Nie związek i nie przyjaźń – po prostu situationship

blaber.pl 1 tydzień temu

Situationship – co to?

Situationship jeszcze nie doczekało się oficjalnej definicji, ale relacja ta może być wytłumaczona jako romantyczna, ale bez jasności statusu czy zwiększającego się zaangażowania obydwu stron. Nie ma tu zbyt wielu emocji, za to jest przyjaźń i seks. Osoby w situationship zachowują swoją swobodę, ale jednocześnie zawsze mogą liczyć na kontakt, ciepło czy rozmowę.

Co jeszcze charakteryzuje tę nietypową relację? W situationship nie podejmuje się ciężkich tematów, takich jak traumy, poglądy na małżeństwo i dzieci czy wspomnień z dzieciństwa. Nie poznaje się też swoich rodzin i bliskich przyjaciół. Osoby w situationship nie randkują, bo nie muszą niczego celebrować. Nie snują też wspólnych planów – relacja ta nie ma przecież trwać długo.

Dlaczego młodzi ludzie wybierają situationship?

Tkwienie w relacji, która nigdzie nie zmierza i nigdy nie wejdzie na etap emocjonalny, to horror raczej dla większości z nas – przynajmniej z pokolenia Y czy baby boomerów. Z gen Z jest już inaczej. Młodzi ludzie mogą być już przyzwyczajeni do nowego modelu randkowania, który jest mocno ukształtowany przez aplikacje randkowe. Możliwość poznawania dużej ilości osób w krótkim czasie i założenie, iż za rogiem zawsze czeka ktoś lepszy powoduje, iż nowe pokolenia często szukają tylko situationships.

Na popularność tych relacji wpływ ma również kariera i rozwój osobisty. Intensywne życie, nakierowane na sukces w sferze zawodowej oraz rosnące zainteresowanie samorozwojem sprawiają, iż na takie tradycyjne związki po prostu nie ma już czasu. W situationships można doszukiwać się też niechęci przed angażowaniem spowodowanej złymi doświadczeniami z poprzednich związków czy nieidealnymi relacjami z rodzicami.

Zalety i wady situationships

Relacje bez zaangażowania, za to z pełną swobodą, brzmią choćby nieźle, ale jak wszystko – w situationships jest też masa wad. To przede wszystkim ryzyko, iż jedna ze stron odkryje mocniejsze uczucia i skończy ze złamanym sercem. Osoby w takich relacjach mogą też mieć trudności w zawarciu normalnych związków w przyszłości.

Co może przemawiać za situationships? Na pewno wolność i poczucie swobody. Nie czujemy ograniczeń, odpowiedzialności lub jakichkolwiek oczekiwań. Mamy również dużo czasu dla samego siebie, a to daje możliwość realizowania swoich pasji czy rozwijania się w sferze zawodowej.

Jak sprawdzić, iż nasz związek to tak naprawdę situationship?

Popularność tych relacji może nieść ryzyko tego, iż chociaż myślimy, iż jesteśmy w prawdziwym związku, to tak wcale nie jest. Obserwacja i analiza zachowań i sytuacji pomaga w zorientowaniu się, czy ta druga osoba nie traktuje nas jako situationship.

Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz partner traktuje nas priorytetowo czy może zawsze jesteśmy na drugim miejscu – po pracy, znajomych, siłowni czy rodzinie. Kolejny sygnał to unikanie rozmów na temat przyszłości czy poważnych kwestii. Do tego dochodzą takie proste kwestie, jak używanie jasnych określeń – o ile nigdy nie zostaliśmy nazwani np. moją dziewczyną czy partnerką, to bardzo możliwe, iż ta osoba wcale tak o nas nie myśli.

Situationship może działać naprawdę dobrze, o ile jest relacją na pewien okres w życiu i o ile obydwie strony są takiej sytuacji całkowicie świadome. Ten trend w randkowaniu świetnie pokazuje, jak bardzo związki ewoluowały, dopasowując się do nowych czasów. Pytanie tylko, czy takie relacje nie będą zagrożeniem w budowaniu poważnych, przyszłościowych związków na dalszych etapach życia?

Idź do oryginalnego materiału