Nowe państwo w Europie? Bazą będzie islamski zakon. "Kobiety będą mogły ubierać się dowolnie"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. MehmetO / Shutterstock


"Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów", czyli nowe państwo muzułmańskie na wzór Watykanu. Niedługo może pojawić się na mapie Europy. Jednocześnie będzie to również najmniejszy na świecie suwerenny kraj.
Mało kto by się tego spodziewał, jednak w najbliższych latach może dojść do istotnych zmian na mapie Europy. W planach jest utworzenie liberalnego mikropaństwa muzułmańskiego w granicach Albanii. O wszystkim poinformował tamtejszy premier Edi Rama.


REKLAMA


Zobacz wideo Albo się zadłużymy, albo pogrążymy


Nowe państwo w Europie. Ma powstać w stolicy jednego z krajów
"Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów" ma być wydzielone w stolicy Albanii - Tiranie. Ma mieć zaledwie 10 hektarów. Jest to wielkość mniej więcej jednej czwartej wielkości Watykanu. - Albania planuje przekształcić islamski zakon Bektaszytów z Tirany w suwerenne państwo, które będzie promować umiarkowanie, tolerancję i pokojowe współistnienie - oznajmił premier Albanii Edi Rama, cytowany przez dziennik "New York Times".


Nowy kraj w Europie na wzór Watykanu. Prace nad nowymi przepisami trwają
Sufickie bractwo zostało założone w XIII wieku w Anatolii w Turcji. Na początku ubiegłego wieku zostało przeniesione do Albanii, gdy Mustafa Kemala Ataturka, czyli założyciel Republiki Tureckiej zamknął ich działalność. Teraz na czele nowego państwa ma zostać duchowy zwierzchnik Baba Mondi. Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów będzie miało własną administrację, paszporty w zielonym kolorze (ważny dla islamu) i granice, a choćby niewielką służbę wywiadowczą.


Nowe państwo w Europie ma powstać na terenie Albanii. Tirana, stolica Albanii (zdj. ilustracyjne) Fot. zeflue / iStock


- W enklawie dozwolone będzie picie alkoholu, kobiety będą mogły ubierać się dowolnie. Państwo nie będzie zaprowadzać żadnych zasad dotyczących życia codziennego - napisał dziennik "New York Times". w tej chwili realizowane są prace nad przepisami określającymi suwerenny status nowego państwa. Rząd Albanii nie wie, czy pozostałe kraje uznają jego niepodległość. O planach premiera Rama wie na razie kilka sojuszniczych krajów.
Idź do oryginalnego materiału