Nie da się odmówić piękna polskim Tatrom. Trzeba jednak przyznać, iż te malownicze tereny oprócz zachwycających krajobrazów charakteryzują się także tłumami turystów. Jedną z najbardziej obleganych tras jest ta prowadząca do Morskiego Oka. Nic dziwnego, jezioro jest osadzone w bajkowej scenerii. Niezależnie od pory roku widoki są naprawdę zdumiewające. Co ciekawe, wciąż kilka osób wie, iż ten tatrzański akwen posiada swój beskidzki odpowiednik.
REKLAMA
Zobacz wideo Uliczni grajkowie na Krupówkach w Zakopanem
Morskie Oko: Trasa do beskidzkiego odpowiednika. Warto tam zajrzeć
Wyprawa do beskidzkiego Morskiego Oka to idealna propozycja dla tych, którzy lubią podejmować lekkie, niewymagające trasy spacerowe. Gdzie dokładnie znajdziemy ten uroczy akwen? Przemierzając zielony szlak z centrum Szymbarku do rezerwatu "Jelenia Góra". Mierzące 50×20 metrów jeziorko ukaże się naszym oczom po pokonaniu szczytu Maślanej Góry. Żeby do niego dojść, trzeba skręcić w lewo, o czym poinformują nas oznaczenia. Wybierając się tam, musicie być uważni, tutaj drogi nie podpowiedzą wam tłumy turystów, ponieważ na ścieżkę wchodzi wciąż kilka osób. Jest to zatem doskonała okazja do wyciszenia się i spędzenia wolnego czasu w łonie natury, z dala od hałaśliwego otoczenia. Podobnie jak tatrzańskie Morskie oko, tak i to beskidzkie pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Jak jednak wiadomo, zimą natura potrafi wyczarować prawdziwe cuda na tafli wody, co stanowi spektakl warty obejrzenia. Dodatkowo akwen posiada ciekawą historię stworzenia, która jest kolejnym argumentem za tym, aby go zobaczyć.
Beskid Niski - atrakcje. Morskie Oko 2.0 przekształcało się kilka razy
Morskie Oko zlokalizowane pod Maślaną Górą na terenie Beskidu Niskiego powstało w niszy osuwiskowej największego osuwiska - Szklarki. Utworzyło się w 1784 roku, a po obfitych, długotrwałych ulewach uległo przekształceniu w 1913 roku. Ostateczną formę, którą można obserwować dzisiaj, akwen przybrał w 1974 roku. Wszelkich zmian dokonywała tam natura. Co ciekawe, kiedy w XVIII wieku doszło do osunięć, na tych beskidzkich terenach powstało około dwudziestu podobnych jezior, ale żadne z nich oprócz tego jednego nie przetrwało.
Zobacz też: "Perełka" wśród polskich uzdrowisk. Turystów i kuracjuszy zachwyca szczególnie zimą
W pobliżu jeziora kierując się na zachód, można podziwiać także Diabelską Przepaść. Jest to 20-metrowa ściana skalna znajdująca się na bocznej krawędzi osuwiska.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.