Nie jedz tego przed snem. Eksperci wskazali winowajców nocnego wiercenia się i koszmarów

kobieta.gazeta.pl 11 godzin temu
Wieczorne podjadanie może wydawać się niewinną przyjemnością, ale niektóre produkty potrafią skutecznie zakłócić sen. Co jeść na noc, żeby dobrze spać? Zdecydowanie nie wszystko, co smakuje, sprzyja regeneracji. Warto wiedzieć, które składniki lepiej omijać szerokim łukiem.
Choć od dawna mówi się, iż późne jedzenie szkodzi snu, dopiero współczesne analizy zaczynają to potwierdzać naukowo. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Psychology wzięło udział 1082 uczestników, którzy wypełnili szczegółowe ankiety dotyczące diety, alergii, jakości spania i marzeń sennych. Naukowcy badali nie tylko to, czy niektóre produkty wpływają na sen, ale także, czy powodują dolegliwości żołądkowe, zakłócają przebieg odpoczynku i czy wywołują koszmary.


REKLAMA


Zobacz wideo Rozgrzewające złote mleko [HAPS FIT]


Czego nie jeść przed spaniem? Niektóre produkty mogą pogłębić problemy
Zgodnie z wynikami badania, największym wrogiem spokojnego wypoczynku okazał się... nabiał. Osoby z nietolerancją laktozy, która często nie jest zdiagnozowana, zgłaszały więcej problemów z zasypianiem, przerywanym snem oraz nasilonymi koszmarami. Objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia czy uczucie ciężkości, zaburzały regenerację organizmu i wpływały na treść snów. Nie tylko sery, ale także słodkości i ostre potrawy były często wskazywane jako winowajcy nocnego niepokoju.


Słodycze, zwłaszcza te bogate w cukry proste, powodują gwałtowne skoki glukozy we krwi, co może prowadzić do pobudzenia i trudności z wyciszeniem organizmu. Z kolei ostre przyprawy zwiększają temperaturę ciała i często wywołują zgagę. To również utrudnia spokojny sen. Warto też unikać kofeiny (kawa, herbata, czekolada) oraz ciężkostrawnych dań typu fast food, które długo zalegają w żołądku i mogą powodować niestrawność.


SeryFot. pixabay.com, Reinhard Thrainer


Co można jeść przed snem? Niektóre produkty poprawiają jego jakość
Najlepszym wyborem będą lekkostrawne przekąski bogate w tryptofan - aminokwas biorący udział w produkcji melatoniny i serotoniny, które regulują sen. Znajdziemy go np. w naturalnym jogurcie (jeśli nie mamy nietolerancji laktozy), bananach, płatkach owsianych i orzechach. Warto także ograniczyć jedzenie na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka, by nie obciążać układu trawiennego. W badaniu zauważono, iż osoby odżywiające się zdrowo, które unikały jedzenia późnym wieczorem, częściej dobrze zapamiętywały sny i rzadziej cierpiały na zaburzony odpoczynek.
Idź do oryginalnego materiału