Nietypowe włoskie sery

duecappucci.pl 3 lat temu

Kuchni włoskiej nikomu przedstawiać nie trzeba. Włoskie pizze, pasty, słodkości czy szynki w tej chwili cieszą się niezwykłą popularnością. Na całym świecie znane są także włoskie sery. Najpopularniejszych, takich jak: parmigiano reggiano, grana padano, mozzarella, gorgonzola, mascarpone, ricotta czy pecorino nikomu przedstawiać nie trzeba. Jednak zgłębiając temat można spokojnie powiedzieć, iż Włochy serem stoją, a bogactwo rodzajów i gatunków serów może przytłoczyć niejednego amatora tego przysmaku. Dajmy się więc ponieść i poznajmy nietypowe włoskie sery.

Italia rajem dla smakoszy serów

Znaleźliśmy informację, iż z Italii pochodzi ponad 2500 różnych rodzajów sera, z czego ponad 500 posiada oznaczenie DOP, gwarantujące ich produkcję według tradycyjnej receptury, niezmiennej od lat. O tym oznaczeniu oraz najpopularniejszych włoskich serach pisaliśmy już tutaj.

Bez wątpienia Królem włoskich serów jest parmigiano reggiano. Z danych statystycznych wynika, iż w 2020 roku był najpopularniejszym serem wśród włoskich konsumentów. Podobnie ma się sprawa z serami eksportowanymi. W 2020 r. Włochy wyeksportowały ponad 94 tony parmigiano reggiano oraz grana padano. Robi wrażenie, prawda?

Wspaniale wypełniona lada w PortaFortuna

Nietypowe włoskie sery

Zajmijmy się jednak mniej oczywistymi przykładami włoskich serów, stanowiącymi prawdziwe rarytasy. Cudowne jest to, iż za każdym z prezentowanych poniżej serów stoi urzekająca historia, która sprawia, iż ich jedzenie nabiera jeszcze większego znaczenia. Wszystkie te sery (oraz wiele, wiele innych) można znaleźć w Katowicach, we włoskich Delikatesach PortaFortuna. Zaczynamy!

Blu’61

Historia tego sera urzekła mnie najbardziej. Ser pochodzi ze znanej włoskiej serowarni La Casearia Carpenedo, znajdującej się w regionie Veneto. To prawdziwy włoski rodzinny biznes, założony na początku XX wieku przez Ernesto Carpenedo, a następnie przejęty przez syna Antonio. w tej chwili w jego prowadzenie zaangażowane są także wnuki Ernesto czyli kolejny Ernesto i Alessandro.

Ser Blu’61 powstał z dość nietypowej okazji. Antonio stworzył ten ser i podarował go swojej ukochanej żonie Giuseppine z okazji 50 rocznicy ślubu, na walentynki. Ten pleśniowy ser dojrzewający produkowany jest z mleka krowiego. Ser leżakuje przez co najmniej 3 miesiące w winie Passito di Raboso, pokryty jest od góry kanadyjską żurawiną nasączoną tym winem. Ser ten nie tylko ma wspaniały wygląd, ale również niepowtarzalny smak.

  • Blu ’61
  • Robi wrażenie prawda?
źródło: http://www.lacasearia.com/it/prodotti/i-formaggi-di-cantina/59/blu—61–kg2-

Vento d’estate

To kolejny ser od Antonio Carpenedo, z którym wiąże się niezwykła historia. Inspiracją do stworzenia sera była wycieczka, podczas której Antonio wraz z żoną jechali wąską drogą za wozem z sianem. Było niezwykle gorąco, wóz jechał bardzo wolno i nie dało się go wyprzedzić. Wówczas Antonio otworzył szybę w samochodzie, który od razu wypełnił słodki zapach siana i letnich kwiatów niesiony przez wiatr. W ten sposób narodził się pomysł by ser leżakował w sianie ściętym w wysokich partiach gór przez około 5 miesięcy. Dzięki temu ten pochodzący z krowiego mleka ser nabiera tego delikatnego smaku i aromatu siana, przywodzącego na myśl letni wietrzyk.

  • Vento d’estate
  • czyli letni wietrzyk
źródło: http://www.lacasearia.com/it/prodotti/i-formaggi-di-cantina/53/vento-d–estate–vaccino–kg2-3-

Pijane sery czyli Ubriachi

Seria pijanych serów, którą możemy dostać w PortaFortunie pochodzi z kolei z prowincji Treviso i serowarni Moro Formaggi. To kolejny rodzinny biznes założony w latach 30-tych XX wieku przez Luigi Moro. w tej chwili prowadzony przez kolejne pokolenia.

