
Ostatnio, Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) ujawnił dane konstrukcyjne nowej rakiety S8000 Banderol, używanej przez stronę rosyjską w atakach na Ukrainę. Pocisk ten został zbudowany z komponentów pochodzących z różnych krajów, w tym z Chin, USA, Szwajcarii, Japonii, Australii i Korei Południowej.
Cechy rakiety S8000 Banderol
Według ukraińskich specjalistów, S8000 Banderol to lekki, tani, niewielki pocisk manewrujący, który może osiągnąć prędkość ok. 650 km na godzinę i atakować cele oddalone o blisko 500 km. Banderol może przenosić głowice bojowe o masie 115 kg. Unikalną cechą tej broni jest to, iż wystrzeliwana jest ona przy użyciu rosyjskich dronów Orion, co oznacza, iż Rosjanie wykorzystują do tego o wiele droższe samoloty. W przyszłości Banderol ma być wystrzeliwany przez śmigłowce szturmowe Mi-28.
Użycie rakiety S8000 Banderol
Według doniesień, broń ta miała być użyta w tym roku w rosyjskich atakach na południową część Ukrainy, a według nieoficjalnych doniesień jej celem miała być Odessa i Mikołajów. Vijainder K Thakur, analityk wojskowy, uważa, iż dzięki produkcji tej broni Rosja może stworzyć potężny system uzbrojenia, który da jej siłom znaczną przewagę na polu bitwy. Przewiduje, iż masowa produkcja taniego pocisku rakietowego może być kamieniem milowym dla armii rosyjskiej.
Łańcuch dostaw
HUR odkrył, iż 20 kluczowych komponentów rakiety Banderol pochodzi od 30 firm, w tym z Chin, USA, Szwajcarii, Japonii, Australii i Korei Południowej. Sam silnik można kupić na chińskich platformach sprzedażowych AliExpress i Alibaba za 12 tys. funtów. Ponadto ustalono, iż pocisk zawiera m.in. amerykańskie urządzenie śledzące ruch, mikrokontroler ze Szwajcarii, australijski model wymiany informacji i akumulator z Japonii.
Sankcje
Jak zauważył brytyjski dziennik „Telegraph”, zależność Rosji od zagranicznych komponentów uwypukla ogromną tzw. lukę w sankcjach, która pozwala jej obchodzić zachodnie restrykcje, wykorzystując skomplikowane łańcuchy dostaw za pośrednictwem państwa trzeciego, w tym Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i sąsiednich byłych republik radzieckich. Według ustaleń Kijowa, model S8000 Banderol został opracowany przez rosyjskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Kronsztadt, które podlega sankcjom państw zachodnich.
Wnioski
Odkrycie danych konstrukcyjnych rakiety S8000 Banderol pokazuje, iż Rosja przez cały czas wykorzystuje zagraniczne komponenty w swojej produkcji zbrojeniowej, pomimo zachodnich sankcji. Jest to poważne wyzwanie dla państw zachodnich, które muszą znaleźć sposób, aby zablokować te łańcuchy dostaw i uniemożliwić Rosji wykorzystywanie takiej broni. W przyszłości, S8000 Banderol może stanowić znaczną przewagę dla sił rosyjskich na polu bitwy.