Niebezpieczne norowirusy w kurorcie nad jeziorem. Potwierdzono blisko tysiąc zakażeń

podroze.wprost.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Torri del Benaco we Włoszech Źródło:Shutterstock / WeronikaH


Nad jeziorem Garda zapanował kryzys sanitarny. Skażona woda w miasteczku Torri del Benaco spowodowała liczne zatrucia wśród mieszkańców i turystów.


Włochy mierzą się z kolejną katastrofą dla turystyki w ostatnich tygodniach. Po potężnych nawałnicach, które skutkowały odcięciem prądu w wielu górskich miejscowościach, przyszedł czas na kryzys sanitarny. W niewielkiej miejscowości Torri del Benaco nad jeziorem Garda doszło do blisko tysiąca zakażeń narowirusami. Mieszkańcy i turyści skarżą się na silne objawy: m.in. wymioty, biegunkę i gorączkę. Władze zdecydowały o wprowadzeniu zakazu korzystania z wody pitnej.


Zakażenia narowirusami we Włoszech


W popularnym miasteczku turystycznym Torri del Benaco nad jeziorem Garda wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu serii zatruć, które miały miejsce po spożyciu wody pitnej. Silne objawy, takie jak wymioty, biegunka, gorączka i skurcze dotknęły choćby tysiąc osób, wśród których znaleźli się zarówno mieszkańcy jak i turyści. Natychmiast podjęto decyzję o przeanalizowaniu próbek pozyskanych z wodociągów oraz dostarczonych przez poszkodowanych próbek kału. W rezultacie potwierdzono, iż na terenie miejscowości doszło do skażenia wody norowirusami, powodującymi wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego.


Zakaz korzystania z wody pitnej


Burmistrz Torri del Benaco Stefano Nicotry wydał rozporządzenie o tymczasowym zakazie spożywania wody z kranu. „Mieszkańcom zaleca się korzystanie z wcześniej przechowywanej wody i przestrzeganie ścisłych zasad higieny, w tym dokładne mycie rąk i dezynfekcję artykułów gospodarstwa domowego” – przekazano. W centrum miasta rozpoczęła się dystrybucja butelek z wodą.


Aby chronić wrażliwą na tego typu doniesienia turystykę, inne miejscowości w rejonie jeziora Garda stanowczo odcięły się od problemów Torri del Benaco, wskazując, iż pozostają bezpieczne. Do katastrofy sanitarnej mogły przyczynić się intensywne opady deszczu, które podniosły poziom wody w zbiorniku. „Eksperci spekulują, iż mogło to przeciążyć lokalny system kanalizacyjny” – czytamy we włoskich mediach.
Idź do oryginalnego materiału