Ubriaco po włosku znaczy pijak. Na stronie Moro Formaggi można znaleźć różne sery leżakujące w alkoholach, a następnie nimi ostrzykiwane. Przykładowo mamy sery w prosecco DOP, moscato DOP, Pinot Rosè, Rosso doc Piave oraz inne. Dziś chcemy przybliżyć Wam serię inspirowaną popularnym drinkami:

  • Manhattan – to pasteryzowany ser pleśniowy produkowany z mleka krowiego. Dojrzewa w koktajlu Manhattan czyli połączeniu whisky i vermutu. Na górze ozdobiony jest nasączonymi alkoholem wiśniami.
  • Martini – ten ser pleśniowy produkowany z mleka krowiego dojrzewa z kolei w Martini. Idealne połączenie ginu i vermutu dopełnione jest kandyzowanymi oliwkami położonymi na górze sera.
  • Amaretto – także pleśniowy ser z mleka krowiego, nasączony likierem Amaretto. U góry ozdobiony jest nasączonymi morelami, dzięki czemu wygląda jak wspaniały deser, a nie ser.
  • Ubriaco Manhattan
  • Rozkrojony manhattan
  • Martini
  • Amaretto
  • Pięknie widać miejsca nakłuć
źródło: https://www.moroformaggi.it/product-page/manhattan; https://www.moroformaggi.it/product-page/martini; https://www.moroformaggi.it/product-page/amaretto

Occelli con frutta e grappa di moscato

Pozostając jeszcze w temacie „pijanych” włoskich serów koniecznie polecamy jeszcze dwa. Pierwszy z nich pochodzi z serowarni założonej przez Beppino Occelli w 1976 roku. Pochodzące z Piemontu wyroby mleczarskie uznawane są za jedne z lepszych na świecie, wygrywając liczne nagrody i zdobywając tytuły oraz wyróżnienia.

Ser Occelli con frutta e grappa di moscato wygląda dosłownie jak tort z owocami! To ser twardy, długodojrzewający, powstały z połączenia mleka krowiego i owczego. Dojrzewa przez ponad rok w grappie oraz towarzystwie nasączonych owoców. Sprzedawany jest w krążkach u góry udekorowanych morelami, figami, winogronami i rodzynkami.

W smaku jest doprawdy wspaniały i zaskakujący. Najpierw uderza nas niezwykła i intensywna słodycz oraz aromat owoców. Następnie wyczuwalna jest nutka alkoholu, by wreszcie wydobyć smak i aromat samego sera, którego posmak długo pozostaje na języku. Prawdziwa uczta dla smakoszy.

Czy nie wygląda jak kawałek tortu?

Occelli al malto d’orzo e whisky

Ostatni już z prezentowanych pijanych serów to occelli al malto d’orzo e whisky. Także pochodzący od Beppino Occelli ser jest niezwykły w smaku i zapachu. Ten twardy długodojrzewający ser jest niezwykle kruchy i intensywny. Kosztując go doskonale wyczuwalna jest jego struktura i kryształki. Ser ten dojrzewa w słodzie jęczmiennym pozostałym po produkcji whisky, a u góry ozdabiany jest właśnie jęczmieniem.

Pięknie widać kolor i strukturę tego sera

Occelli in foglie di castano

Skoro mówimy już o piemonckich serach od Occelli, warto wspomnieć też o delikatnym serze z mleka krowiego i owczego. Ser ten dojrzewa, zawinięty w liście kasztanowca, które nadają mu niezwykłego, szlachetnego aromatu. Ser jest twardy, dojrzewa ponad 365 dni dzięki czemu uzyskuje zaskakującą delikatność i kruchość.

Doznania smakowe są naprawdę olśniewające

Oro verde

W dosłownym tłumaczeniu oznacza zielone złoto. To kolejny przykład sera obrazującego jak niezwykłe są włoskie sery i jak niesamowite pomysły mają włoscy serowarzy. To ser stworzony przez wspomnianą już serowarnię Moro Formaggi. Pochodzi z mleka koziego. jest to ser pleśniowy, dojrzewający w likierze pistacjowym. By pistacjowy posmak był jeszcze bardziej wyczuwalny ser jest nastrzykiwany tym przepysznym likierem oraz u góry ozdabiany posiekanymi kawałkami pistacji. Naprawdę niebo dla wszystkich amatorów sera i pistacji.

  • Oro verde
  • czyli zielone złoto
źródło: https://www.moroformaggi.it/product-page/oro-verde

Blue al tartuffo

O tym przysmaku warto wspomnieć, albowiem jest po prostu niezwykły i nieoczywisty. Ser ubogacony jest dodatkiem trufli, jednakże wygląda jak prawdziwe arcydzieło. Ten ser to jakby trzywarstwowy tort z sera pleśniowego, przekładanego warstwami czarnej trufli. Ma niezwykle intensywny smak i zapach, na długo pozostający na kubkach smakowych.

  • Blue al tartufo
  • wygląda jak tort serowo – truflowy
źródło: https://www.moroformaggi.it/product-page/blue-al-tartufo

Perlagrigia

Na koniec jeszcze jeden ser wzbogacony w środku pastą truflową. Jest to miękki ser krowi, który można pokroić na plasterki jeżeli ktoś lubi. Co jest w nim zaskakującego? Ano to, iż dojrzewa w otoczce z popiołu i cynamonu. Zdawać by się mogło, iż tak intensywne i mocne aromaty jak trufle i cynamon sprawią, iż ser także będzie miał bardzo intensywny smak. Jednak wcale tak nie jest. Ser jest niezwykle delikatny, choć można wyczuć nuty tych przypraw. Naprawdę wspaniały.

Perlagrigia – wspaniały ser. Żródło: http://www.lacasearia.com/it/prodotti

È divertente – posłuchaj jakie nietypowe włoskie sery są warte skosztowania

Idź do oryginalnego materiału