Poznaj sprawdzony przepis na nalewkę z zielonych orzechów. Orzechówka powstaje z niedojrzałych owoców orzecha włoskiego. Dowiedz się kiedy robić nalewkę oraz na co pomaga i jakie ma adekwatności zdrowotne.
Nalewka z zielonych orzechów to receptura naszych babć i mam na szereg dolegliwości przede wszystkim układu trawiennego. Ma specyficzny smak i z pewnością nie służy do degustacji, tak jak np nalewka z wiśni. Mi osobiście smakuje na bazie miodu, zamiast cukru. Nalewkę wykonasz w zaledwie kilkanaście minut. Uzbrój się także w cierpliwość na macerację oraz dojrzewanie.
Kiedy zbierać orzechy do nalewki?
Do nalewki nadają się zielone orzechy włoskie. Możemy je zbierać od końca czerwca do końca lipca. Wszystko zależy od regionu kraju oraz temperatur w danym roku. Owoce orzecha muszą być zielone i oczywiście na tyle miękkie, aby można je było przekroić nożem. Ich wielkość oscyluje w okolicy 3 – 5 cm. Według medycyny ludowej najlepsze na nalewkę są orzechy zrywane 2 tygodnie po nocy kupały, czyli w okolicy 5 lipca.
Zalecam przygotować nalewkę z podwójnej porcji i mieć zapas na 2 lata. Powód jest jeden. Otóż orzechy potrafią przymarznąć w maju podczas zimnych ogrodników. Wówczas orzech nie ma owoców i nie każdego roku jesteśmy w stanie zrobić nalewkę.
Ja mam posadzonego orzecha w ogrodzie rodziców. jeżeli nie masz u siebie lub rodziny orzecha włoskiego, to bez problemu kupisz go w sklepie. Przed chwilą specjalnie dla Was sprawdziłam i na popularnym portalu aukcyjnym na A…, znalazłam mnóstwo ofert sprzedaży zielonego orzecha włoskiego w cenie od 12 zł za 1 kg.
Nalewka z zielonych orzechów – składniki.
Szklanka to pojemność 250 ml.
- 500 g zielonych orzechów włoskich (około 20 sztuk)
- 220 g cukru (1 szklanka)
- 500 ml spirytusu 95 % (2 szklanki)
- 500 ml wódki 40 % (2 szklanki)
Sposób wykonania nalewki z zielonych orzechów włoskich
Zanim zaczniesz robić nalewkę, zaopatrz się w rękawiczki. Zielone orzechy brudzą ręce, które trudno domyć.
Do przygotowania nalewki potrzebować będziemy przede wszystkim: ostrego noża i deski do krojenia, miski, słoja o pojemności minimum 2 L oraz mniejszego słoika 0,9 L.
Krok 1. Przygotowuję orzechy
Całe orzechy w zielonych łupinkach myję pod bieżącą wodą. Następnie odsączam z nadmiaru wody. Zakładam lateksowe rękawiczki, aby ochronić ręce przed trudno zmywalnym sokiem z orzecha. Orzechy przekrawam na ćwiartki lub mniejsze kawałki.
Przekrojone kawałki orzechów wrzucam do czystego i wyparzonego słoja.
Krok 2. Maceruję orzechy w słoju z alkoholem
Do słoja z orzechami wlewam 500 ml wódki, a następnie 500 ml spirytusu. Kolejność jest ważna, aby spirytus nie spalił orzecha. Całość mieszam poprzez kołysanie słojem. Zakręcam nakrętką i odstawiam do szafki kuchennej na minimum 5 – 6 tygodni. Słój może stać w ciemnej szafce lub na blacie kuchennym, ale osłoniętym od promieni słonecznych. Proces maceracji musi przebiegać w temperaturze pokojowej.
Zaraz po zalaniu orzechów alkoholem, nastaw zabarwia się na jasno zielony kolor. Po kilkunastu godzinach nabiera ciemno zielonego koloru. Po kilku tygodniach maceracji kawałki orzechów kurczą się, a kolor nalewki nabiera ciemno brązowego odcienia.
