Nowe regulacje dotyczące segregacji odzieży wyzwaniem dla gmin i obywateli

doxa.fm 2 dni temu
fot. Pixabay

Zmiana przepisów dotyczących segregacji odpadów tekstylnych to poważny problem dla gmin oraz obywateli. Od 1 stycznia ubrania i tekstylia nie mogą być wyrzucane do odpadów zmieszanych. Specjalistka z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami Hanna Marliere zwraca uwagę, iż nowe zasady spowodują, iż pojemniki na używaną, ale niezniszczoną odzież mogą stać się miejscem wyrzucania wszelkich tekstyliów. Na antenie Polskiego Radia 24 wskazała również, iż wiele gmin wypowiedziało umowy firmom organizującym zbiórki używanej odzieży:

Hanna Marliere podkreślała, iż nowe przepisy mogą znacząco zwiększyć koszty gospodarki odpadami w gminach:

Od 1 stycznia tekstylia i odzież nie mogą być już być wyrzucane do odpadów zmieszanych. Trzeba je wywozić do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub wrzucać do specjalnych kontenerów. Około 100 gmin w Polsce nie posiada własnych PSZOK-ów.

Według Europejskiej Agencji Środowiska światowa produkcja włókien tekstylnych w ciągu ostatnich 20 lat prawie się podwoiła (z 58 milionów ton w roku 2000 do 109 milionów ton w roku 2020) i cały czas rośnie. EEA przewiduje, iż za pięć lat będzie to 145 milionów ton. (IAR)

Idź do oryginalnego materiału