Norwegia to wyjątkowy kraj. Jesteśmy przekonani, iż każdy, kto do niego przyjedzie, będzie chciał tu wrócić. I wcale się nie dziwimy. Niesamowite fiordy, piękne góry, zjawiskowe wodospady, malownicze miasteczka. To wszystko, a choćby i nieco więcej czeka na Was w Norwegii.
W poniższym wpisie prezentujemy miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas wyjazdu do Norwegii. Skupiliśmy się na zachodniej części tego kraju, która jest najbardziej malownicza. To tutaj znajdują się największe przyrodnicze atrakcje, takie jak Preikestolen, Język Trolla, czy Geirangerfjord.
Norwegia- jak dojechać?
Dojazd do Norwegii z Polski jest łatwym zadaniem. Wszystko z powodu latających do kraju Wikingów wielu samolotów tanich linii lotniczych, w tym Wizz Air oraz Ryanair. Bezpośrednie loty do Norwegii odbywają się, m.in. z Katowic, Krakowa, Warszawy, Gdańska (najwięcej połączeń), oraz Wrocławia. Ich ceny są bardzo atrakcyjne, ponieważ zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. W celu zobaczenia największych atrakcji Norwegii, o których wspominamy w dzisiejszym poście najkorzystniej jest dolecieć do Stavanger lub Bergen.
Jeśli planujecie w Norwegii spędzić dłuższy okres czasu, to wcale złym pomysłem nie jest, by pojechać do tego kraju swoim samochodem. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie dla osób z północy Polski, którzy mogą się zdecydować na skorzystanie z promu, dzięki czemu podróż nie będzie aż tak bardzo męcząca. Plusem takiego rozwiązania jest posiadanie swojego auta na miejscu i niezależność wobec zabieranego bagażu. Można wtedy także spakować namiot, który w Norwegii można rozbić praktycznie wszędzie, tym samym skutecznie redukując koszty pobytu.
Samochodem po Norwegii- czyli jak się poruszać po tym kraju
Jeśli chcesz odwiedzić wszystkie przedstawione poniżej atrakcje w Norwegii w sposób bezproblemowy, konieczne jest poruszanie się po tym kraju samochodem. Gdy przylatujesz do jednego z norweskich miast samolotem, nieuniknione będzie wypożyczenie auta. Samochód można wypożyczyć bez problemu na lotnisku, gdzie działa kilka różnych wypożyczalni. Standard oferowanych aut jest raczej z tych wysokich.
Więcej o jeździe samochodem po Norwegii napisaliśmy w innym wpisie- Norwegia samochodem. Co warto wiedzieć? Odpowiadamy tam na pytania, ile kosztuje wypożyczenie auta, jak wyglądają norweskie drogi, jak często należy poruszać się promem i dlaczego jazda tunelami po kilku dniach bardzo gwałtownie spowszednieje;) Wspominamy także o kosztach podróży samochodem, począwszy od cen benzyny, po opłaty za przejazd pewnymi drogami, tunelami, mostami, za korzystanie z promów i parkingów.
Gdzie spać w Norwegii?
Nasze wszystkie noclegi w Norwegii zostały znalezione na portalu booking. Ich ceny były zróżnicowane, jednak wahały się w przedziale między 100 a 200 zł za osobę za noc. Norwegię zwiedzaliśmy w aż 8 osób, więc koszty noclegów mogliśmy skutecznie obniżać, poprzez wynajmowanie dla nas całego domu. Taka opcja była najbardziej korzystna cenowo. Poniżej znajdziecie wyszukiwarkę noclegów, dzięki której możecie znaleźć ten najbardziej optymalny. Rezerwując przez nią booking odpala nam drobną prowizję (kilka złotych z każdej rezerwacji) na dalszy rozwój naszego bloga. Dla Was cena noclegu jest bez zmian, a my możemy rozwijać bloga i nasze pomysły. Dzięki
Norwegia to także idealne miejsce do tego, aby spać “na dziko”. jeżeli zatem jedziecie własnym autem, to dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą namiotu. Idealną opcją jest przejażdżka po Norwegii kamperem. Daje on dużo większy komfort podczas podróży, zwłaszcza, gdy zwrócimy uwagę na deszczową aurę, jaka często panuje na północy Europy.
Norwegia- co warto zobaczyć?
Przejdźmy to części wpisu, która z pewnością wielu z Was najbardziej interesuje. Po krótkim wstępie przedstawimy Wam teraz miejsca, które udało nam się odwiedzić podczas naszej 10-dniowej wycieczki po Norwegii. Wszystkie je zaznaczyliśmy na poniższej mapie, którą możecie przenieść na swój telefon i mieć cały czas przy sobie podczas Waszej podróży.
