Co takiego jest w poniedziałkach, iż zawsze sprawiają nam problemy? Jakimś cudem dzień dłuży się i nie widać końca. Strach pojawia się już w niedzielny wieczór, a kiedy w poniedziałek rano zadzwoni budzik, sama myśl o wstaniu i zmierzeniu się ze wszystkim, co narosło w weekend, wystarczy, żeby serce chciało nam wyskoczyć z piersi. W miarę upływu dnia jest tylko gorzej. Mam wrażenie, iż czas mija tylko po to, żeby nas zirytować.
Jak się okazuje, takie uczucie jest całkowicie normalne. W poniedziałkowe poranki zwykle odczuwamy strach lub niespecyficzny niepokój, ponieważ przechodzimy z okresu relaksu w weekend do mentalnego przygotowania na tydzień pracy i cały stres, jaki mu towarzyszy. To uczucie lęku jest silniejsze, jeżeli mamy pracę, która nie sprawia nam przyjemności, długie dojazdy, trudnego szefa, duże obciążenie pracą, napięte terminy lub stresujące środowisko pracy.
Na szczęście są kroki, które możesz podjąć, aby twoje poniedziałki były lepsze. Dzięki tym wskazówkom w mgnieniu oka będziesz na szczycie swojej poniedziałkowej gry.
Jak sobie poradzić ze „złym” poniedziałkiem?
Obudziłeś się w kiepski poniedziałkowy poranek? choćby niewielka zmiana rutyny może sprawić, iż poniedziałki będą mniej bolesne. Dodanie zabawnych elementów może wprawić cię w lepszy nastrój i lepiej rozpocząć tydzień. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci odwrócić sytuację.
Zacznij dzień od medytacji
Medytacja to skuteczny sposób na rozpoczęcie dnia. Badania pokazują, iż medytacja poprawia funkcjonowanie mózgu i zmienia go na kilka pozytywnych sposobów. Poranna sesja medytacji może oczyścić umysł, pomóc w ustaleniu celów na tydzień, poprawić nastrój, wyostrzyć koncentrację i pomóc nadać ton na resztę tygodnia. jeżeli rano nie masz dużo czasu, wystarczy choćby krótka, pięciominutowa medytacja. Możesz się wspomóc dostępnymi w sieci schematami medytacji.
Wystrój się!
W poniedziałek rano po prostu chwytamy pierwszą lepszą rzecz, dobieramy z pamięci kolejne. Niepotrzebnie. Lepiej spróbować wystroić tak, żeby dzień stałe się bardziej ekscytujący i wyjątkowy, zmieniając negatywne skojarzenia, jakie mamy z poniedziałkiem. Wybierz coś, w czym zawsze czujesz się świetnie, wybierz świadomie – najlepiej już dzień wcześniej, a poczujesz się trochę szczęśliwsza.
Zjedz zdrowe śniadanie
Spróbuj zjeść zdrowe i pożywne śniadanie, które obejmuje produkty poprawiające samopoczucie. Może to być nadziewany omlet, miska jogurtowej granoli, muffinki jajeczne, zielone smoothie lub cokolwiek innego, co lubisz. Odżywianie jest ważnym elementem ogólnego dobrego samopoczucia, a dobre śniadanie pomaga zarządzać nastrojem i energią na cały dzień.
Zrób coś fajnego
Niezależnie od tego, czy chodzi o lunch w fajnym miejscu, spotkanie z przyjaciółką po pracy, masaż, czy oglądanie ulubionego programu przed snem, spróbuj robić coś, co sprawia ci przyjemność. Każda zabawna lub wyjątkowa rzecz, którą możesz dodać do swoich poniedziałków, zmniejsza negatywny wpływ poniedziałkowego doła.
Poćwicz trochę
Ruch to świetny sposób na poprawę nastroju. Badania pokazują, iż odpowiednia ilość ćwiczeń może natychmiastowo zwiększyć poziom dopaminy i serotoniny, poprawiając nastrój. Nie musi to odbywać się rano — staraj się wcisnąć trening, gdy tylko masz ku temu okazję w ciągu dnia. I nie ma w tym nic złego, jeżeli ćwiczenie to ma formę długiego spaceru lub miłej sesji jogi w domu. Nie zawsze potrzebujesz treningu o dużej intensywności, aby czerpać korzyści z ćwiczeń dla zdrowia psychicznego.
Jak zaplanować z wyprzedzeniem lepsze poniedziałki?
Jeśli poniedziałki zawsze są dla ciebie trudne, oto kilka kroków, które możesz podjąć z wyprzedzeniem, aby uczynić je płynniejszymi.
Połóż się wcześnie spać w niedzielę wieczorem
Wczesne pójście spać w niedzielę i dobrze przespana noc pomogą ci uniknąć zmęczenia i oszołomienia w poniedziałek rano. Sen to wbudowany w organizm przycisk resetujący, który przywraca poziom energii. Dobry wypoczynek może znacząco wpłynąć na nastrój. Może to oznaczać odwołanie planów na niedzielny wieczór lub oparcie się pokusie obejrzenia jeszcze jednego odcinka serialu. Twoje przyszłe ja będzie ci wdzięczne. W przeciwnym razie brak wystarczającej ilości snu może utrudnić ci skupienie się i produktywność następnego dnia.
Unikaj planowania trudnych spotkań na poniedziałkowy poranek
Ostatnią rzeczą, z którą chcesz próbować poradzić sobie w poniedziałkowy poranek, jest presja stresującego spotkania. jeżeli możesz, staraj się korzystać z porannego światła, aby móc spokojnie wejść w dzień. Mądrze jest przyznać, iż większość z nas w poniedziałki (szczególnie rano) nie pracuje na pełnych obrotach, dlatego też bardziej intensywne spotkania najlepiej zaplanować na później w ciągu dnia lub tygodnia.
Przygotuj się już w piątek
Pomocne może być poświęcenie trochę czasu w piątek na przygotowania do poniedziałku. Planowanie trudnych zadań, które cię czekają, może dać ci poczucie sprawstwa i kontroli. Zamiast stresować się myślą, iż w poniedziałek rano będziesz musiała uporać się z chaotycznym bałaganem, przygotowana poczujesz się lepiej przygotowana i chętna do stawienia czoła nowemu dniu. Nie musi to zająć dużo czasu; choćby poświęcenie 10–15 minut na organizację przed zakończeniem pracy w piątek może mieć duże znaczenie.
Zajmij się swoim niepokojem
Jeśli szczególnie odczuwasz niepokój w poniedziałki, musisz spróbować popracować nad swoją reakcją na ten lęk. Warto poświęcić czas na naukę przeciwstawiania się negatywnym myślom, które powodują niepokój. Zadaj sobie pytanie: jakie masz dowody na to, iż ten tydzień będzie zły? jeżeli jest coś w twojej sytuacji zawodowej, co powoduje nadmierny stres i niepokój, na przykład szef znęcający się nad tobą, toksyczne środowisko pracy lub nadmierne obciążenie pracą, być może warto ponownie rozważyć swoją pracę i ocenić swoją w niej przyszłość. Nigdy nie myśl, iż musisz akceptować złą sytuację.
Jeśli nie możesz sobie poradzić z lękiem, pomocna może być rozmowa ze specjalistą, który może z tobą współpracować w celu opracowania strategii radzenia sobie.
www.verywellmind.com