Naucz się być sama ze sobą i cieszyć się swoim własnym towarzystwem

ohme.pl 7 godzin temu

Czy czujesz się przytłoczona zgiełkiem codziennego życia? W świecie, który nigdy nie przestaje się poruszać (dosłownie), może się wydawać, iż nigdy nie jesteśmy sami. Telefony nieustannie brzęczą od powiadomień, ulice tętnią życiem, a dom, cóż, rzadko jest tam cicho. Bywa, iż najlepszym sposobem na znalezienie odrobiny spokoju jest cofnięcie się o krok i spędzenie czasu z dala od tego wszystkiego. Trochę czasu w samotności to świetny sposób na refleksję, doładowanie baterii i ponowne nawiązanie kontaktu z samą sobą. Pewnie w tym momencie uśmiechnęłaś się pod nosem. Znaleźć dla siebie czas z dala od zgiełku – łatwo powiedzieć, ale jak wykonać?

Każdy definiuje samotność na różne sposoby. Dla niektórych oznacza to spędzenie dnia w samotności na zakupach lub w kawiarni. Dla innych może to oznaczać samotną wędrówkę. Ilość samotności jest indywidualna dla każdej osoby, podobnie jak sposoby, w jakie cieszy się czasem spędzonym z samym sobą.

Może łatwiej ci będzie się zmotywować, kiedy dowiesz się, jakie korzyści płyną z samotności. A korzyści mogą być zaskakujące, zwłaszcza gdy jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego bycia wśród ludzi i w ciągłym zgiełku.

Jakie korzyści daje czas spędzony w samotności

  • Pojawia się przestrzeń na autorefleksję. Kiedy jesteśmy sami, w końcu mamy szansę pomyśleć bez ryzyka przerywania. Znajdujemy przestrzeń, aby dowiedzieć się, jak się czujemy, czego naprawdę chcemy i co jest dla nas ważne.
  • Rozjaśnia się umysł. Życie jest hałaśliwe, co nie sprzyja skupieniu i „wolności” myśli. Bycie samemu jest szansą na pozbycie się zbędnych rzeczy z głowy, pomaga się uspokoić i skupić. To niezwykle odświeżające.
  • Poziom energii wzrasta. To naturalne, iż czujesz się wyczerpana i wypalona po długim dniu ciągłej interakcji z ludźmi (nie tylko introwertycy to czują). Trochę czasu w samotności to idealny sposób na doładowanie baterii.
  • Zmniejsza się poziom stresu. Spędzanie czasu w samotności może zmniejszyć stres i lęk, dając głowie szansę na odpoczynek i relaks.
  • Zdejmuje z głowy presję społeczną. Interakcje z ludźmi często wiążą się z presją i oczekiwaniami. Wielu z nas przejmuje się opinią innych, stresuje small talkami itd. itp. Czas spędzony we własnym towarzystwie (raczej) jest pozbawiony presji.
  • Daje poczucie niezależności. Spędzanie czasu w samotności pomaga poczuć się komfortowo w swoim towarzystwie. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, iż nie zawsze potrzebujemy innych, aby czuć się szczęśliwi lub spełnieni. Pójście w pojedynkę do restauracji czy do kina, wyjechanie na samotne wakacje – to naprawdę buduje pewność siebie
  • Poprawia relacje. Paradoksalnie, spędzanie czasu w samotności może faktycznie wzmocnić nasze relacje. Dzięki chwilom w samotności możemy wrócić odświeżeni i spragnieni kontaktu.
  • Pobudza kreatywność. Gro najlepszych pomysłów rodzi się w samotności. Bez opinii innych ludzi lub rozpraszaczy, myśli mogą błądzić, można się trochę ponudzić, a wtedy wkracza kreatywność. Archimedes siedział w wannie sam, pamiętasz?
  • Zwiększa produktywność. Brak rozproszeń, brak przerw — to magia samotności. Kiedy jesteśmy sami, możemy skupić się na tym, co musimy zrobić i zrobić to szybciej, czy to pracę, czy coś związanego z hobby, czy dbanie o siebie.

Jest kilka sposobów na to, jak możesz najlepiej wykorzystać swój czas w samotności.

Jak praktykować samotność

Praktykowanie samotności nie musi być skomplikowane i nie oznacza odcinania się od świata. Chodzi raczej o celowe wygospodarowanie czasu dla siebie, żeby móc się spokojnie zregenerować i zastanowić.