Język Trolla
Język Trolla (nor. Trolltunga) to jedna z najsłynniejszych formacji skalnych w całej Norwegii. Każdego roku chce ją zobaczyć ponad 100 tysięcy osób. Liczba ta robi jeszcze większe wrażenie, gdy wspomnimy, iż szlak na Język Trolla otwarty jest dla wszystkich chętnych tylko od 1 czerwca do 30 września. jeżeli chcemy zobaczyć tę formację w innym terminie, konieczne jest skorzystanie z usług lokalnego przewodnika. Na Język Trolla prowadzi niezbyt wymagający, jednak dość długi szlak, którego pokonanie zajmuje cały dzień. Do wycieczki na Język Trolla warto się wcześniej przygotować. Nie chodzi tu tylko o kondycję i odpowiedni sprzęt, ale i logistykę.
Czytaj więcej: Język Trolla- opis szlaku
Kjerag i Kjeragbolten
Kjerag i Kjeragbolten to odpowiednio bardzo rozległy szczyt znajdujący się w Górach Skandynawskich i głaz o objętości 5 mł zaklinowany pomiędzy dwoma skalnymi ścianami, dzięki czemu “wisi” on prawie 1000 metrów nad powierzchnią wód Lysefjordu. Wycieczka na Kjerag obfituje w przepiękne widoki obejmujące właśnie ten fiord, który jest uznawany za najpiękniejszy fiord południowej Norwegii, oraz otaczające go szczyty. Szlak na Kjeragbolten nie należy do najłatwiejszych. W związku z tym warto na niego wybrać się przy bardzo dobrych warunkach pogodowych oraz przy jak najmniejszym ruchu turystycznym.
Czytaj więcej: Kjerag i Kjeragbolten- opis szlaku
Preikestolen
Preikestolen to płyta skalna o wymiarach 25 na 25 metrów, która zawieszona jest 604 metry nad powierzchnią wód Lysefjordu. Fiord ten jest uznawany za najpiękniejszy w południowej Norwegii. Nic dziwnego, iż tę potężną skałę każdego roku chce zobaczyć tysiące turystów. Tylko w 2022 roku było ich ok. 300 tysięcy. Z tego powodu wybierając się na Preikestolen przygotujmy się na to, iż nie będziemy na szlaku sami. Chociaż my podpowiemy, jak można w okolicy tej atrakcji nieco uciec od tłumu. Szlak na Preikestolen należy raczej do tych łatwych. Z ostatniego parkingu mamy do pokonania ok. 8 kilometrów w dwie strony oraz ok. 500 metrów przewyższenia.
Droga Trolli
Droga Trolli (norw. Trollstigveien i Trollstigen) to jedna z najpiękniejszych dróg scenicznych Norwegii. Nic dziwnego, iż należy również do najczęściej odwiedzanych atrakcji w tym kraju. Szacuje się, iż w szczycie sezonu przejeżdża nią średnio 1 auto na 10 sekund! Nic dziwnego, gdyż sam przejazd nią dostarcza niezapomnianych wrażeń. jeżeli dodamy do tego możliwość jej podziwiania z jednego z tarasów widokowych, z których widok zapiera dech w piersiach, to wiedzcie, iż musicie to miejsce koniecznie odwiedzić będąc w Norwegii!
Geirangerfjord- najpiękniejszy fiord w Norwegii
Geirangerfjord jest uważany za “króla” wszystkich fiordów. Co więcej, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko świadczy o jego wyjątkowości. Geirangerfjord można oglądać z kilku różnych punktów widokowych, bądź z pokładu statku.
Geirangerfjord rozciąga się na długość ok. 15 kilometrów między miejscowościami Hellesylt oraz Geiranger. Jest on odnogą fiordu Storfjorden, który wpada do morza. Geirangerfjord ma od zaledwie od 600 do 1500 metra szerokości. Natomiast góry go otaczające mają aż 1500 metrów wysokości, przez co patrząc na niego, możemy poczuć się, jakbyśmy wpatrywali się w namalowany obraz. Jest tutaj aż nadto pięknie. Co więcej, Geirangerfjord “wcina się” w górskie szczyty układając się w kształt litery “S”, co wyróżnia go spośród innych norweskich fiordów.
Stegastein i Aurlandsfjord
Stegastein to jedna z najpiękniej położonych platform widokowych w całej Norwegii. Można z niej podziwiać niesamowity widok na Aurlandsfjord, czyli uznawany za jeden z najładniejszych norweskich fiordów, otaczające go góry, których wysokość przekracza 1500 m n.p.m., a także leżące nad jego brzegiem, niezwykle malownicze miasteczko, Aurland. Platforma widokowa Stegastein leży przy tzw. Drodze Śnieżnej, czyli jednej z dróg scenicznych Norwegii, której przejazd sam w sobie jest ogromną atrakcją turystyczną.
