Sokółka to niewielka miejscowość położona w województwie podlaskim, nieco ponad 40 km od Białegostoku. Znajduje się na obszarze Wzgórz Sokólskich oraz przebiega przez nią Szlak Tatarski. Jednak to niejedyne powody, przez które każdego roku bywa odwiedzana przez tłumy turystów. Na jej terenie położony jest niezwykły kościół. Lata temu miało w nim miejsce coś niezwykłego.
REKLAMA
Zobacz wideo Podlaska policja obserwowała przejazd kolejowy z drona. Wyniki kontroli są zatrważające
Z czego słynie Sokółka? Wierni wierzą, iż miał tu miejsce cud
W Sokółce mieści się Kolegiata św. Antoniego, czyli zabytkowy kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1840-1848. W 2008 roku miał w nim miejsce cud. 12 października w trakcie udzielania Komunii jedna z hostii upadła na posadzkę. Księdzu wskazała ją czekająca w kolejce kobieta. Po podniesieniu została przeniesiona do naczynia liturgicznego wypełnionego wodą, następnie do tabernakulum, gdyż tak nakazują kościelne procedury.
Zobacz też: Zmylili pilota śmigłowca ratunkowego TOPR, spowalniając akcję. "Niepotrzebnie". 68-latek zmarł
Po mszy woda z naczynia wraz z hostią została przelana do szklanego naczynia i zamknięta w sejfie, a jej stan tydzień później sprawdziła jedna z sióstr. Zauważyła wtedy na niej czerwony ślad przypominający krew.
Sokółka, kościół św. Antoniego Sokółka, kościół św. Antoniego. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
30 października hostia została wyjęta i okazało się, iż pozostawiła po sobie czerwony ślad. Powiadomiono białostocką kurię biskupią, która zleciła dwóm patomorfologom zbadanie próbek. Specjaliści stwierdzili, iż przesłany materiał wskazywał... tkankę mięśnia sercowego. Choć nie brakowało sceptyków oraz osób podważających badania specjalistów, pod koniec września 2009 roku kuria poinformowała o niezwykłym zjawisku media, nazywając go cudem eucharystycznym. Wydarzenie to rozsławiło Sokółkę nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Do dziś liczni pielgrzymi odwiedzają kościół, w którym do niego doszło.
Co interesującego w Sokółce? Warto tu zajrzeć
Niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą, czy wręcz przeciwnie, odwiedzając Podlasie i położony niedaleko Biebrzański Park Narodowy, warto zajrzeć do wielokulturowej Sokółki. Znajdziesz tu muzeum regionalne z wystawą poświęconą osadnictwu tatarskiemu, urokliwy rynek miejski oraz cerkiew z 1830 roku. Ponadto zaledwie 8 km dalej leży miejscowość Bohoniki uważana za centrum religijne muzułmanów, gdzie możesz zwiedzić zbudowany przez Tatarów meczet i mizar, czyli cmentarz tatarski. Obie miejscowości leżą na 57-kilometrowym szlaku tatarskim. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.