Nowe wystawy w Katowicach. Zbliżają się kolejne wernisaże oraz towarzyszące im wydarzenia

katowice24.info 3 miesięcy temu
W artystycznym świecie duże się dzieje. Rozpoczynają się zarówno wystawy sztuki współczesnej, jak i te poświęcone przeszłości. Inne eksplorują miejską przestrzeń, komentują i szukają rozwiązań dla społecznych i ekologicznych problemów. Poniżej przedstawiamy przegląd wystaw, na które warto się wybrać.

Rozpoczęte wystawy:

Culture Calling, Galeria Pusta Katowice Miasto Ogrodów

Podczas wystawy można zobaczyć jak twórcy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzą w interakcję z miejską przestrzenią. Pokazują ją, zmieniają, komentują lokalne historie i społeczne wyzwania. Na wystawie znajduje się wszystko – od obrazów i grafik po projekty fotograficzne, spotkania, spektakle i performance.
Czas trwania: 13 września – 13 października. Więcej TUTAJ.

Kato Blues Faces, ul. Staromiejska 13

Na wystawie można zobaczyć unikalne przedmioty, grafiki, plakaty, zdjęcia oraz multimedia związane z bluesem – archiwalne koncerty, wywiady i teledyski. W Kato Blues Faces planowane są również kameralne koncerty i spotkania z muzykami.
Czas trwania: 9 września – 30 listopada. Więcej TUTAJ.

Żywa krew, Oblatów4 oraz przestrzeń Minus1 – do oglądania z ulicy przez szybę

Przestrzeń Żywej Krwi zaprasza do wspólnego dialogu na temat menstruacji i krwi miesięcznej. Wystawa prowadzi przez drogę od pierwszej miesiączki do menopauzy. Nie zabraknie prac mówiących o zaburzeniach okresu i schorzeniach ginekologicznych. Będą również historie osób transpłciowych, poznających swoje ciała w nowych lub niechcianych sytuacjach menstruacyjnych i zmagających się z niezrozumieniem w społeczeństwie. Poruszane będą wątki edukacyjne i polityczne. Znajdzie się też miejsce na temat przemijania, cykliczności i rytualności czasu menstruacji. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni zarówno twórcy profesjonalni, jak i nieprofesjonalni.
Czas trwania: 14 września – 9 listopada. Wystawie towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń, o których więcej TUTAJ.

Zaplanowane wystawy:

Litymbrjon – katowiczanin i przyjaciel Witkacego, Muzeum Historii Katowic

Muzeum zaprasza tropicieli historii miasta na wystawę kilkudziesięciu prac Edmunda Strążyskiego – polonisty, artysty, filozofa oraz przyjaciela Witkacego.

Czas trwania: 18 września – 24 listopada. 18 września o 18.00 odbędzie się towarzyszący wystawie wykład Natalii Kruszyny w 85. rocznicę śmierci Witkacego. Więcej TUTAJ.

Światowy Dzień Architektury, Klubogaleria SARP

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej oraz Igers Katowice zapraszają na wystawę pokonkursową z okazji Światowego Dnia Architektury. Przez dwa miesiące na instagramie z hasztagiem #blokisarp zbierali zdjęcia blokowisk województwa śląskiego.
Czas trwania: 17 września – 17 listopada. Wernisaż wystawy: 17 września o 18:00. Więcej TUTAJ.

Laboratorium badań nad szczęściem: Ideobranie, Rondo Sztuki

Jest to wystawa podsumowująca Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie (2022-2024), czyli projekt artystyczno-badawczy. Celem działań prowadzonych przez uczestniczące w projekcie instytucje kultury z pięciu różnych miast Polski było zdefiniowanie nowych rodzajów komfortu i poszukiwanie rozwiązań, które mogą stać się odpowiedzią na potrzeby wynikające ze zmian klimatu. Punktem wyjścia była konieczność odejścia od komfortu opartego na eksploatacji paliw kopalnych i na wysokoemisyjnych technologiach. W ramach projektu zbadano takie tematy jak migracja roślin, regeneracja gleby miejskiej, znaczenie projektowania przestrzeni publicznej dla dobrostanu psychicznego, deficyt wody pitnej, potencjał miejskich nieużytków, zapobieganie izolacji i osamotnieniu, poszukiwanie źródeł optymizmu i projektowanie miejsc sprzyjających powstawaniu więzi społecznych. Projekt miał za zadanie połączenie środowiska sztuki, nauki, dizajnu, technologii i przedsiębiorczości w celu poszukiwania nowych idei.
Czas trwania: 21 września – 20 października. Otwarcie wystawy: 20 września o 18:00. W weekend otwarcia odbędą się różne wydarzenia towarzyszące, o których więcej TUTAJ.

Under the eyelids, Szałfynster ul. Kochanowskiego 13

Tym, co łączy artystów biorących udział w wystawie, jest nie tylko malarstwo, ale także odejście od racjonalnego postrzegania rzeczywistości na rzecz poszukiwania znaków ze świata pozazmysłowego. Motywowane jest to chęcią zgłębienia swojej podświadomości i próbą zrozumienia naszego otoczenia czy relacji, w jakie jesteśmy uwikłani. Obrazy na wystawie pełne są symboli.
Czas trwania: 21 września – 19 października. Wernisaż wystawy: 21 września o godzinie 19:00. Więcej TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału