Jak gotować szparagi, aby pozostały chrupiące i smaczne? Sekret tkwi w jednym prostym składniku, o którym większość z nas zapomina.
Sezon na szparagi trwa od końca kwietnia do końca czerwca, więc warto skorzystać z tego czasu, aby nacieszyć się ich smakiem. Chociaż gotowanie wydaje się najprostszym sposobem przygotowania, to czyha na nas kilka możliwych wpadek, przez które szparagi stracą smak i nie będą chrupiące. Zobacz, co zrobić, aby wyszły idealne.
Jak gotować szparagi?
Do gotowania szparagów najlepiej jest wybrać wąski, wysoki garnek. Włóż je pionowo tak, aby główki wystawały ponad powierzchnię wody. Nie musisz się obawiać, iż będą surowe – para wodna wydobywająca się z garnka sprawi, iż lekko się podgotują. Zielonych szparagów nie musisz obierać, wystarczy odłamać lub odkroić zdrewniałą, łykowatą końcówkę.
Jak gotować szparagi – Pyszności, źródło: Canva
Chociaż sól wydaje się być naturalnym dodatkiem do gotowania (w końcu wodę na makaron też solimy), to w przypadku szparagów warto dodać również cukier. Proporcja jest prosta: dajemy go tyle samo, co soli. Dzięki temu smak szparagów będzie bardziej intensywny, a na dodatek pozbawimy je goryczki. Warzywa wrzuć do wrzącej wody, aby po kilku minutach cieszyć się smakiem wiosny zamkniętym w małych łodyżkach.
Jak długo gotować szparagi?
Gotowanie zielonych szparagów zajmuje tylko chwilę. Gotowe są już po 3-5 minutach od wrzucenia do wrzątku. Długość gotowania zależy również od tego, jak grube są łodygi. Zielone szparagi świetnie smakują również po podsmażeniu na patelni z odrobiną masła. Młode, cienkie łodygi możesz również chrupać na surowo.
Szparagi białe przed gotowanie należy za to obrać przy pomocy obieraczki. jeżeli tego nie zrobimy, to skórka zrobi się włóknista i po prostu niesmaczna. Potrzebują też nieco więcej czasu, bo w garnku powinny spędzić 7-12 minut.
Gotowanie szparagów w garnku – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube Moje Gotowanie
Czy szparagi są zdrowe?
Są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również bardzo zdrowe. W 90 proc. składają się z wody, więc bez obaw mogą wcinać je osoby, które liczą kalorie i dbają o odpowiednią dietę. Są również witaminową bombą pełną składników odżywczych i minerałów. Mają w sobie dużo kwasu foliowego, który reguluje pracę naszego układu krwionośnego i poprawia regenerację organizmu. Zawarte w szparagach witaminy E i C zadbają o kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, a wapń i fosfor wzmocnią nasze kości. Szparagi mają właściwości moczopędne, dzięki czemu będą naturalnym wzmocnieniem leczenia infekcji dolnych dróg moczowych.