Nie lubisz robić zalewy do grzybów? Z dzisiejszym przepisem nie będzie to konieczne. Pyszne dary lasu przygotujesz w zupełnie inny sposób. Jaki? Przeczytaj artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne w mgnieniu oka!
Dziś chcę podzielić się z tobą wyjątkowym przepisem. Jest on przekazywany w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. I nie jest to żaden przypadek. To po prostu genialne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu.
Skąd ta pewność? Żyję już na tym świecie ponad 30 lat i nie spotkałam dotąd ani jednej osoby, która nie przepadałaby za grzybami. A, iż sezon grzybowy trwa w najlepsze, myślę, iż to odpowiedni moment, aby przybliżyć ci sprawdzoną recepturę. I jeżeli obawiasz się, iż będzie to bardzo trudny i skomplikowany proces od razu cię uspokajam. Z tym przepisem poradzi sobie choćby osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kulinariami.
Nie przegap: Jak długo gotować grzyby? Ten trik pozwoli ci określić dokładny czas na pierwszy rzut oka
Grzyby bez marynaty? To naprawdę jest możliwe!
Zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji, muszę zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Wiele osób rezygnuje z przygotowania domowych przetworów, twierdząc, iż nie lubią bawić się z zalewą. Co więcej, obawiają się, iż i tak nic z tego nie wyjdzie, bo np. okaże się, iż zakrętka była nieszczelna.
Moim zdaniem w każdej sytuacji można znaleźć jakieś rozwiązanie. I nie inaczej będzie dzisiaj. Już za chwilę poznasz genialny patent na pyszne grzyby z solanki. Uwierz mi na słowo, to prawdziwe niebo w gębie!
Grzyby/źródło: beats_/Adobe Stock
Jak zrobić grzyby w solance?
Do przygotowania dzisiejszego przepisu będziesz potrzebować tak naprawdę trzech składników. No, chyba iż będziesz chciał wykorzystać w przepisie rozmaryn, który możesz dodać opcjonalnie. Pozostałe składniki to naprawdę podstawa w każdej kuchni, dlatego z pewnością masz je i ty.
To jednak nie koniec. Muszę jeszcze wspomnieć o kuchennym naczyniu, w którym należy przygotować pyszne grzyby. Moja babcia i mama mają specjalne garnki kamionkowe, które wykorzystują właśnie przy tym przepisie. Z kolei ja używam do tego celu zwykłego słoika. I efekt jest taki sam. Dlatego jeżeli nie masz w domu specjalnego garnka, nic się nie stało. Użyj po prostu słoika.
Składniki:
- 1 kg grzybów,
- 150 g soli,
- 3 ząbki czosnku,
- rozmaryn świeży (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od dokładnego oczyszczenia grzybów.
- Następnie podgotowuj je w osolonej wodzie ok. 5-10 minut. Wszystko zależy od wielkości grzybów.
- W międzyczasie obierz ząbki czosnku i pokrój je w drobne plasterki.
- Po odsączeniu grzybów na cedzaku podziel je mniejsze kawałki. jeżeli pracujesz z małymi skarbami lasu, możesz pominąć ten krok.
- Na blacie kuchennym ustaw słoik. Pamiętaj, aby wcześniej dobrze go przygotować — musi być idealnie czysty i wyparzony.
- Spód słoika zasyp pierwszą warstwą soli.
- I teraz zacznij budować kolejne poziomy, układając na przemian: sól, grzyby (koniecznie wewnętrzną stroną do góry) oraz przyprawy.
- Kluczowe jest, aby ostatnia warstwa również składała się z soli.
- To jednak nie koniec. Całość przykrywamy czystym talerzykiem, po czym dociskamy konstrukcję dodatkowym obciążeniem.
- Z biegiem czasu w słoiku powinna pojawić się solanka. Grzyby w takiej postaci należy przechowywać w chłodnym miejscu.
Warto na koniec dodać jeszcze dwie, bardzo ważne informacje. Po pierwsze, najważniejsze znaczenie w całym przepisie ma fakt, iż grzyby przez cały czas muszą znajdować się pod powierzchnią solanki. Gdybyś zauważył, iż w twoim słoiku nie ma jej wystarczająco, koniecznie uzupełnij te braki. Po drugie, kiedy będziesz chciał użyć grzybów w swojej kuchni, zawsze wcześniej dokładnie je opłucz. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru soli z powierzchni grzybów.
Zanim się pożegnamy, zajrzyj jeszcze tutaj: Wybrała się na grzyby i natrafiła na dziwny okaz. Od razu zrobiła zdjęcie