Mole to nieproszeni goście, którzy potrafią pojawić się w naszych domach zupełnie niespodziewanie. W kuchni atakują suche produkty spożywcze, a w szafach niszczą ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Ich obecność bywa frustrująca, zwłaszcza iż gwałtownie się rozmnażają i trudno je całkowicie wytępić. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby, dzięki którym można się ich pozbyć bez użycia chemii. Wystarczy zastosować sprawdzone patenty, by raz na zawsze odzyskać kontrolę nad swoją przestrzenią.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby
Skąd biorą się mole spożywcze w domu? Trafiają do mieszkań z zakupionymi produktami
Mklik mączny, znany jako mol spożywczy, to szkodnik, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Najczęściej trafia do naszych domów wraz z zakupionymi produktami. Mikroskopijne jaja owada mogą znajdować się w kaszach, ryżu, przyprawach, a choćby karmie dla zwierząt. Larwy żerują na sypkich artykułach, niszcząc ich strukturę i zanieczyszczając je drobnymi przędzami. Co gorsza, owady te są niezwykle wytrzymałe - potrafią przegryzać foliowe i papierowe opakowania, dlatego tak ważne jest przechowywanie żywności w szczelnych, szklanych lub metalowych pojemnikach. Walka ze szkodnikami wymaga konsekwencji, a pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne i regularne sprawdzanie zapasów oraz natychmiastowe wyrzucanie skażonych produktów.
Jak gwałtownie zlikwidować mole spożywcze? Działaj błyskawicznie i skutecznie
jeżeli zauważysz w swojej kuchni mole spożywcze, musisz działać szybko. Pierwszym krokiem jest dokładna kontrola produktów sypkich - ryżu, kasz, mąk, a także orzechów czy suszonych owoców. Niestety, skażone jedzenie trzeba wyrzucić, ponieważ najpewniej rozwijają się w nim larwy. Następnie należy dokładnie umyć szafki wodą z octem. Alternatywnie możesz zostawić w zamkniętym kredensie miseczkę z mieszanką octu i gorącej wody, która skutecznie wyeliminuje jaja owadów. Aby zapobiec ponownej inwazji, warto trzymać żywność w szczelnych, szklanych lub metalowych pojemnikach. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie naturalnych odstraszaczy - szkodniki nie znoszą zapachu liści laurowych, goździków, skórek cytrusowych oraz wrotyczu. Umieść je na półkach lub w pojemnikach z jedzeniem. Pomocne będą także pułapki na bazie octu - zwabione zapachem mole utopią się w mieszance.
Jak pozbyć się moli ubraniowych? Owady nie tolerują wysokich i niskich temperatur
Mole odzieżowe najczęściej gnieżdżą się w ciemnych, rzadko wietrzonych miejscach. Ich larwy żywią się wełną, futrem i innymi naturalnymi tkaninami, dlatego warto regularnie sprawdzać garderobę. Zaatakowane ubrania najlepiej uprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub - jeżeli materiał na to nie pozwala - zamrozić na 72 godziny. Szkodniki nie tolerują ani wysokich, ani niskich temperatur, więc to skuteczny sposób na ich eliminację. Aby uniknąć kolejnej plagi, warto regularnie czyścić szafy wodą z octem. Dobrym rozwiązaniem jest także wietrzenie ubrań na słońcu - owady nie znoszą światła.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.