Nawiewniki w oknach – do czego służą? Jak działają?

roofliteplus.pl 2 tygodni temu

Ponieważ szczelność nowoczesnych okien wzrasta wraz z rozwojem nowych technologii, nawiewniki w oknach stały się popularnym rozwiązaniem. Mimo to sposób działania nawiewników przez cały czas rodzi pytania, m.in. o to, jak zachowują się nawiewniki w oknach zimą i czy nie wychładzają mieszkania. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o nawiewniki w oknach i ich zastosowanie.

Jak działają nawiewniki w oknach?

Nawiewniki w oknach umożliwiają dostarczenie do pomieszczenia powietrza z zewnątrz bez konieczności otwierania okien. Pod względem budowy nawiewnik to specjalnie skonstruowany kanał, którym odbywa się wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem budynku. Standardowe nawiewniki w oknach to konstrukcje zainstalowane fabrycznie, które otwiera się manualnie w zależności od potrzeb, stopnia wilgotności czy pory roku. W sprzedaży dostępne są również nawiewniki okienne stanowiące dodatkowe wyposażenie okna. Niezależnie od rodzaju każdy nawiewnik w oknie służy temu samemu – ma on zapewniać stały i kontrolowany dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku.

Czy warto mieć nawiewniki w oknach?

Chociaż nawiewniki w oknach nie są obowiązkowe, warto wybierać okna dachowe w nie wyposażone. Nawiewnik w oknie dachowym pozwala w razie potrzeby wprowadzić do pomieszczenia świeże powietrze. Dzięki nawiewnikom napływ powietrza do wnętrza domu może się odbywać bez względu na warunki atmosferyczne, np. w czasie deszczu. W ten sposób nawiewniki zapewniają optymalne warunki do przebywania w pomieszczeniach pod dachem. Napływ świeżego i natlenionego powietrza jest niezbędny do naszego dobrego samopoczucia i funkcjonowania. Nawiewniki w oknach ponadto pomagają w usuwaniu nadmiaru wilgoci z wnętrza, a to najlepszy sposób, by uniknąć kondensacji pary na oknach, zagrzybienia poddasza i zniszczeń wywołanych przez wilgoć.

Czy nawiewniki w oknach wychładzają mieszkanie?

Poprawnie zainstalowany nawiewnik nie powoduje dyskomfortu termicznego, ponieważ jest on wysoko zamontowany i powietrze z zewnątrz zdąży się zmieszać z ciepłym powietrzem w pokoju, nim odczujemy jego napływ. Nawiewniki w oknach dachowych nie wywołują też przeciągów.

Czy zamykać nawiewniki na zimę?

Ze względu na korzyści płynące z zastosowania nawiewników, zalecamy użycie nawiewników w oknach zimą, aby zabezpieczyć optymalne warunki budynku i zapewnić napływ świeżego powietrza do wnętrz. Podobne zadania realizuje również mikrowentylacja w klamce, która pozwala rozszczelnić okna i niezależnie od pory roku czy aury zapewnić napływ natlenionego powietrza na poddasze. W czasie jesieni i zimy warto również stosować inne metody wspierające wentylację, w tym m.in. wietrzyć pokoje na poddaszu.

Jak działa mikrowentylacja w klamce?

W ofercie naszej marki dostępne są okna dachowe z nawiewnikami (okno dachowe RoofLITE+ SLIM VENT), a także okna dachowe wyposażone w klamki z funkcją mikrowentylacji. Dzięki klamce, którą można ustawić w 3 pozycjach, można z łatwością rozszczelnić okno i umożliwić napływ świeżego powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okna na oścież. To prosta i bezpieczna metoda na dostarczanie powietrza na poddasze w każdą pogodę i o każdej porze dnia i roku, bez ryzyka, iż pokój nadmiernie się wyziębi czy wtargną do niego owady, ptaki itp. Zobacz więcej: https://www.youtube.com/embed/JUjLQogf0NY&.

Jak zamknąć nawiewniki w oknach?

Klasyczne preinstalowane nawiewniki w oknach mają najczęściej ręczną regulację przepływu powietrza, która pozwala na otwarcie lub zamknięcie kanału. Szczegółowy sposób korzystania z nawiewników okiennych czy klamki z mikrouchyłem znajduje się w instrukcji użytkowania okna dostarczanej przez producenta.

Nawiewniki okienne nie są obligatoryjne, ale z pewnością przydadzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i wszędzie tam, gdzie zależy nam na poprawie skuteczności wentylacji. Nawiewniki w oknach dachowych pozwalają też cieszyć się dobrą jakością powietrza w domu i przeciwdziałają pojawieniu się wilgoci, dlatego zawsze warto rozważyć ich użycie, szczególnie przy wysokiej szczelności okien i drzwi.

Idź do oryginalnego materiału