Oto kilka sposobów na ćwiczenie samotności i przyzwyczajenie się do przebywania w niej:

  • Zacznij od małych rzeczy. jeżeli myśl o byciu sam na sam ze sobą wydaje się nieco przerażająca, zacznij od krótkich momentów. Może to być 10 minut rano, zanim wszyscy się obudzą, lub krótki spacer popołudniu, kiedy wracasz do domu z pracy. Stopniowo wydłużaj czas, gdy poczujesz się z tym bardziej komfortowo.
  • Odłącz się. Spróbuj wyłączyć telefon, odejść od mediów społecznościowych i zrobić sobie przerwę od niekończących się powiadomień. Pomoże to stworzyć granicę między tobą a światem zewnętrznym, dając ci nieprzerywany niczym czas na doładowanie baterii.
  • Stwórz cichą przestrzeń. Wyznacz miejsce w domu, w którym możesz się schować, by przeżyć chwilę samotności. Może to być przytulny kącik z wygodnym fotelem lub spokojne miejsce na zewnątrz. Posiadanie miejsca do relaksu sprawia, iż ​​perspektywa jest bardziej zachęcająca.
  • Znajdź sobie hobby solo. Czy to czytanie, malowanie czy gotowanie, hobby solo daje ci szansę na skupienie się na robieniu czegoś, co kochasz, bez rozpraszaczy. To także świetny sposób na relaks i wykorzystanie swojej kreatywności.
  • Notuj swoje myśli. Zapisywanie myśli to świetny sposób na spędzenie czasu sam na sam ze sobą. Pomaga ci zastanowić się nad tym, co dzieje się w twoim życiu, jak się czujesz i czego chcesz.
  • Praktykuj uważność. Aktywności takie jak medytacja, joga, a choćby ćwiczenia głębokiego oddychania mogą pomóc ci skupić się na chwili obecnej. Mogą pomóc ci połączyć się z samą sobą i sprawić, iż samotność będzie bardziej spokojna.
  • Wyjdź z domu. Spróbuj robić rzeczy sama, np. wyjść na spacer, zjeść obiad, obejrzeć film, a choćby wybrać się na wycieczkę. „Samotne” robienie rzeczy, które lubisz, pomaga poczuć niezależność i wzmocnienie.

Znaki, iż potrzebujesz czasu dla siebie

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, iż rozpaczliwie potrzebujemy samotności, dopóki nie poczujemy się całkowicie przytłoczeni. Oto kilka znaków, iż nadszedł czas, aby wygospodarować trochę czasu dla siebie.

  • Zmęczenia społeczne. jeżeli spędzanie czasu z ludźmi nagle staje się bardziej wyczerpujące niż przyjemne, to znak, iż twoja bateria społeczna może być na wyczerpaniu. Możesz odczuwać potrzebę przerwy od ciągłej interakcji.
  • Pragnienie spokoju i ciszy. Najlepszym wskaźnikiem potrzeby samotności jest pragnienie jej. Czy zdarza ci się marzyć o czasie spędzonym w samotności?
  • Problemy z koncentracją. jeżeli masz trudności z koncentracją, czujesz się rozproszony lub nie potrafisz utrzymać kontroli nad zadaniami, może to być spowodowane tym, iż twój mózg potrzebuje czasu w odpoczynek i zresetowanie się.
  • Przytłoczenie lub zestresowanie. jeżeli stale czujesz się przytłoczona, niespokojna lub zestresowana, może to być znak, iż potrzebujesz przerwy od wszystkich swoich obowiązków.
  • Poirytowanie. jeżeli łatwo się irytujesz, może to być sygnał, iż musisz odpocząć i nabrać sił.
  • Emocjonalne wyczerpanie: jeżeli czujesz się emocjonalnie wyczerpana, jakbyś ciągle dawała, ale nie otrzymywała, to wyraźny sygnał, iż musisz poświęcić czas sobie. Czas spędzony w samotności może pomóc ci napełnić emocjonalny kubek.
  • Poczucie odłączenia od samej siebie. jeżeli masz wrażenie, iż straciłaś kontakt ze swoimi myślami i uczuciami, to znak, iż trochę czasu spędzonego w samotności może pomóc ci na nowo nawiązać kontakt z samą sobą.
  • Ciągłe poszukiwanie rozproszenia uwagi. jeżeli ciągle szukasz czegoś do zrobienia — przeglądasz media społecznościowe, oglądasz seriale lub wypełniasz każdą minutę planami — może to być sposób na uniknięcie tak bardzo potrzebnego czasu w samotności, aby uporządkować myśli.
Idź do oryginalnego materiału