"W schronisku nad Morskim Okiem uważajcie na niedźwiedzie". Fotografia autorstwa Łukasza Walczuka z takim dopiskiem pojawiła się na facebookowej grupie "Tatromaniacy" i gwałtownie wzbudziła ogromne zainteresowanie. Czy niedźwiadek rzeczywiście zajrzał przez okno schroniska?
REKLAMA
Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach
Tatry w centrum uwagi. Co tak naprawdę przedstawia kontrowersyjne zdjęcie?
Do godziny 10 zdjęcie osiągnęło 19 tys. reakcji i ponad 300 udostępnień. Nie wszyscy od razu zauważyli, iż to żart. Część użytkowników uwierzyła, iż to autentyczna sytuacja, pisząc w komentarzach
Udało się zrobić wspaniałe zdjęcie. A niedźwiedź wygląda tak niegroźnie, widać tylko zaciekawienie w tych oczach.
Inni gwałtownie rozwiali wątpliwości, wskazując, iż widoczne zwierzę to jedynie zdjęcie przyklejone na automacie. W komentarzach pojawiły się także ostrzeżenia, iż spotkanie prawdziwego drapieżnika w Tatrach jest realnym zagrożeniem.
Niedźwiedź w oknie schroniska? Fotografia z Morskiego Oka to hit, choć rzeczywistość wygląda inaczej Fot. Screenshot Facebook Tatromaniacy, Łukasz Walczuk
Pomijając, iż jest to fotomontaż, to w sierpniu tego roku 500 metrów od schroniska na Hali Ornak, mi i mojemu chłopakowi zaszedł drogę ładny miś, był centralnie na szlaku. Jak stanął na dwóch łapach, to jedynym wyjściem było cofanie się z powrotem w góry, niestety już po zmroku. Szedł za nami ponad kilometr, a uratowała nas grupa studentów, którzy na szczęście schodzili później od nas. Po telefonicznej instrukcji ze schroniska hałasowaliśmy, ile wlezie i misiek dał sobie ostatecznie spokój.
Czy na szlaku można zobaczyć niedźwiedzia? Tatrzańska rzeczywistość
Jak podaje wwf.pl, w Tatrach spotkanie z niedźwiedziem jest możliwe, szczególnie pod koniec roku. Zmiany klimatyczne, takie jak brak typowej zimy i stały dostęp do jedzenia porzuconego przez ludzi, mogą zaburzyć naturalny rytm drapieżników, opóźniając ich hibernację. Choć większość niedźwiedzi zasypia, gdy temperatury znacząco się obniżają, a śnieg ogranicza dostęp do pożywienia, niektóre pozostają aktywne przez dłuższy czas. W takich sytuacjach część parków narodowych decyduje się na zamknięcie wybranych szlaków, aby chronić zarówno zwierzęta, jak i turystów.
Niedźwiedź zimą Fot. flickr.com, Mark Griffin
Zobacz też: Widok na Tatry, morze, alejka lodowa i znacznie więcej. To oferują polskie lodowiska. Które wybrać?
Co zrobić, jak się spotka niedźwiedzia w Tatrach? Zasady, które mogą uratować życie
jeżeli podczas górskiej wycieczki natkniesz się na niedźwiedzia, najważniejsze jest zachowanie spokoju i unikanie gwałtownych ruchów. Jak przypomina portal gov.pl, należy zrobić wszystko, aby nie zaskoczyć zwierzęcia – poruszając się po szlaku, warto rozmawiać, śpiewać lub gwizdać, dzięki czemu niedźwiedź będzie wiedział o naszej obecności. Ponadto unikaj miejsc, w których można go spotkać, takich jak gęstwiny czy młodniki, a jeżeli zauważysz świeże tropy, najlepiej zmień trasę. Poruszaj się zgodnie z kierunkiem wiatru i nie pozostawiaj jedzenia ani odpadków, które mogłyby go przyciągnąć. jeżeli idziesz z psem, nie puszczaj go luzem, ponieważ jego obecność może sprowokować niedźwiedzia do ataku. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.