Naukowcy, którzy wzięli pod lupę gąbki do naczyń, znaleźli na nich 82 biliony bakterii. Brzmi przerażająco, ale znamy przecież sposoby na pozbycie się zarazków. Przydadzą się one w czyszczeniu gąbki do naczyń, dzięki czemu posłuży ci dłużej i zaoszczędzi drobniaki w portfelu.
Czyszczenie gąbki do naczyń: mikrofalówka i zmywarka
Urządzenia kuchenne z powodzeniem pomogą ci w czyszczeniu gąbki do naczyń. Mikrofalówka wytwarza wysokie temperatury i wydobywa parę wodną z przedmiotów, które w niej się znajdują. Namocz więc dokładnie gąbkę, włóż do mikrofali i nastaw możliwie najwyższą moc na jedną minutę. Po skończeniu pracy urządzenia odczekaj kilka minut. Gorąca para zabije bakterie gnieżdżące się w gąbce do naczyń. Pamiętaj, iż sucha gąbka może się zapalić w mikrofalówce.
Podobny efekt da skorzystanie ze zmywarki. Wsadź do niej gąbkę do zmywania naczyń na najwyższą półkę i nastaw możliwie najwyższą temperaturę oraz suszenie. Kiedy cykl mycia dobiegnie końca, wyjmij gąbkę i dokładnie ją wysusz. Staraj się nie zostawiać wilgotnej gąbki na zlewie, bo to wymarzone środowisko dla bakterii.
Czytaj też: Gdzie wyrzucać zużyte gąbki do naczyń? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Wyczyść gąbkę wodą lub octem
Brudną gąbkę do naczyń możesz po prostu zanurzyć na pięć minut w zagotowanej wodzie. Ciecz nie musi wrzeć, co może zniekształcić gąbkę, do zabicia bakterii wystarczy już 65 stopni Celsjusza. Następnie wyciśnij gąbkę i wysusz.
Do jej czyszczenia możesz wykorzystać również adekwatności octu. Dzięki zawartości kwasu zabija on bakterie, zwalcza też pleśnie i grzyby. Zalej całą gąbkę do naczyń octem na pięć minut. Następnie wypłucz ją i wysusz. Zapach octu może nie należy do najprzyjemniejszych, ale gwałtownie się ulatnia.
Wybielacz - najskuteczniejszy sposób na brudną gąbkę
Najskuteczniej bakterie z gąbki do naczyń usunie wybielacz. Musisz go jednak mocno rozcieńczyć, żeby nie spalił materiału. Jedną łyżkę wybielacza (15 ml) wymieszaj z litrem wody i zanurz gąbkę w roztworze na pięć minut. Następnie dokładnie wypłucz gąbkę pod bieżącą wodą, wyciśnij i wysusz.
Wybielacz to środek bardzo agresywny, używaj więc go sporadycznie. W żadnym wypadku nie łącz go również z innymi środkami, takimi jak ocet czy amoniak. Może to spowodować powstanie trujących gazów. Gąbkę do mycia naczyń wymieniaj co tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie.
Zobacz też:
Spacerujesz, żeby schudnąć? Tyle kroków musisz zrobić, żeby zrzucić 1 kg
Gdzie wyrzucać zużyte soczewki kontaktowe? Jeden kontener nie wystarczy
To najzdrowsze jajka. Poprawiają odporność i wzmacniają serce