Nie wyrzucaj swetra, który skurczył się w praniu. To tanie warzywo przywróci mu kształt

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Każdy, kto kiedykolwiek skurczył ulubiony sweter w praniu, wie, jak frustrująca może być ta sytuacja. Ale zanim spiszesz swój wełniany ciuch na straty, warto wypróbować sprawdzoną, domową metodę ratunkową przy użyciu pewnego warzywa. Pozwoli to przywrócić wełnianym włóknom pierwotny kształt.

Wypierz tak sweter, a się nie skurczy

Swetry, zwłaszcza te wykonane z naturalnych włókien, takich jak wełna, kaszmir czy moher, są bardzo delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednak dobrze wyprany sweter nie skurczy się i zachowa swoją pierwotną miękkość. Przede wszystkim zawsze przed praniem sprawdzaj zalecenia producenta na metce. Niektóre swetry wymagają prania manualnego, inne można prać w pralce, ale tylko na delikatnym programie. Najczęstszym powodem kurczenia się swetrów jest zbyt wysoka temperatura prania. Zawsze używaj zimnej lub letniej wody.

Sweter nie skurczy się w praniu, jeżeli wybierzesz detergenty przeznaczone do delikatnych tkanin, najlepiej takie, które są stworzone specjalnie do prania wełny. Unikaj też suszarki, jej wysoka temperatura może zniszczyć wełnę. Zamiast tego susz sweter na płasko, rozłożony na ręczniku, aby zapobiec rozciągnięciu.

Czytaj też: Koniec z odcieniami szarości. Białe pranie znów przywróci uśmiech na twarzy

Jak uratować skurczony w praniu sweter?

Jeśli twój sweter mimo wszystko sfilcował się w praniu, nie martw się - istnieje szansa, iż jeszcze będziesz go nosić. Jednym z ciekawszych, mniej znanych sposobów na odratowanie skurczonego swetra jest użycie wody z białą fasolą. Oto jak to zrobić krok po kroku:

Krok 1: Przygotowanie fasoli

Wsyp białą pół kilograma białej fasolę do miski i zalej 2,5 litrami wody. Pozostaw fasolę na noc do namoczenia. Gdy fasola napęcznieje, wydzieli substancje, które pomogą zmiękczyć włókna wełniane w swetrze.

Krok 2: Przygotowanie "wywaru"

Następnego dnia ugotuj fasolę i odcedź, ale nie wylewaj wody - to ona jest kluczowym elementem. Wywar przelej do większej miski lub wanny, w zależności od rozmiaru swetra.

Krok 3: Moczenie swetra

Włóż skurczony sweter do wody po fasoli na trzy godziny. Fasola wydziela naturalne zmiękczające substancje, które pomogą rozluźnić włókna i przywrócić swetrowi jego pierwotny rozmiar. Możesz co jakiś czas delikatnie naciągać skurczone miejsca.

Krok 4: Pranie i płukanie

Po trzech godzinach delikatnie wyjmij sweter z wody i wyciśnij nadmiar płynu, unikając skręcania materiału. Dokładnie wypłucz ciuch i wypierz w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu Następnie połóż sweter na ręczniku i delikatnie zacznij go rozciągać, wracając do oryginalnego rozmiaru. Ważne, aby to robić powoli i ostrożnie, by nie uszkodzić tkaniny.

Krok 5: Suszenie

Po rozciągnięciu pozostaw sweter do wyschnięcia na płasko, najlepiej na suchym ręczniku. Nie wieszaj go, ponieważ mokry sweter może się nadmiernie rozciągnąć pod własnym ciężarem.

Tak potraktowany sweter wróci do swojego pierwotnego kształtu i miękkości. Domowy sposób z białą fasolą zadziała w zależności od stopnia zdeformowania materiału. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse, iż uda się przywrócić sweter do pierwotnych rozmiarów.

Zobacz też:

​Na Wszystkich Świętych biorę ze sobą sól na cmentarz i oszczędzam dużo pieniędzy

Wyjmuję z szafki kuchennej, rozpuszczam w wodzie i czyszczę piekarnik bez szorowania

Tak usuniesz zielony nalot z nagrobka. Wystarczą 2 składniki, które masz w domu

Idź do oryginalnego materiału