Nazywano ją "matką królów". Na lekcjach historii za rzadko wspominają tę polską królową

gazeta.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Elżbieta Rakuszanka / Marceli Krajewski (1840-1920) / Wikimedia Commons


Była matką czterech europejskich monarchów. Wydała na świat kardynała, który po swojej śmierci został okrzyknięty świętym. Jej córki również trafiły na dwory królewskie rozsiane po całej Europie, przedłużając tym samy kolejne dynastie. Urodziła trzynaścioro dzieci, dla których postarała się o odpowiednie wykształcenie i zadbała, by w życiu dorosłym niczego im nie brakło. Mowa oczywiście o Elżbiecie Rakuszance, którą historycy nazywają "matką królów".
Elżbieta Rakuszanka była córką króla niemieckiego i węgierskiego Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej, córki cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Odznaczała się wybitną inteligencją i opiekuńczością. Umiała przezwyciężyć uprzedzenia wywołane przez chorobę i tworzyć trwałe sojusze i zadbać o dobro dzieci oraz królestwa. Wydano ją za Kazimierza Jagiellończyka, z którym doczekała się trzynaściorga dzieci.


REKLAMA


Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie


Mądra i szalenie inteligentna. Dworzanie ją lubili, a historycy nazwali "matką królów"
Elżbieta Rakuszanka, zwana też Elżbietą Habsbużanką, była żoną Kazimierza Jagiellończyka. Początki ich znajomości nie należały do najłatwiejszych, jednak małżeństwo zostało zawarte 10 lutego 1454 i pobłogosławione. Tego samego dnia arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Jan Sprowski nałożył na głowę Elżbiety koronę królowej.


Historycy mówią, iż małżeństwo Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza Jagiellończyka było szczęśliwe i udane. Para przeżyła razem niemal 40 lat i doczekała się trzynaściorga dzieci, z których tylko dwoje zmarło w dzieciństwie.Aż czterech synów zostało królami, a córki poprzez swoje małżeństwa zostały skoligacone z większością panujących wówczas dynastii europejskich. Rakuszanka zapisała się w dziejach Polski jako "matka królów":


Władysław II Jagiellończyk – król Czech i Węgier,
Jadwiga – żona Jerzego Bogatego księcia bawarskiego,
Kazimierz – patron Polski i Litwy, święty katolicki,
Jan I Olbracht – król Polski,
Aleksander Jagiellończyk – król Polski i wielki książę litewski,
Zofia Jagiellonka – żona Fryderyka, elektora brandenburskiego i matka wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna,
Elżbieta – zmarła w dzieciństwie,
Zygmunt I Stary – król Polski i wielki książę litewski,
Fryderyk – biskup krakowski (później kardynał i arcybiskup gnieźnieński),
Elżbieta – zmarła w dzieciństwie,
Anna Jagiellonka – żona księcia pomorskiego Bogusława X,
Barbara Jagiellonka – żona księcia saskiego Jerzego Brodatego,
Elżbieta – żona Fryderyka II, księcia legnickiego.


Potomstwo pary już od pierwszych lat życia stało się obiektem prowadzonej przez nią polityki zagranicznej.
Udane małżeństwo Rakuszanki i Jagiellończyka
O życiu samej Rakuszanki wiadomo jednak niewiele. Pojawia się jedynie przy okazji panowania Kazimiera Jagiellończyka i tematów koronacyjnych jej synów. Całe swoje dorosłe życie poświęciła budowaniu potęgi Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz wychowywaniu dzieci. Choć jej rola w tym dziele była nieoceniona, na lekcjach historii w szkołach jest pomijana. Warto jednak to zmienić, bo Elżbieta Rakuszanka była kobietą, której "herstorię" warto opowiadać dziś na nowo.


Nie zachowały się żadne wizerunki królowej z czasów jej współczesnych, jednak jej wygląd był krytycznie komentowany przez ówczesnych kronikarzy. Dziś wiemy, skąd wynikały ich uprzedzenia. Jak pokazują badania, "matka królów" cierpiała na zdrowiu. W 1972 roku otworzono jej trumnę. Grupa naukowców stwierdziła wtedy, iż Rakuszanka miała wadę kręgosłupa (całe życie przechylała głowę na prawą stronę), a ponadto miała zdeformowaną czaszkę i szczękę.
Idź do oryginalnego materiału