Krok 3. Zlewam nalewkę z osadu i dosładzam
Po minimum 5 – 6 tygodniach na sicie zlewam nalewkę z osadu i fragmentów orzechów. Słój z odcedzoną nalewką odstawiam ponownie do szafki kuchennej. Orzechy z maceracji umieszczam w mniejszym słoiku 0,9L i zasypuję cukrem. Całość mieszam, poprzez potrząsanie słojem. Zakręcam nakrętką i odstawiam obok słoja z nalewką orzechową na minimum 1 tydzień. jeżeli masz czas i ochotę możesz co kilka dni pokołysać słojem, aby cukier dokładnie się rozpuścił.
Po około 7 – 10 dniach zlewam na sicie syrop z orzechów do słoja z nalewką orzechową. Odcedzone kawałki orzechów możesz dodatkowo opłukać w czystej nalewce orzechowej lub małej ilości przegotowanej oraz ostudzonej wody i wymieszać. Następnie ponownie odcedzić i wlać do słoja z nalewką. Dzięki temu maksymalnie wydobędziemy aromat i pozostały alkohol z orzechów.
Zawartość słoja z nalewką kołyszę, aby dokładnie wymieszać. Zakręcony słój z nalewką odstawiam w chłodne i ciemne miejsce na minimum pół, a najlepiej na cały rok. Z nalewkami postępuję ze starą zasadą mojej babci, w myśl której nalewka zdatna jest do picia w przyszłym roku, gdy na drzewie/krzewie pojawiają się nowe owoce. Oczywiście jako lekarstwo na dolegliwości trawienne, można spożywać nalewkę przed upływem roku. Ważniejsze są adekwatności lecznicze, niż bukiet smaku.
Krok 4. Rozlewam nalewkę do butelek
Po minimum 6 miesiącach dojrzewania, rozlewam nalewkę z zielonych orzechów do butelek. Nalewka ma teraz ciemno brązowy kolor. Smak jest słodko gorzki. Jest też dość mocna, zdecydowanie ponad 40 %. Dlatego nie służy do delektowania się, ale do leczniczego spożywania w niedużych ilościach. Poniżej przedstawiam na co pomaga orzechówka.
Lecznicze adekwatności nalewki z zielonych orzechów
Podczas problemów z układem trawiennym, nalewkę z orzechów w moim domu osoby dorosłe spożywają 3 razy dziennie. 1 łyżeczkę (5 ml) nalewki rozpuszczamy w pół szklanki wody. Pijemy pomału i małymi łykami (najlepiej na czczo). Można też spożywać kilkanaście kropli na łyżeczce cukru, podobnie jak w przypadku nalewki z propolisu.
Nalewka z zielonych orzechów pozytywnie oddziałuje na nasz układ trawienny oraz niestrawność. Gorzkie substancje z orzecha oraz olejki eteryczne powodują wydzielanie soków w żołądku. Nalewka wspomaga także walkę z pasożytami. Zawarty w trunku kwas elagenowy to silny antyoksydant, który ma właściwości przeciwzapalne. Kwas alfa-linolenowy dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Zawarte w nalewce sterole, obniżają poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. Tym samym spożywanie nalewki może wspomagać zapobieganie powstawania zawałów serca oraz miażdżycy. Niewątpliwie oprócz zdrowotnych nalewek, bardzo ważne jest też utrzymywanie aktywnego trybu życia, zbilansowanej diety i prawidłowej masy ciała.
Fitoterapeuci polecają orzechówkę na:
- niestrawność, zgagę, nudności oraz wymioty
- zatrucia pokarmowe i biegunkę
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- obniżenie poziomu cholesterolu
- zakażenie pasożytami.
Nalewka z propolisu
Przeciwwskazania do stosowania nalewki z zielonych orzechów
Nalewka z zielonych orzechów powinna być stosowana doraźnie i krótkotrwale tylko w przypadku wymienionych dolegliwości, a nie profilaktycznie. Trunek nie jest wskazany przede wszystkim dla osób z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy i chorobami jelit. Powinny jej także unikać osoby cierpiące na refluks oraz cukrzycę. Dla cukrzyków polecam nie dodawać cukru do nastawu. Z pewnością unikać jej powinny także osoby uczulone na orzechy włoskie. W przypadku wątpliwości zalecam skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Życzę smacznego oraz dużo zdrowia.