Urządzając sypialnię, zwykle skupiamy się na wyborze wygodnego łóżka, odpowiedniego materaca oraz funkcjonalnych mebli. Chcemy, aby wnętrze było komfortowe, estetyczne i sprzyjało wypoczynkowi. Często jednak zapominamy o detalach, które mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd i atmosferę pomieszczenia. Jednym z takich elementów jest narzuta na łóżko – niepozorna, ale niezwykle istotna w aranżacji sypialni. Jaką wybrać? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie!
Dlaczego warto zainwestować w narzutę na łóżko?
Narzuta to element wpływający na estetykę i harmonię wnętrza. Pozwala ukryć pościel, nadając łóżku schludny wygląd. Może choćby stanowić centralny punkt aranżacji, podkreślając wystrój pomieszczenia i dodając mu przytulności.
Poza funkcją dekoracyjną narzuta skutecznie chroni pościel przed osadzającym się kurzem, zanieczyszczeniami przenoszonymi z ubrań czy sierścią zwierząt domowych, jeżeli mamy w domu pupila, który lubi wskakiwać na łóżko. Dzięki narzucie pościel dłużej pozostaje świeża.
Ponadto narzuty mogą pełnić funkcję dodatkowej warstwy do okrycia się w chłodniejsze dni, kiedy temperatura nocą spada i sama kołdra jest niewystarczająca. Wysokiej jakości narzuty znajdziesz w na https://www.panmaterac.pl/
Jakie są rodzaje narzut na łóżko?
Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji narzut można wymienić bawełnę. Narzuty wykonane z bawełny są miękkie, przewiewne i przyjemne w dotyku. Niemniej popularne są narzuty poliestrowe. Są one bardzo trwałe i odporne na zagniecenia, a do tego łatwe do utrzymania w czystości. Wśród materiałów syntetycznych na szczególną uwagę zasługuje mikrofibra. Zachwyca ona cudowną miękkością, choć może mieć skłonność do elektryzowania się, co jest pewnym minusem tego materiału.
Bardzo ciepłe i przytulne są narzuty wełniane. Niestety, wymagają one specjalnej pielęgnacji, by nie straciły swoich walorów estetycznych i użytkowych. jeżeli zależy Ci na elegancji i luksusowym wyglądzie wnętrza, idealnym wyborem będzie narzuta wykonana z weluru lub aksamitu. Te materiały charakteryzują się miękką, przyjemną w dotyku strukturą oraz delikatnym połyskiem. Powstają z włókien poliestrowych, bawełnianych lub z mieszanki bawełny i poliestru.
Wśród popularnych zdobień na narzutach często pojawiają się dekoracyjne przeszycia tworzące rozmaite wzory. To tzw. narzuty pikowane, które przeważnie są grubsze i bardziej mięsiste od standardowych.
Narzuty mogą być jednokolorowe. Są one wówczas bardzo uniwersalne i pasują do wystroju niemal każdej sypialni. Można je łatwo dopasować do różnych stylów i palety kolorystycznej wnętrza. Z kolei narzuty wzorzyste są ozdobione różnymi deseniami, takimi jak kwiaty, geometryczne wzory, zwierzęce motywy itp. Dodają one sypialni charakteru i ożywiają ją.
Niektóre narzuty są dwustronne, co pozwala na bardzo łatwą zmianę aranżacji sypialni w zależności od swoich preferencji, nastroju czy pory roku.
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Przy wyborze narzuty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. Musi być on dopasowany do wielkości łóżka oraz sposobu, w jaki chcemy je przykryć. Łóżko możemy pościelić na dwa sposoby: albo pozwalając narzucie sięgać do podłogi, albo chowając jej końce pod materac.
W pierwszym przypadku należy wymierzyć szerokość i długość łóżka (nie tylko samej powierzchni spania, czyli materaca, ale materaca i ramy) oraz jego wysokość (łącznie z materacem). Do szerokości dodajemy podwojoną wysokość, a do długości pojedynczą wysokość (narzuta zwisa tylko z jednej strony, z drugiej przylega do wezgłowia). Dla przykładu, jeżeli szerokość mebla wynosi 170 cm, długość 210 cm, a jego wysokość 40 cm, narzuta powinna mieć 250 cm szerokości (170 cm + 2 x 40 cm) i 250 cm długości (210 cm + 40 cm). Narzuta powinna prawie dotykać podłogi, ale nie powinna na niej leżeć.
Gdy zaś chcemy narzutę zawinąć pod materac, interesują nas wymiary samego materaca: jego długość, szerokość i wysokość. Zasady wyliczania rozmiaru są analogiczne jak w opisanym wcześniej przykładzie, przy czym doliczyć trzeba około 10 cm z każdej strony na zakładki. jeżeli materac ma 160×200 cm i 20 cm wysokości, potrzebujemy narzuty o szerokości 220 cm (160 cm + 2 x 20 cm + 2 x 10 cm) i długości 230 cm (200 cm + 20 cm + 10 cm).
Styl wnętrza a narzuta na łóżko – jak dobrać?
Wybierając narzutę, warto zwrócić uwagę na jej dopasowanie do aranżacji pomieszczenia. Oto propozycje narzut pasujących do kilku wybranych stylów wnętrzarskich:
– styl nowoczesny – monochromatyczna narzuta w stonowanym kolorze, jak np. biel, czerń, szarość, granat. Może mieć geometryczny, nieskomplikowany pikowany wzór,
– styl skandynawski – narzuta z naturalnych materiałów, jak wełna czy bawełna w jasnym neutralnym kolorze,
– styl boho – kolorowa narzuta z etnicznymi wzorami i frędzlami. jeżeli zdecydujesz się na modną w tej chwili skandynawską wersję boho (tzw. scandi boho), ogranicz kolorystykę do spokojnych, neutralnych barw, nie rezygnując z bogactwa ozdobnych detali,
– styl industrialny – narzuta grafitowa, czarna lub w odcieniach rdzy, z surowym wykończeniem. Może być z grubej dzianiny,
– styl glamour – jednokolorowa narzuta z delikatnym połyskiem (np. welwetowa) ozdobiona pikowanym wzorem w pastelowym odcieniu lub o szlachetnej głębokiej barwie, jak butelkowa zieleń czy czerń,
– styl art deco – elegancka, luksusowa narzuta, najlepiej wykonana z satynowego materiału z geometrycznymi pikowaniami,
– styl romantyczny – narzuta w pastelowym kolorze. Może być ozdobiona falbanami lub kwiatowym wzorem.
Nie ważne, jaki styl wybierzesz, ważne, by nie lekceważyć roli narzuty – to właśnie ona może sprawić, iż sypialnia stanie się praktyczną, stylową i przytulną przestrzenią, w której z przyjemnością odpoczniemy po długim dniu.