Dla wielu spośród ogrodników-amatorów prowadzenie przydomowego ogrodu to pasja i chwila wytchnienia po ciężkim dniu. Proste prace ogrodowe pozwalają zresetować głowę i uspokoić gonitwę myśli, a przebywanie blisko natury kojąco i stymulująco wpływa na nasz układ nerwowy. Uprawianie i planowanie ogrodu nie powinno być dla nas stresujące. Wręcz odwrotnie – powinno nam pomagać w samoregulacji i stanowić dla nas przyjemność.
fot. Pixabay
Odpowiednio pielęgnowany ogród będzie dla nas satysfakcjonujący i odwdzięczy nam się pięknym kwitnieniem roślin i wygodną, zieloną przestrzenią koło domu. Co możemy zrobić, aby pomóc sobie w tej przygodzie zwanej prowadzeniem przydomowego ogrodu? Zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i akcesoria do pielęgnacji ogrodu. W dzisiejszym artykule przegląd podstawowych narzędzi, które będą dla nas pomocne w ogrodowych pracach.
Narzędzia do ogrodu – co warto wybrać na początek?
Wydaje się, iż wybór narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji ogrodu jest oczywisty i każdy, choćby początkujący ogrodnik lub osoba, która dopiero będzie zakładać ogród, wie co kupić. Dopiero kiedy przychodzi do konkretów i wyboru odpowiednich przedmiotów, ciężko się na coś zdecydować. Tym bardziej, iż wraz z planowaniem oraz wyszukiwaniem konkretnych narzędzi, ich lista tylko się wydłuża i finalnie ciężko finansowo zakupić od razu wszystkie przedmioty. Dlatego dość naturalnie pojawia się myśl o tym, żeby sprzęty kupować stopniowo wraz z rozwojem zakresu prowadzonych przez nas prac w ogrodzie. Podstawowymi akcesoriami każdego ogrodnika, które na pewno przydadzą nam się na początku prowadzenia ogrodu będą:
- szpadel – ostra łopata do wykonania niewielkich, raczej miejscowych wykopów w ogrodzie. W tym wypadku pojęcie ‘niewielkie’ jest raczej względne, ponieważ dla niektórych ogrodników jest to nieodzowny element wszystkich prac ziemnych w ogrodach i tylko w ten sposób je wykonują - manualnie przy użyciu szpadla. Dobry, ostry szpadel pozwoli nam na precyzyjne i wygodne kopanie choćby w trudniejszym, twardszym gruncie.
- konewka – każda nowo posadzona roślina wymaga intensywnego podlewania, tym bardziej w czasie, gdy deszczu jest na przekór niewiele. Odpowiednio nawodniona roślina łatwiej się ukorzeni, a przez to jest większe prawdopodobieństwo, iż przyjmie się w danym miejscu w ogrodzie. Warto wybrać konewkę, która będzie odpowiednia dla nas. Większa konewka oznacza rzadsze napełnianie i teoretycznie szybsze podlewanie roślin, co szczególnie może mieć znaczenie w momencie, kiedy roślin w ogrodzie mamy już sporo. Jednak większa konewka pełna wody jest również cięższa, a przez to bardziej obciążająca np. plecy. Pamiętajmy, iż pielęgnowanie ogrodu to nie sprint tylko maraton i warto tak dobrać narzędzia ogrodowe, aby były dla nas wygodne w długiej perspektywie czasu.
- kosiarka – choćby niewielkie połacie trawnika wymagają systematycznego koszenia. Regularnie koszona trawa lepiej i gęściej się ukorzenia, jest bardziej odporna na grzyby, pleśń, mniej się zachwaszcza i lepiej radzi sobie z tymczasowymi brakami wody spowodowanymi okresami suszy. W sezonie, gdy jeszcze dodatkowo pogoda nie skąpi nam deszczu, trawnik rośnie w ekspresowym tempie i warto kosiarkę nabyć raczej szybciej niż później.
- motyka – podstawowe narzędzie w każdym przydomowym ogródku. Proste w obsłudze, a przy tym niezbędne w każdych pracach, w których będziemy chcieli przygotować rabaty do nasadzeń czy wypielić już istniejące stanowiska roślin z chwastów. o ile planujemy w naszym ogrodzie prowadzić warzywnik wtedy motyka wskakuje na top miejsce i jest to totalny must have przyrządów do ogrodu.
- grabie – popularne są dwa podstawowe typy grabi: metalowe grabie z krótkimi ‘zębami’ do prac przy grządkach i rabatach oraz grabie z długimi ‘zębami’ do grabienia liści z drzew. W zależności do jakich prac ich potrzebujemy warto wybrać te, które będą nam potrzebne.
- łopatka – bardzo pomocne narzędzie do podstawowych prac ziemnych na rabatach i precyzyjnego operowania ziemią. Bardzo przydatna również do rozprowadzania nawozu czy kompostu na niewielkiej przestrzeni i w konkretnych miejscach w ogrodzie.
Przy planowaniu ogrodu warto zastanowić się jakie narzędzia mogą okazać się dla nas niezbędne i pomocne do prowadzenia prac ogrodowych. Oczywiście, wraz z poszerzeniem zakresu prac i rozwojem naszego ogrodu może okazać się, iż tych narzędzi potrzebujemy więcej i bardziej specjalistycznych. Jednak bazę podstawowych narzędzi będziemy już posiadać, a kolejne narzędzia będziemy nabywać wraz z bieżącym zapotrzebowaniem. Może również okazać się, iż większość prac pielęgnacyjnych w ogrodzie możemy prowadzić z wykorzystaniem tych podstawowych narzędzi, dlatego nie warto kupować wszystkiego na raz, a sprawdzić, co nam przyda się w czasie uprawy naszego przydomowego ogrodu i z tych narzędzi korzystać.
#landing-content-3#