Niebezpieczny trend w podróżowaniu rośnie. Zaczęło się od Zetek i poszło dalej

natemat.pl 10 godzin temu
Styczeń to dobry moment na snucie planów i wyznaczanie celów. Nie inaczej jest także w świecie podróży, gdzie każdy próbuje przewidzieć zachowania turystów i jakoś się w nie wpasować. A 2025 rok może być pod tym względem bardzo interesujący. Głównie za sprawą Zetek, ale nie tylko.


BBC dzięki rozmowom z ekspertami wytypowało aż siedem trendów podróżniczych na 2025 rok. Wśród nich znalazły się znane już z ubiegłego roku podróże nostalgiczne do miejsc z dzieciństwa, coolcation (ucieczka tam, gdzie nie jest gorąco), czy calmcation (podróż w poszukiwaniu spokoju). Jednak na liście znalazło się też kilka nowości. A niektóre mogą bardzo niepokoić.

Podróże w celu obserwacji nocnego nieba. Może na tym skorzystać Polska


Rok 2025 będzie obfitował w wiele niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. Właśnie w 2025 roku aktywność słoneczna ma być na najwyższym poziomie od dziesięcioleci, dzięki czemu zorze polarne, takie jak ta z sylwestra, mogą gościć na naszym niebie znacznie częściej.

Dzięki modzie na obserwacje nocnego nieba, która ma być jednym z ważniejszych trendów w podróżowaniu, z pewnością na zainteresowaniu skorzystają Norwegia, Finlandia, czy Islandia. Jednak i Polska może zyskać na tym trendzie. W końcu na polsko-czeskim pograniczu mamy Izerski Park Ciemnego Nieba, a dalej na wschód Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Podlasie też ma w tej kwestii wiele do zaoferowania.

Jeżeli więc marzycie o obserwacji rojów meteorów, zorzy polarnej, albo wpatrywaniu się w Drogę Mleczną, wiecie już, gdzie warto zarezerwować pobyt. Dzięki niewielkiemu zanieczyszczeniu światłem właśnie wymienione wyżej miejsca są jednymi z najlepszych w Europie do obserwacji tego, co dzieje się na nocnym niebie.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


Zetki wywrócą świat podróży do góry nogami. Chcą m.in. romansować na wakacjach


Ciekawie wyglądają najnowsze prognozy dotyczące podróży Zetek. Przedstawiciele tego pokolenia coraz śmielej wkraczają w dorosłe życie, chcą zakładać rodziny, ale według badania Forbes Health z 2024 roku aż 79 proc. z nich ma dość randkowania online. I właśnie tu z pomocą przychodzą im podróże.

Zgodnie z raportem Globetrendera i Amadeusa, przedstawiciele pokolenia Z chcą poznawać jak najwięcej nowych osób podczas podróżowania. Nie zawsze musi chodzić o romans, większości Zetek ma podobno choćby zależeć choćby bardziej na poznawaniu nowych przyjaciół, ale ostatecznie od przyjaźni do miłości droga bywa krótka.

Za tym nowym i nietypowym trendem na wyjazdy solo (dotychczas jeździliśmy raczej rodzinnie lub ze znajomymi) będą podążały biura podróży. Już teraz nie brakuje takich, które oferują wycieczki dla osób wyjeżdżających w pojedynkę. Dzięki temu nieznajomi turyści mają szansę się poznać. A to, co zrobią z nowymi relacjami, pozostaje w ich gestii.


AI przejmuje świat podróży. Zaczęło się od Zetek, teraz niebezpieczna moda pójdzie dalej


Trendem w podróżach, który może niepokoić, jest pokładanie coraz większego zaufania w sztucznej inteligencji. Dominatorami w kategorii planowania wakacyjnych wyjazdów z AI dotychczas byli przedstawiciele pokolenia Z, teraz ma się to rozprzestrzenić również na starsze roczniki.

Choć sugerowanie się wskazówkami AI w zakresie miejsc wartych odwiedzenia nie jest niczym złym, to ślepe ufanie jego wskazówkom bywa już bardzo niebezpieczne. Przekonali się o tym turyści w Tatrach, którzy idąc właśnie za wskazówkami Chata GPT ruszyli z Murowańca do Doliny Pięciu Stawów przez Krzyżne. Warunki były dla nich zbyt wymagające. Ostatecznie z pomocą ruszyło im TOPR.

Ostatnim trendem na 2025 rok wymienionym przez BBC będzie podróżowanie do miejsc jeszcze niezniszczonych masową turystyką. Coraz częściej będziemy szukać alternatywnych rozwiązań i lokacji poza utartym szlakiem. Ta moda jednak dopiero raczkuje, przez co zmagające się z nadmierną turystyką Rzym, Wyspy Kanaryjskie i wiele innych przez cały czas będą zatłoczone.

Idź do oryginalnego materiału