Czytaj więcej: Stegastein i Aurlandfjord
Droga Śnieżna
Droga Śnieżna ma 47 kilometrów i łączy Aurland z miejscowością Læredal. Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1306 m n.p.m. Droga Śnieżna swoją nazwę zawdzięcza temu, iż przez bardzo długi okres w roku, zalega na niej śnieg. Jest ona otwierana zwykle dopiero w czerwcu i jeszcze wtedy w jej okolicy zalega duża ilość śniegu. Wówczas przejeżdżając nią, mamy możliwość jazdy przez śnieżne tunele.
Droga Śnieżna jest zamykana już w październiku, kiedy znowu zasypywana jest dużą ilością śniegu. Droga Śnieżna jest jedną z najpiękniejszych tras drogowych w całej Norwegii. Zaliczana jest do tzw. scenicznych dróg, których sam przejazd stanowi nie lada atrakcję. Dziewiczy krajobraz, górskie szczyty i polodowcowe jeziorka bardzo przyciągają naszą uwagę. Chciałoby się co chwilę zatrzymywać, robić zdjęcia i zachwycać się tym, co nas otacza.
Tunel Læredal- najdłuższy drogowy tunel na świecie!
Tunel Læredal znajduje się mniej więcej pod Drogą Śnieżną i łączy te same miejscowości co ona. Ma aż 24,5 kilometrów długości, dzięki czemu jest uznawany za najdłuższy drogowy tunel w Europie. Aby nie znudzić kierowców, co 6 kilometrów zmieniają się w nim kolory. Znajdują się w nim także specjalnie wykute jaskinie, w których możliwe jest zawracanie. Tunel powstał w latach 1995-2000, a koszt jego budowy wyniósł ponad 1 miliard dolarów. Przejazd tym tunelem jest bezpłatny.
Jostadelsbreen- największy lodowiec Europy
Jest to największy lodowiec kontynentalnej Europy. Rozciąga się on w południowo-zachodniej Norwegii, pomiędzy miejscowościami Loen i Fjærland. Można go dojrzeć, chociażby jadąc krajową “5”. Do jednego z jego ramion- Briksdalsbreen prowadzi łatwa trekkingowa trasa o długości ok. 3 kilometrów. W trakcie jej przemierzania mamy możliwość zobaczenia z bliska także potężnego wodospadu Kleivafossen.
Czytaj więcej: Jostadelsbreen- największy lodowiec kontynentalnej Europy
Wodospady, wodospady- jeszcze więcej wodospadów!
Przemierzając Norwegię co chwilę można zobaczyć wodospady. Są przeróżne. Jedne potężne, drugie minimalistycznych rozmiarów. Jedne udostępnione dla zwiedzających, a inne ukryte w leśnej otchłani. Wodospadów w Norwegii jest naprawdę mnóstwo. Aby je oglądać wystarczy tak naprawdę zatrzymać się na poboczu drogi i rozglądnąć się dookoła.
Oczywiście istnieją wodospady, do których można podjechać. Jednym z nich jest wodospad Latefossen, wzdłuż którego przebiega droga. Bardzo ładnym wodospadem znajdującym się przy samej drodze w okolicach Voss jest Skjervsfossen o wysokości ok. 150 metrów.
Najsłynniejszym wodospadem Norwegii jest bez wątpienia wodospad Siedem Sióstr. Jak sama nazwa mówi składa się na niego 7 warkoczy wody, które spadają do fiordu Geiranger.
Bergen
Bergen to drugie co do wielkości (po Oslo) miasto w Norwegii. Zamieszkiwane przez blisko 300 tysięcy jest nazywane bramą do fiordów. To właśnie w tym mieście swój początek mają Sognefjord oraz Hardangerfjord, czyli najdłuższy i drugi co do długości fiord Norwegii. W Bergen zdecydowanie warto zobaczyć portową dzielnicę Bryggen, a także wdrapać się na wzgórze Fløyen, skąd rozpościera się niesamowity widok!
Czytaj więcej: Bergen- co warto zobaczyć?
Stavanger
Stavanger to jedno z najbardziej znanych miast w Norwegii. Wszystko za sprawą jego położenia. Znajduje się na południowym-zachodzie kraju, przez co stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania najpiękniejszych fiordów w całej Europie. Blisko Stavanger leży Lysefjord, który kryje w sobie takie turystyczne perełki jak Preikestolen, czy Kjeragbolten. Oprócz wyjazdu na fiordy koniecznie musicie spędzić również trochę czasu w samym mieście. Czeka tu na Was przepiękna starówka z charakterystycznymi lśniącymi bielą domami, nietuzinkowe muzeum ropy naftowej, a także malownicze nadmorskie plaże.
Czytaj więcej: Stavanger- co warto zobaczyć?
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!