Punktualnie o godzinie 10:00 25 kwietnia oficjalnie w Polsce debiutuje najnowsza opaska fitness, model Huawei Band 9. Miałem okazję obejrzeć to urządzenie na zamkniętej prezentacji, mam zatem dla was informacje na temat tego sprzętu.
Na polskim rynku debiutują dziś inteligentne opaski Huawei Band 9. Producent chwali się wygodą noszenia, licznymi funkcjami sportowymi i zdrowotnymi oraz długim czasem pracy na jednym ładowaniu.
Nowa opaska wyposażona jest w spory (jak na sprzęt tej kategorii) ekran AMOLED o przekątnej 1,47 cala i rozdzielczości 368 x 194 pikseli. Nowa opaska mimo sporego ekranu jest zaskakująco lekka. Urządzenie waży zaledwie 14 g (bez paska), jest też smukłe, (8,99 mm grubości). W efekcie można ją mieć na nadgarstku praktycznie non stop bez jakiegokolwiek dyskomfortu. Wspomniałem o długim czasie pracy na jednym naładowaniu, producent deklaruje iż nowy sprzęt jest w stanie działać choćby 2 tygodnie (14 dni), zanim podłączymy go do ładowania. Wbudowany w urządzenie akumulator ma 180 mAh pojemności.
Jak na opaskę fitness przystało, nie mogło zabraknąć opcji treningu. Nowa opaska Huawei Band 9 umożliwia korzystanie z ponad 100 trybów sportowych. Ponadto urządzenie pozwoli nam skuteczniej zadbać o zdrowie dzięki monitoringowi najważniejszych parametrów zdrowotnych (pomiar tętna, saturacji i stresu), a także dzięki dokładnemu monitoringowi snu.
Sprzęt można również stylistycznie dostosować pod własne gusta. Pozwalają na to zarówno wymienialne paski, jak i funkcja tworzenia własnych tarcz. Pozwala to dostosować wygląd urządzenia do codziennych i sportowych stylizacji. Producent pochwalił się też, iż wyświetlacz chroniony jest przez zaokrąglone szkło 2,5D i otoczony jest ultrawąską ramką.
Nowością jest też kod działający na urządzeniu. Opaska została wyposażona w udoskonaloną technologię TruSleep 4.0, która zapewnia dokładniejsze monitorowanie snu. Rozszerzenie pomiarów o okres przed zaśnięciem oraz po przebudzeniu, ma dostarczyć bardziej kompleksowych danych. Statystyki snu obejmują również krótkie drzemki oraz wskaźniki fizjologiczne, takie jak częstotliwość spadku tlenu we krwi i zmiany tętna przez całą noc. Na podstawie tych danych opaska może pomóc zidentyfikować np. ryzyko częstego występowania bezdechu sennego. Urządzenie rozpoznaje pięć najbardziej typowych problemów: bezsenność, wybudzanie się, niewystarczający czas snu, nieregularność w zasypianiu oraz słaba jakość snu. Opaska jest również w stanie kompleksowo przeanalizować poziom stresu w ciągu dnia, aktywność sportową o późnych porach lub drzemki, co ma pomóc w wyeliminowaniu przyczyn pogorszenia jakości snu.
Nowa opaska Huawei Band 9 pozwala też na dokładne monitorowanie tętna, saturacji (SpO2) oraz stresu. Funkcją wartą podkreślenia, która powinna zainteresować kobiety, jest ulepszony monitoring cyklu menstruacyjnego – nowy układ kalendarza poprawia jego czytelność, dając szybszy dostęp do najważniejszych informacji o stanie swojego organizmu.
Wspomniałem wcześniej o 14-dniowym okresie funkcjonowania urządzenia bez ładowania. Tutaj pewna uwaga, producent przyznaje, iż czas ten może się skrócić do 9 dni przy aktywnej stale funkcji monitoringu snu. o ile z tej funkcji nie skorzystamy, wówczas czas działania ma wynosić właśnie 14 dni. Niemniej osobiście wolałbym korzystać z monitoringu snu, aniżeli dłuższego czasu działania, tym bardziej, iż dziewięć dni w urządzeniach ubieralnych to wynik, który nie stanowi żadnego problemu pod względem użytkowym.
