Nalewka z wiśni zasypanych cukrem

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Najlepsza nalewka z wiśni zasypanych cukrem z przepisu mojej babci. Jestem zachwycona jej smakiem, kolorem i aromatem. Oprócz walorów smakowych posiada także adekwatności lecznicze. To dla nich kiedyś w niemal każdym domu robiono nalewki. Zobacz jak krok po kroku w szybki i prosty sposób zrobić popularną wiśniówkę.

Składniki nalewki wiśniowej.

Szklanka to pojemność 250ml. Kaloryczność: około 120kcal w kieliszku 50ml.

  • 1 – 1,5 kg wiśni przed drylowaniem (*)
  • 1/2 kg cukru
  • 0,5 litra spirytusu 96%
  • 1 szklanka wody (250ml)

PS. (*) jeżeli masz kupne, mało soczyste wiśnie to możesz zwiększyć ich ilość do 1,5kg. jeżeli lubisz mocniejsze nalewki, możesz wodę zastąpić wódką 40%.

Jakie wiśnie najlepsze do nalewki?

Do nalewki najlepsze są mniejsze, ciemne wiśnie ze starych, przedwojennych odmian. Są soczyste, aromatyczne i kwaskowate. Jednym słowem idealne na domowe nalewki czy też wina. Ciężko o nie w sklepach. W dobrej sytuacji są osoby, które jak ja mają w ogrodzie takie drzewka owocowe. Warto poszukać na bazarkach lub lokalnych ogłoszeniach. Rolnicy często za małe pieniądze odsprzedają owoce w takich obfitych latach jak w tej chwili (brak zimnych ogrodników).

Wykonanie nalewki z wiśni krok po kroku.

Do przygotowania nalewki potrzebować będziemy dużego słoja (około 3 litrowego).

Krok 1. Wiśnie płuczę w zimnej wodzie i odsączam na durszlaku. Następnie dryluję dzięki maszynki lub słomki do napojów (jeśli są duże) lub manualnie (jeśli są mniejsze). Kilka – kilkanaście sztuk pestek pozostawiam dla podkreślenia subtelnego smaku.

Sok z drylowanych pestek oczywiście zlewam do słoja z nalewką.
Wiśnie pozbawione pestek lądują w słoju.

Krok 2. Drylowane wiśnie wrzucam porcjami do słoika i posypuję cukrem. Następnie potrząsam słojem w celu lepszego oblepienia owoców. Wrzucam też kilka – kilkanaście pozostawionych pestek, które poprawia smak nalewki – nadając jej lekki posmak migdałów. Czynność powtarzam, aż zużyję wiśnie i cukier.

Wiśnie zasypane cukrem.

Krok 3. Wiśnie oblepione cukrem zalewam wodą i spirytusem. W kolejności: najpierw szklanka wody, a następnie 0,5 litra spirytusu. Wiśnie muszą być całe zakryte alkoholem. Całość zakręcam, nie mieszam ani nie potrząsam. Następnie odstawiam słój w ciemne i ciepłe miejsce np do szafki kuchennej na okres 6-8 tygodni. Co kilka dni przez pierwsze 2-3 tygodnie potrząsam słojem, w celu dokładnego wymieszania zawartości.

Krok 4. Po okresie 6-8 tygodni odcedzam nalewkę z wiśni z osadów. W tym celu na sito kładę kilka warstw złożonej gazy i przelewam. Zlaną nalewkę rozlewam do butelek. Nalewka z wiśni gotowa jest po kolejnych 4 tygodniach leżakowania. Zalecam jednak powstrzymać się, aż do świąt w grudniu :-). Im dłużej leży, tym jest lepsza.

PS. Drylowanych wiśni po odcedzeniu nie wyrzucam. Są pyszne do zjedzenia. Pozostawiam je także jako dodatek do ciast czy deserów, w szczelnie zamkniętym, mniejszym słoiku. Po zalaniu wiśni gorąca czekolad, otrzymasz „wiśnie w czekoladzie” – deser dla dorosłych.

Zobacz także nalewkę z czernej porzeczki zasypaną cukrem:

Nalewka z czarnej porzeczki zasypana cukrem

Polecam także domowy miód pitny trójniak:

Zobacz jak krok po kroku zrobić miód pitny

Lecznicze adekwatności nalewki z wiśni.

Kiedyś popularna wiśniówka przygotowywana była w niemal każdym domu. Dziś ludzie z wygody wolą kupić w sklepie słodki likier, ale to nie jest to samo. Wiśniówka jest uniwersalna i moim zdaniem ma najsmaczniejsze przełamanie słodko-kwaśnego smaku. Do tego ten piękny kolor i aromat. Oprócz walorów smakowych nalewka z wiśni posiada także adekwatności lecznicze.

Przy zachowaniu umiaru wiśniówka pozytywnie wpływa przede wszystkim na:

  • układ sercowo-naczyniowy poprzez poprawę krążenia oraz obniżenie ciśnienia krwi,
  • trawienie poprzez pobudzanie wydzielania soków żołądkowych i pobudzanie do pracy żołądka,
  • niszczenie wolnych rodników i opóźnianie procesów starzenia.

Wiśniówka jest przede wszystkim skutecznym przeciwutleniaczem za sprawą bioflawonu. Bioflawon opóźnia procesy starzenia i niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie komórek rakowych.
Ze względu na zawartość cukru, wiśniówka nie jest zalecana dla osób z cukrzycą.
Dla podniesienia walorów smakowych oraz zdrowotnych, warto cukier zastąpić miodem w proporcjach 1:1.

Idź do oryginalnego materiału