Temat zmiany czasu rozpoczął w XVIII w. Benjamin Franklin, amerykański polityk i wynalazca, który w żartobliwym artykule na łamach gazety "Journal de Paris" stwierdził, iż Francuzi mogliby bardzo zaoszczędzić na świecach, gdyby wstawali i kładli się spać wcześniej niż zazwyczaj. Postulował zmianę czasu po to, by ludzie zaczęli w pełni wykorzystywać światło słoneczne do bycia bardziej produktywnymi. Franklin podkreślał, iż "czas to pieniądz".
REKLAMA
Zobacz wideo Michał Skalski: Co trzeci z nas ma poważne problemy ze snem
Jednak prawdziwe wprowadzenie zmiany czasu dla zaoszczędzenia energii miało miejsce dopiero w XX wieku w Niemczech, podczas I wojny światowej. Później zmianę przyjęły kolejne państwa. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona jednorazowo w 1919 r., a później w latach 1946-1949, 1957-1964, a do dziś następuje cyklicznie od 1977 r.
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Ważna zasada
Zmiana czasu z zimowego na czas letni w 2025 roku, podobnie jak w innych latach, wypada w ostatnią niedzielę marca. Zmiana czasu w zimowy następuje natomiast zawsze w ostatni weekend października.
Kiedy zmiana czasu w letni 2025? Data
W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w nocy z 29 na 30 marca. Przestawimy przesuniemy wskazówki zegarów o pełną godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00.
Czas letni 2025. Jak przygotować się na zmianę?
Wczesne wstawanie może być trudne, ale odpowiednio wcześnie wprowadzony system pomoże nam zaadaptować się do nowej, letniej rzeczywistości.
Już na kilka dni przed zmianą czasu zacznij nastawiać budzik codziennie odrobinę wcześniej, np. o kwadrans.
Postaraj się też kłaść wcześniej - to prosty sposób na lepsze poranki.
Opracuj własny harmonogram zasypiania, dzięki temu uregulujesz zegar biologiczny. Codzienne zasypianie o tych samych porach sprawi, iż rano łatwiej będzie podnieść się z łóżka.
Ogranicz ilość niebieskiego światła, odłóż telefon na rzecz medytacji czy spokojnej rozmowy z partnerem. Sprawdzi się też pisanie dziennika.
Zadbaj o czystą i ładną przestrzeń, bo sypialnia to miejsce, gdzie regenerujemy siły, więc powinno być ładne. Porozrzucane ubrania, kurz, wiekowa pościel - te rzeczy powinny zniknąć.
Zadbaj o miłe rytuały tuż przed zasypianiem, warto wywietrzyć sypialnię i zapalić lampę solną. Kolejny rozdział książki czy nowy odcinek ulubionego podcastu to także dobry pomysł.
Postaw na ruch, przed snem warto się trochę zmęczyć: intensywny spacer, siłownia, a może jogging? W połączeniu z gorącą kąpielą to prosty patent na rytuał.
Zaplanuj zdrowe i pyszne śniadanie, wizja ulubionego posiłku pomoże ci wstać skoro świt bez większych problemów.
Trzymaj się harmonogramu, zdrowy sen lubi rutynę. Dorośli powinny brać przykład z dzieci, które lubią powtarzalność.
Zobacz też: Zmiana czasu - skąd się wzięła? Który czas był pierwszy?