Niecodzienny widok nad Bałtykiem. Zdjęcia podbiły sieć. "Jak żyję, czegoś takiego nie widziałam"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Kamil Gozdan, Agencja Wyborcza.pl / Lubuscy Łowcy Burz, Facebook


Czy tęcza może być pozbawiona kolorów? Jak się okazuje, owszem. Przekonały się o tym osoby, które dwa dni temu spędzały czas nad Bałtykiem. Wówczas można było zaobserwować tam rzadkie zjawisko - białą tęczę. Internauci są zachwyceni i dzielą się zdjęciami w mediach społecznościowych.
W sobotę, 21 września 2024 roku turyści, którzy wypoczywali na plaży w Jastarni na Mierzei Helskiej, mieli okazję zaobserwować białą tęczę. Jednak nie tylko tam. Na Facebooku w mig pojawiły się zdjęcia zjawiska wykonane w innych miejscach, m.in. we Władysławowie i Jastarni, a także w okolicach Krakowa czy na Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie). Z kolei jeden z internautów zobaczył białą tęczę kilka dni wcześniej, we wtorek 17 września na plaży w Dąbkach.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak powstaje tęcza i jak ją zrobić w domowych warunkach? [Pracownia Bronka]


Biała tęcza nad Bałtykiem. Turyści są zachwyceni nietypowym zjawiskiem
Zdjęcie białej tęczy zostało opublikowane między innymi na Facebooku Lubuskich Łowców Burz, a pod postem gwałtownie pojawiły się zdjęcia wykonane przez innych użytkowników platformy. Nietypowe zjawisko zachwyciło internautów, którzy licznie komentowali wpis.


Pierwszy raz widzę takie zjawisko


Wow, niesamowite, pięknie to wygląda


To jest cud natury, jak żyję, czegoś takiego nie widziałam


Nieziemski widok, który zachwyca. Mgła i promienie słońca mają w tym swój udział


- pisali użytkownicy w komentarzach pod postem.


Turyści zobaczyli białą tęczę. Jak powstaje to niezwykłe zjawisko?
Tradycyjna tęcza to efekt załamania się promieni słonecznych w kroplach wody, najczęściej deszczu. A co z białą? Tutaj jest podobnie, ale musi wystąpić gęsta mgła naprzeciw słońca, które oświetla ją równoległymi promieniami. Stąd zjawisko najłatwiej zaobserwować wcześnie rano bądź wieczorem, gdy słońce znajduje się na wysokości poniżej 30-40 stopni nad horyzontem.


Jednak gdy obserwuje się je z pochyłego terenu, może wystąpić o każdej porze dnia, a choćby nocy. Warto wiedzieć, iż biała tęcza może też powstać, gdy gęstą mgłę oświetla światło księżyca bądź reflektor samochodu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału