Kiedy twoja głowa wciąż pełna jest myśli o tym, co poszło nie tak, nie ma najmniejszych szans, żeby dotarło do niej cokolwiek pozytywnego. Negatywność jest jak wielka burzowa chmura – zakrywa wszystko i nie przepuszcza ani promyczka. Dlatego tak ważne jest to, żeby nauczyć się przenosić uwagę z tego, co poszło nie tak, na to, co poszło dobrze i jak to zrobić?
Na Instagramie obserwujemy pewną life-coachkę, która w przystępny sposób pokazuje najróżniejsze zagadnienia dotyczące samorozwoju i ogólnie psychologii. Naszą uwagę przykuł ten, w którym na przykładzie szklanki z czystą odą tłumaczy, jak źle wpływa na nas myślenie tylko o negatywnych rzeczach i skupianie na porażkach.
Kiedy do wody wsypiemy choćby niewielką ilość czegoś, co ją zabrudzi, widzimy już tylko to. A kiedy chcemy wyczyścić, nie robimy już nic innego. I pomimo wysiłków, brud wciąż tam będzie. Daje do myślenia, prawda?
Skupianie się na tym, co poszło nie tak, nie prowadzi do rozwoju. Zamiast pomagać ci się rozwijać, ten rodzaj myślenia utrzyma cię w stagnacji, zmusi cię do ponownego przeżycia przeszłych ran. Nie chodzi o to, żeby udawać, iż złe rzeczy się nie dzieją. Na błędach trzeba się uczyć, ale nie można sobie pozwolić, by wciąż tkwić w ich cieniu. Spójrz na błędy obiektywnie, wyciągnij wnioski i idź dalej.
- ZOBACZ TEŻ: Myśli, uczucia i emocje, których chciałybyśmy uniknąć, ale pokazują, iż jesteśmy na dobrej drodze do zmian
Jak przestać skupiać się na negatywach? Ćwiczenia
Zacznij wykonywać ćwiczenia ukierunkowane na przekształcenie negatywnych doświadczeń w kolejne etapy wiedzy o tym, jak myśleć o tym, co pozytywne. Nauka nie będzie prosta, ale będzie miała trwały pozytywny wpływ na twoje życie.
Krok #1: Znajdź pozytywy
Przede wszystkim musisz znaleźć pozytywy w swoim życiu. jeżeli opierasz to ćwiczenie na wydajności, znajdź co najmniej jeden pozytyw z tego dnia, na którym możesz się skupić. jeżeli starasz się uwolnić od negatywnych doświadczeń z przeszłości, pomyśl o wszelkich pozytywach ze swojego życia, w przeszłości lub teraźniejszości, i naprawdę skup na nich swoją uwagę.
Są dwa powody, dla których powinnaś to zrobić. Po pierwsze, wypełnienie umysłu pozytywnymi myślami jest dla niego swego rodzaju zbroją. Po drugie, ta praktyka nauczy cię, abyś zaczęła w sposób naturalny szukać pozytywów w otaczającym cię świecie.
Z biegiem czasu to ćwiczenie zmieni sposób, w jaki myślisz, ułatwiając ci najpierw zobaczenie, co poszło dobrze, zamiast szukać sytuacji, w których coś poszło nie tak.
Krok #2: Zaakceptuj
Kiedy już nauczyć się szukać pozytywów, zacznij myśleć o negatywnej sytuacji, którą chcesz przepracować i zamiast o tym myśleć i w konsekwencji biczować się tym niepowodzeniem, próbuj podejść do tego z akceptacją i wyrozumiałością.
Wszystko, co starasz się osiągnąć na tym etapie, to zaakceptowanie, iż tak, złe naprawdę się wydarzyło, tak, to nie było coś, czego chciałaś, ale to już koniec. Nie możesz zmienić tego, co się stało, więc musisz zaakceptować to jako część swojego życia i tego, kim jesteś. Tylko z taką postawą dasz radę iść naprzód.
Krok #3: Weź odpowiedzialność
Jeśli uważasz, iż krok drugi pozostało dla ciebie zbyt trudny, poczekaj, aż przejdziesz do kroku trzeciego. Kiedy już zaakceptujesz to, co poszło nie tak, nadszedł czas, abyś wzięła na siebie odpowiedzialność. Nie jest to ani miłe, ani proste, ale jest to coś, co po prostu musisz zrobić, aby zmienić swoje nastawienie.
Po pierwsze, musisz wziąć odpowiedzialność za to, co się stało. jeżeli martwisz się tym, co poszło nie tak, przestań obwiniać urzędników, trenera lub szefa. Nie chcę, żebyś obwiniała siebie, ale po prostu wzięła odpowiedzialność za to, co się stało. Po drugie, musisz wziąć odpowiedzialność za zmianę, która ma nastąpić. Tutaj odpowiedzialność staje się już czymś ekscytującym. Moc zmiany sposobu myślenia jest w tobie. Kiedy weźmiesz odpowiedzialność za to, co się stało i zmianę, która ma nastąpić – poczujesz się wolna i silna.
Krok #4: Ucz się na błędach
Doszłyśmy do ostatniego kroku, w którym zamienisz negatywne doświadczenie w pozytywne doświadczenie edukacyjne. W życiu nie powinno być negatywnych i pozytywnych doświadczeń. Zamiast tego powinny być doświadczenia pozytywne i pouczające. Kiedy już weźmiesz odpowiedzialność, zadaj sobie pytanie: „Jaką zmianę chcę wprowadzić?”
Czego możesz się nauczyć z tego negatywnego doświadczenia? Jakie lekcje możesz uzyskać? Zacznij myśleć w ten sposób, a nagle zdasz sobie sprawę, iż to, co kiedyś postrzegałaś jako negatywne doświadczenia, jest niczym więcej niż lekcjami na twojej drodze do sukcesu.