Niewiarygodne zjawisko nad Morzem Bałtyckim. Turyści sfotografowali mgliste łuki na niebie

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: istock/Angela Chestnova, facebook.com/Lubuscy Łowcy Burz


Turyści, którzy spędzili miniony weekend nad Morzem Bałtyckim, mogli obserwować nie tylko piękne nadmorskie krajobrazy, ale także pewne bardzo rzadkie zjawisko. Na niebie pojawiła się nagle biała, świecąca poświata w kształcie łuku. Co ona może oznaczać?
Nietypowe zjawiska na niebie zwykle wywołują niemałe poruszanie. Są piękne, niekiedy też przerażające lub zadziwiają swoim wyglądem. Najbardziej interesujące są te, które widujemy rzadko lub po raz pierwszy w życiu. Taki fenomen można było zaobserwować niedawno nad polskim morzem. Turyści przebywający na plaży w Jastarni zauważyli na niebie białą poświatę przypominającą tęczę.


REKLAMA


Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech


Co oznaczają białe tęcze? Nietypowe zjawisko nad Polską
Nad Jastarnią można było obserwować niedawno zadziwiający widok. Na tle błękitnego nieba pojawiła się biała łuna wygięta w łuk. Na pierwszy rzut oka przypominała bladą tęczę, jednak poświata wokół niej był nietypowo jasna. Zaskoczeni turyści przebywający akurat na plaży od razu wyjęli telefony i zaczęli fotografować to zjawisko. Jedno zdjęcie zostało choćby opublikowane przez popularny facebookowy profil - Lubuscy Łowcy Burz. Co ciekawe, internauci zaczęli wstawiać w komentarzach zdjęcia podobnej tęczy, jaką widzieli w innych częściach kraju. W ostatnich dniach pojawiła się nad morzem, między innymi we Władysławowie, w Dąbkach i Jastrzębiej, ale niektórzy widzieli ją również w górach, na Babiej Górze, Masywie Śnieżnika lub w okolicach Krakowa. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie. Czym jest ta nietypowa poświata?


Czym jest biała tęcza? To bardzo rzadkie zjawisko
Standardowa kolorowa tęcza pojawia się na niebie zwykle wtedy, gdy jeszcze w trakcie deszczu zaczyna wychodzić zza chmur słońce. Z kolei biała tęcza, to łuki mgłowe. To zjawisko optyczne można zaobserwować, gdy obszar mgły jest podświetlony równoległymi promieniami słonecznymi. Oznacza to, iż mgły nie ma od strony słońca, tylko pojawia się naprzeciwko niego. Tęcza jest wówczas niemal zupełnie biała lub z lekkimi prześwitami kolorów, a jej łuki są szersze. Co więcej, o ile w kierunku cienia obserwatora jest mgła, to w centrum łuku tęczy powinna być widoczna gloria, czyli biały obszar centralny otoczony kolorowymi pierścieniami. Na poziomym terenie łuki mgłowe można zaobserwować rano lub wieczorem, natomiast oglądając zjawisko z góry, na przykład z samolotu, jest ono widoczne przez cały dzień.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału