Wakacje coraz bliżej, a plany podróżnicze zaczynają nabierać konkretnych kształtów. Tanie loty do Azji, z bagażem w cenie i możliwością zmiany terminu? Brzmi jak bajka, ale nie dla wszystkich. Okazuje się, iż niektóre linie lotnicze przygotowały specjalne oferty dla pasażerów poniżej 25. lub czasem 32. roku życia. Choć większość z tych promocji nie jest szeroko reklamowana, da się je znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i czego szukać.
REKLAMA
Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park
Jak kupić tańszy bilet lotniczy? Wystarczy kilka klików
Pracownik jednego z portów lotniczych i tiktoker @bajer_z_lotniska nie pierwszy raz zaskakuje praktycznymi poradami dla podróżników. Tym razem rzucił światło na coś, co umyka wielu, czyli specjalne programy lojalnościowe i promocyjne, stworzone z myślą o młodych pasażerach. Nie trzeba mieć złotej karty ani być łowcą okazji - wystarczy spełnić prosty warunek wiekowy lub mieć status studenta, zarejestrować się w systemie i gotowe. Co dokładnie oferują przewoźnicy?
Aegean Airlines - GenAiration. Program dla osób między 18. a 25. rokiem życia. Uczestnicy zyskują 15 proc. zniżki na bilety, możliwość zabrania walizki 23 kg oraz wcześniejsze wejście na pokład.
Emirates - Student Offer. Do 10 proc. taniej na wybranych trasach, więcej kilogramów w bagażu i darmowa zmiana terminu. Wystarczy być studentem i mieć nie więcej niż 31 lat. Po założeniu specjalnego konta można latać taniej.
Etihad - Youth and Student Travel. Z biletem tańszym choćby o 10 proc. i dodatkowymi przywilejami bagażowymi można ruszyć w świat do 32. urodzin.
LOT - taryfy studenckie. Przewoźnik nawiązał współpracę z Flyla, dzięki czemu studenci do ukończenia 26. roku życia otrzymują stałą, atrakcyjną zniżkę na bilety (nawet 80 proc. na wybranych trasach) oraz bagaż rejestrowany w niezmiennej cenie 80 zł, bez względu na kierunek lotu. Oferta ważna jest na połączenia krajowe.
Qatar Airways - Student Club. Zniżki do 20 proc., elastyczne bilety i rosnące przywileje z każdą rezerwacją. Program działa do 30. roku życia.
SAS - SAS Youth. Prawdziwy hit dla młodych w wieku 12-25 lat. Rabaty sięgające 70 proc. na lotach po Europie i Skandynawii, także w wyższych klasach podróży.
Turkish Airlines. Do 20 proc. taniej, darmowy bagaż rejestrowany i korzystniejsze zasady zbierania punktów w programie Miles&Smiles.
Ryanair - ESN Card. To specjalna oferta skierowana do studentów programu Erasmus. 10 proc. zniżki na osiem lotów i darmowy bagaż rejestrowany 20 kg. Wymagana ważna karta ESN.
Jak spakować się w bagaż podręczny na 7 dni? Duża walizka nie będzie ci potrzebna
Nie każdy chce (albo może) dopłacać za bagaż rejestrowany. Na szczęście bagaż podręczny ma spory potencjał, a przy dobrej strategii zmieścisz w nim więcej, niż możesz przypuszczać. Oto jak spakować się sprytnie, by oszczędzić miejsce i nie zabierać niepotrzebnych rzeczy.
Najważniejszy jest plan. Zacznij od spisania ubrań, które naprawdę się przydadzą. Weź pod uwagę 3 outfity dzienne i 2 wieczorowe, zamiast 7 zestawów "na wszelki wypadek".
Zwijaj, nie układaj. Rolowane ubrania zajmują mniej miejsca i są mniej pogniecione po wyjęciu z plecaka. Plusem jest też to, iż da się między nie wsunąć skarpetki albo bieliznę.
Kosmetyczny minimalizm. Postaw na płyny w buteleczkach 100 ml, mini pastę, szampon w kostce i jeden porządny krem do wszystkiego. Twoje ciało przeżyje tydzień bez kilkunastu balsamów i peelingów.
Organizery ułatwiają życie. Użyj kostek do pakowania lub choćby siateczek z zamkiem. Nie tylko zmieścisz więcej, ale także szybciej znajdziesz to, co trzeba.
Ciężkie rzeczy załóż na siebie. Najgrubszy sweter, ciepła kurtka czy buty trekingowe nie będą ci przeszkadzać w samolocie. Klapki i cienką bluzę schowaj do bagażu. Tak się wygrywa wojnę z limitami.
Jedna para butów i koniec. Dobre sportowe lub miejskie obuwie sprawdzi się podczas zwiedzania, w knajpie czy na lotnisku.
Nie pakuj pięciu ładowarek. Jeden adapter i kabel z kilkoma końcówkami skutecznie rozwiąże sprawę.
Z takim zestawem spokojnie przeżyjesz 7 dni pod palmami, w mieście lub na szlaku. A te kilkaset złotych, które zostają w kieszeni za brak bagażu rejestrowanego? Można przeznaczyć na kolację z widokiem albo lot powrotny.
A Ty? Jak radzisz sobie z bagażem podręcznym? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.