Ponadto przedstawiciele producenta deklarowali, iż w razie potrzeby wystarczy zaledwie 5 minut na ładowarce, aby smartband działał przez kolejne 2 dni. Naładowanie baterii do pełna trwa 45 minut.
W opaskach fitness interesują nas przede wszystkim funkcje sportowe. Jak pod tym względem wypada nowy smartband chińskiej marki? Zapowiada się nieźle. Sprzęt oferuje ponad 100 trybów sportowych, przeznaczonych zarówno do aktywności w pomieszczeniu, jak i na świeżym powietrzu. Opracowany przez Huawei algorytm TruSport wspiera użytkownika w analizie danych i wskaźników treningowych. W przypadku treningów biegowych algorytm pomoże w ocenie wskaźnika zdolności biegowych (RAI), VO2Max (pułap tlenowy), określi strefy tętna oraz wyznaczy optymalny czas regeneracji po treningu. Zebrane dane pomogą lepiej zrozumieć oraz ocenić obecny poziom kondycji oraz obserwować zmiany wynikające z regularnych treningów.
Natomiast ulepszony 9-osiowy czujnik wraz z danymi z żyroskopu pozwala lepiej monitorować postawę podczas pływania, liczbę powtórzeń oraz dystans. Nowe pierścienie aktywności automatycznie rejestrują liczbę spalonych kalorii, czas trwania ćwiczeń oraz ogólny czas spędzony na nogach przez całą dobę.
Nowa opaska Huawei Band 9 dostępna jest w 5 wersjach kolorystycznych:
- ponadczasowy czarny (korpus i pasek),
- pastelowy róż (korpus i pasek),
- elegancki biały (biały korpus ze złotą krawędzią i biały pasek),
- odważny żółty (srebrny korpus i żółty pasek),
- modny niebieski (grafitowy korpus, niebiesko-żółty pasek).
Pasek niebieskiego modelu jest stworzony z antybakteryjnego nylonu. Pozostałe są fluoroelastomerowe (materiał hipoalergiczny). Korpus pokryty jest ulepszoną w stosunku do wcześniejszy opasek marki powłoką z włókna polimerowego. Sprzęt jest oczywiście pyło- i wodoszczelny (do 5 ATM; czyli można w nim pływać na basenie).
O personalizacji tarcz już wspominałem. Można tego dokonać z poziomu aplikacji Huawei Zdrowie (dostępna zarówno na Androida jak i iOS), mamy mnóstwo gotowych tarcz do wyboru . Ponadto użytkownicy urządzeń z Androidem z poziomu wspomnianej aplikacji Zdrowie, można wygenerować nową tarczę z motywem stworzonym na podstawie zdjęcia np. wzoru na ubraniu, które akurat ma się na sobie.
Opaska obsługuje oczywiście tryb Always on Display, wówczas tarcze płynnie przechodzą do trybu czuwania. Nowy czujnik ALS (Ambient Light Sensor), automatycznie dostosowuje jasność ekranu do otoczenia, dbając o czytelność zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie w lewo lub w prawo, aby gwałtownie uzyskać dostęp do podstawowych funkcji i przełączać się pomiędzy kartami zdrowia, aktywności czy odczytywaniem powiadomień z aplikacji w telefonie. Równie łatwo można sprawdzić prognozę pogody na najbliższe 24h w swojej okolicy czy uzyskać dostęp do najważniejszych informacji zapisanych w kalendarzu na telefonie.
Opaska pozwoli również m.in. zlokalizować swój telefon, sterować odtwarzaniem muzyki na telefonie, zdalnie wykonywać zdjęcia oraz skorzystać z funkcji alarmu, stopera, czy choćby latarki.
Ile ten sprzęt kosztuje? Rekomendowana cena detaliczna inteligentnych opasek z serii Band 9 to 249 zł. W Polsce produkt można kupować od teraz, tj. od 25 kwietnia 2024 r. Opaski dostępne będą zarówno w oficjalnym sklepie producenta huawei.pl, jak również w wielu sieciach handlowych z elektroniką użytkową. Wyjątkiem jest wersja z niebieska z nylonowym paskiem. Tę kupimy tylko w oficjalnym sklepie online na huawei.pl Podane ceny są cenami rekomendowanymi. Oferta może różnić się w zależności od kanału sprzedaży oraz może ulec zmianie.