poduszek. Ustawione tak, aby można było podziwiać malowniczy widok na zbocza Dniepru. Łóżko jest jednocześnie wygodne i eleganckie. Dodatkowym, ciekawym elementem tego pokoju jest ażurowa przegroda w kształcie fali, zaprojektowana przez firmę Cassina.
– Nasza kooperacja zaowocowała nie tylko stworzeniem wyjątkowego wnętrza, ale także zmianą estetycznego podejścia klientów. Odeszliśmy od klasycznych rozwiązań, do których byli przyzwyczajeni, odkrywając nowe, nowoczesne formy, które klienci zaakceptowali i pokochali – podsumowała projektantka Aisel Kononenko.
Projekt: Aisel Kononenko
Zdjęcia: Andriy Bezuglov
Zobacz również:
- Kolorowy dom Ewy i Maćka – zobacz efekt transformacji wnętrz
- Jak architektka urządziła własny dom? Inspirujący projekt z Koszalina