Niemiecka firma stworzyła listę najzdrowszych miast w Europie. Warszawa na niechlubnej pozycji

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Deutsche Medz przeanalizował warunki życia w 31 europejskich miastach. Prywatny dostawca usług medycznych w swojej analizie pokazał, iż zdrowie to nie tylko kwestia indywidualnego stylu życia, ale także miejsca zamieszkania. W rankingu najzdrowszych miast w Europie uwzględnił takie czynniki jak jakość powietrza, ilość terenów zielonych i liczba restauracji oferujących zdrowe jedzenie.

Co sprawia, iż miasto jest zdrowe?

Dla jednych być może jest to czyste, świeże powietrze, jakość wody z kranu lub bezpieczeństwo na drogach. Inni dużą uwagę przykładają do aspektów prawnych, takich jak choćby decyzja podjęta przez holenderską gminę Utrecht, która przyjęła m.in. zakaz reklamowania napojów alkoholowych.

W przypadku tego badania do oceny europejskich metropolii wykorzystano osiem kryteriów.

Zaliczają się do nich:

  1. Jakość powietrza.
  2. Odsetek osób docierających do pracy pieszo lub rowerem.
  3. Lata życia w zdrowiu (według kraju).
  4. Odsetek terenów zielonych.
  5. Koszt karnetu na siłownię.
  6. Liczba zdrowych restauracji.
  7. Ocena systemu opieki zdrowotnej (maksymalnie 100 punktów).
  8. Ocena jakości życia (maks. 240 punktów).

Najzdrowsze miasta w Europie to…

Oczywiście każdy może wpływać na swój stan zdrowia poprzez indywidualny styl życia. Czynniki zewnętrzne również odgrywają jednak istotną rolę.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła stolica Finlandii, Helsinki. Metropolia znajduje się na szczycie listy z wysoką oceną jakości życia wynoszącą 200 punktów. Imponuje również wyjątkowo dobrą jakością powietrza z wynikiem 4,9, co odpowiada wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia. O aktywnym trybie życia mieszkańców świadczy fakt, iż niemal co druga osoba dojeżdża do pracy rowerem lub chodzi pieszo. Jest jednak jedna wada: liczba lat życia w zdrowiu jest tu stosunkowo niska i wynosi 57,9 lat, chociaż opieka zdrowotna została oceniona na 80 na 100 punktów.

scanrail / Getty Images

Stare Miasto w Helsinkach, Finlandia

Na drugim miejscu uplasowała się francuska Nicea. Wyróżnia się ona najwyższą oceną opieki zdrowotnej (86 na 100 punktów), a także drugim co do wielkości odsetkiem terenów zielonych (46 proc.). Chociaż tylko 16 proc. mieszkańców tej francuskiej metropolii dojeżdża do pracy rowerem lub chodzi pieszo, Nicea oferuje najtańsze bilety do siłowni (średnio 29 euro, czyli ok. 122 zł).

Trzecie miejsce przypadło Sztokholmowi – kolejnemu miastu położonemu na północy Europy. Szwedzka stolica przekonuje zdrową mieszanką miejskiego życia i zielonych oaz. Ponad 38 proc. powierzchni miasta stanowią tereny zielone, a jakość powietrza jest doskonała, oceniono ją na 5,4. Pod względem oczekiwanej długości życia w zdrowiu Szwecja zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 66,4 lat.

Te metropolie nie są najlepszym wyborem

Jest też jednak druga strona medalu. Deutsche Medz stworzył też ranking miast, do których nie poleca się przeprowadzać.

Pierwsze miejsce w tym niechlubnym spisie przypadło Atenom. Stolica Grecji wyróżnia się jedną z najniższych wartości jakości powietrza (16,7). Tylko 16 proc. osób dojeżdża tam do pracy rowerem, a opiekę zdrowotną oceniono na 58 punktów na 100. Miasto to ma jednak jeden plus: może pochwalić się jedną z najwyższych oczekiwanych długości życia w zdrowiu, która wynosi 67 lat. Drugie miejsce w tym rankingu zajął Budapeszt. Opiekę zdrowotną oceniono tu na 52 punkty, a więc nieco słabiej niż w Atenach. Z drugiej strony, jakość życia wynosi 138 punktów (w przypadku Aten to 125). Na trzecim miejscu uplasował się Mediolan we Włoszech, a na czwartym – Warszawa.

Nieco zaskakujące jest to, iż na piątym miejscu znalazł się szwajcarski Zurych. Autorzy rankingu uargumentowali to głównie wysokim kosztem karnetu na siłownię, który wynosi średnio 77 euro (324 zł) — więcej niż w jakimkolwiek innym mieście. Liczba lat życia w zdrowiu również wynosi w tym mieście zaledwie 59.

City break z dobrą ofertą kulinarną

Oprócz tego autorzy rankingu policzyli również restauracje ze zdrowym jedzeniem w europejskich miastach. Najlepiej w tym aspekcie wypadł Paryż — aż 1100 restauracji w tym mieście łączy tradycyjną kuchnię francuską ze zdrowymi opcjami. Można znaleźć tu również ekologiczne kawiarnie i restauracje serwujące kuchnię roślinną.

Page Light Studios / Shutterstock

Paryż, Francja

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Londyn — specjaliści doliczyli się w nim 717 restauracji, które zaspokoją wszystkie możliwe preferencje żywieniowe, od wegańskich po dania regionalne. Na trzecim miejscu uplasowała się hiszpańska Barcelona z 704 zdrowymi restauracjami. Można tu znaleźć w szczególności dania kuchni śródziemnomorskiej, która w 2024 r. została uznana przez ekspertów medycznych za najzdrowszą.

Idź do oryginalnego materiału