Nazywają go "polskim Luwrem". Architektoniczna perełka skrywa się w samym centrum kraju

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Wyborcza.pl


Cudze chwalimy, a swego nie znamy lub nie doceniamy. Przez wiele lat oczy całego świata były zwrócone na paryski Luwr. Teraz coraz więcej osób zaczyna spoglądać także w kierunku polskiego budynku, który pod wieloma względami przypomina francuską perełkę. Nasza chluba znajduje się w samym centrum kraju.
Luwr większości osób kojarzy się słusznie z Paryżem. A co jeżeli powiemy wam, iż podobny obiekt można znaleźć również w Polsce? Łódzki pałac rodziny Poznańskich w kwestiach architektonicznych kilka odbiega od światowej sławy budynku. Co więcej, w trakcie remontów przeprowadzanych w 2024 roku dokonano odkrycia kolejnych zachwycających elementów wchodzących w skład tego wyjątkowego piętrowca.


REKLAMA


Zobacz wideo PODRÓŻE MAŁE I DUŻE [Co to będzie? odc.19]


Pałac Izraela Poznańskiego. Budynek zachwyca wyjątkową architekturą
"Łódzki Luwr" został wzniesiony w latach 1888-1903. Do prac nad tym wyjątkowym budynkiem w głównej mierze przyczynił się Izrael Kalmanowicz Poznański, dlatego też dziś mówi się o tym obiekcie, iż jest Pałacem rodziny Poznańskich. Początkowo była to siedziba przedsiębiorstw tanich wyrobów bawełnianych. Po śmierci założyciela imperium za gmach odpowiedzialność przejęli jego synowie, którzy zaczęli kontynuować prace nad piętrowcem. To właśnie oni dołożyli się do wzniesienia pięknych, charakterystycznych kopuł oraz zainwestowali w rzeźby inspirowane dziełami włoskiego humanisty Cesare Ripy. Niestety wraz z nadejściem I wojny światowej rodzina Poznańskich utraciła możliwość dalszego prowadzenia obiektu. Po latach przejęto go i zlokalizowano w nim m.in. Urząd Wojewódzki i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Zobacz też: Przejechali cały świat. Zachwyciło ich polskie miasto. "Polska jest krajem luksusu za grosze"
w tej chwili funkcjonuje tam Urząd Skarbowy oraz Muzeum Miasta Łodzi. Na przestrzeni lat 2017 - 2020 w budynku trwały remonty, które pozwoliły uwydatnić jego walory, natomiast w 2024 roku doszło do kolejnego przełomu. Prace konserwatorskie mające na celu przywrócić dawny blask wybranym pomieszczeniom dostarczyły pracownikom niemałych emocji.


Pałac Poznańskiego - zwiedzanie. Odkryto kolejny zachwycający element budynku
Prace konserwatorskie, które skupiały się między innymi na dawnych pomieszczeniach biurowych w Pałacu rodziny Poznańskich, pozwoliły na dokonanie spektakularnego odkrycia. Polichromie oraz różnego rodzaju zdobienia na sufitach zostały wydobyte spod wtórnie położonych warstw farb. "Łódzki Luwr', jak się okazuje, potrafi zaskakiwać na każdym kroku. Nic więc dziwnego, iż jest porównywany do paryskiego obiektu, którym zachwyca się cały świat. Ważnym aspektem w tym odniesieniu jest z pewnością także eklektyczny francuski styl architektury, którego dopatrują się znawcy omiatający wzrokiem budynek. Największe wrażenie robi jednak sala jadalna. Mówi się, iż jest ona jedną z najpiękniejszych w Europie. O prawdzie tego stwierdzenia mogą przekonać się osoby zwiedzające obiekt. Muzeum Miasta Łodzi w pałacu Poznańskich jest otwarte od wtorku do czwartku w godzinach 9-17, a w piątki, soboty i niedziele od 11-19. Bilety wstępu kosztują od 20 do 28 zł.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału