Korzyści z wietrzenia pościeli na mrozie
Czy warto co rano ściągać pościel z łóżka, wynosić ją na taras, rozwieszać i po jakimś czasie ściągać i zimną wnosić z powrotem do sypialni? Okazuje się, iż tak, a przemawia za tym wiele argumentów.
- Eliminacja roztoczy i bakterii - roztocza giną w temperaturze poniżej -15°C, więc choćby kilka godzin na mrozie może skutecznie je usunąć.
- Odświeżenie zapachu pościeli - mróz usuwa zapachy potu i innych substancji, które gromadzą się w tkaninach.
- Lepsza jakość snu - pościel po zimowym wietrzeniu staje się bardziej przewiewna i chłodna, co może wpłynąć na komfortowy sen.
- Naturalna dezynfekcja - mróz i świeże powietrze pomagają zredukować liczbę drobnoustrojów bez konieczności stosowania chemicznych środków.
- Zmniejszenie wilgotności - niska temperatura sprawia, iż wilgoć odparowuje, dzięki czemu pościel nie staje się śmierdząca i zatęchła.
Jak poprawnie wietrzyć pościel zimą?
Zima bywa różna i kapryśna. Są takie dni, w których wietrzenie pościeli na zewnątrz przyniesie więcej szkody niż pożytku. Unikaj na pewno dni, w których jest smog, a zanieczyszczenie przekracza dopuszczalne normy (chyba nie chcesz spać potem w śmierdzącej pościeli?).
Wybierz odpowiednią pogodę - najlepsze warunki to temperatura poniżej -10°C (idealnie -15°C i niżej), brak opadów śniegu lub deszczu, umiarkowany wiatr (nie za silny, by uniknąć wywiania pościeli na posesję sąsiada).
Ważny jest też sposób, w jaki rozwieszasz pościel. Najlepiej rozłożyć ją na suszarce balkonowej lub poręczy. Unikaj przy tym bezpośredniego kontaktu z mokrą powierzchnią, ponieważ może to spowodować przemarzanie i powstanie lodu na tkaninie (wilgoć zwiększa się też po zmroku, więc wietrzenie zaplanuj w dzień, między 11 a 13). Dobrze jest przypiąć pościel klamerkami, aby nie spadła.
Zostaw pościel na minimum 2 godziny na balkonie. Po wniesieniu pościeli do mieszkania warto lekko ją strząsnąć, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. jeżeli pościel jest bardzo zimna, pozwól jej się ocieplić przez kilka minut przed użyciem.
Jakie materiały najlepiej nadają się do wietrzenia zimą?
Nie każdy rodzaj pościeli reaguje dobrze na niskie temperatury. Oto przegląd tkanin:
- bawełna - bardzo dobrze znosi mrozy, nie traci swoich adekwatności,
- len - idealny do wietrzenia zimą, dobrze oddaje wilgoć,
- wełna - doskonały wybór, ponieważ nie absorbuje wilgoci,
- mikrofibra - może sztywnieć na mrozie, ale generalnie dobrze znosi niskie temperatury,
- satyna, jedwab - wymagają ostrożności, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem ekstremalnych temperatur.
Wietrzenie pościeli zimą to skuteczny, naturalny i darmowy sposób na odświeżenie poszewek, kołer i poduszek oraz pozbycie się roztoczy i bakterii. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a na pewno będziesz zadowolona z efektu!
Zobacz też:
Jedziesz do sanatorium? Zamiast dźwigać ciężką walizkę, zrób to
Poprawia kondycję i wysmukla ciało. Ćwicz 30 minut kilka razy w tygodniu, by zgubić boczki
Zaczęłam czyścić kran reklamówką. To dziwne, ale kamień i osad same odpadają