Nieoczywiste miejsca na weekendowy wypad w Polsce. Wyglądają bajecznie, szczególnie jesienią

gazeta.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Polimerek - Wikipedia CC0


Początek jesieni to doskonały moment na zaplanowanie weekendowych wycieczek po Polsce. W końcu w tym czasie miejscowości zaczynają nabierać zupełnie innego, barwnego charakteru. Gdzie warto się udać? Opcji jest wiele, a my wybraliśmy dwa nieoczywiste miejsca.
Wiele osób wybiera na jesienne wycieczki popularne kierunki - w górach czy nad morzem. Jednak warto dać szansę też bardziej oryginalnym miejscom. Na pewno trzeba do nich zaliczyć miasto Paczków (woj.opolskie) oraz Krainę Otwartych Okiennic na Podlasiu. Dlaczego akurat te propozycje sprawdzą się idealnie na weekendowy wypad? Przekonajcie się sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Paczków to idealne miejsce na wycieczkę. Ma mnóstwo zabytków
Paczków to niewielkie miasto położone w województwie opolskim, nad Nysą Kłodzką. Choć niepozorne, to zdecydowanie jest warte odwiedzenia. Przede wszystkim ze względu na dużą liczbę zabytków, do których należą takie obiekty, jak: gotycki kościół par. pw. Jana Ewangelisty z XIV wieku, kaplica pw. św. Mikołaja z XIX wieku czy ratusz z renesansową wieżą z 1550 roku. Na miejscu znajdziemy też m.in. mury obronne z 19 basztami i trzema wieżami bramnymi, cmentarz żydowski, folwark oraz Dom Kata Miejskiego z XVIII wieku, w którym w tej chwili mieści się siedziba Centrum Informacji Turystycznej.
Nietuzinkowe miejsca na jesienny weekendOtwórz galerię
Ciekawym obiektem jest również Muzeum Gazownictwa, które jako jedyne w Polsce posiada zachowane urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Co ciekawe, w 2012 roku tamtejszy zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji umieszczono na liście Pomników Historii.


Wycieczka w jesienny weekend? Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu zaprasza
Drugim nieoczywistym miejscem na jesienny wypad jest podlaska Kraina Otwartych Okiennic. To trzy podlaskie wioski - Trześcianka, Soce i Puchły. Czemu są takiej wyjątkowe? Jak zauważają Magda i Mateusz, autorzy bloga podróżniczego Plan Na Wypad, na tym drewnianym szlaku rzucają się w oczy właśnie owe okiennice. Są ozdobione na różne sposoby - mają rzeźbione narożniki i żywe kolory. A to nie wszystko.


Nie można bowiem zapomnieć o budowlach sakralnych - kościołach katolickich i prawosławnych cerkwiach, które na szlaku Krainy Otwartych Okiennic potrafią stać obok siebie. Podobnie jak krzyże w kapliczkach. Co więcej, kolory oznaczają, komu dana świątynia jest poświęcona: niebieskie - Matce Bożej bądź Michałowi Aniołowi, zielone - Duchowi Świętemu, żółte - Jezusowi Chrystusowi bądź apostołom, a brązowe - męczennikom. Warto zwłaszcza odwiedzić zieloną cerkiew pw. Św. Michała Archanioła, która ma już ponad 150 lat. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału