Nalewka z pigwy – przepis babci

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Poznaj szybki i sprawdzony przepis babci na nalewkę z pigwy. Podpowiem jak w bardzo prosty sposób rozdrobnić twarde owoce. Nalewka ma idealnie wyważony słodko kwaśny smak i zawartość procentów. Możesz ją wykonać z cukrem lub po staropolsku z miodem. Świetnie się sprawdzi w mroźne, zimowe dni.

Do przygotowania nalewki możecie użyć pigwy lub pigwowca japońskiego. Czym się różnią te owoce, dowiesz się także w poniższym przepisie. Moja babcia robiła zawsze nalewkę z owoców pigwowca, który rośnie przy domu. Gdy tylko miała możliwość, robiła nalewkę pigową z miodem. Zobacz przepis babci na nalewkę z pigwy. Pokażę także jak rozdrobniam twarde owoce!

Każdej zimy czekam na nalewkę z pigwy ponieważ:

  • to sprawdzony, tradycyjny przepis babci,
  • mogę zamiennie używać owoców pigwy i pigwowca,
  • smakuje mi z dodatkiem miodu,
  • świetnie rozgrzewa w mroźne dni.

Kaloryczność: od 80 do 110 kcla w 100ml w zależności od ilości dodanego cukru lub miodu.

Nalewka z pigwy czy pigwowca? Czym różnią się te owoce?

Nalewkę zrobisz zarówno z pigwy jak i z pigwowca. Pigwa i pigwowiec są ze sobą mylone. W naszych ogrodach najczęściej rosną pigwowce japońskie. Są to 1 – 1,5 metrowe krzewy, które kwitną na początku maja. Kwiaty są miododajne o intensywnie czerwonej barwie. Z krzewów pigwowca otrzymujemy na przełomie września i października dojrzałe, żółte owoce wielkości orzecha włoskiego.

Pigwa jest rzadko spotykanym małym krzewem w Polsce. Dorasta do 5 metrów wysokości. Biało różowe kwiaty zakwitają na przełomie maja i czerwca, a dojrzałe owoce o kształcie gruszki i żółtej barwie pozyskujemy na początku listopada.

Owoce obu krzewów posiadają dużą zawartość witaminy C. Są bardzo twarde i nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Należy je przetworzyć w postaci soków lub nalewek. W nalewce bardzo trudno odróżnić smak pigwy od pigwowca. Nalewka z pigwy ma ciemniejszą brunatną barwę, a z pigwowca ma mocniejszy smak. Nalewka z pigwy jest lekko mdła,a z pigwowca kwaskowata. jeżeli nalewkę z pigwowca dosłodzisz to różnice są mało zauważalne. Polecam połączyć pigwę z pigwowcem pół na pół i wydobyć z obu owoców to co najlepsze! Łagodny smak pigwy z charakternym pigwowcem japońskim.

Nalewka z pigwy – składniki.

Szklanka to pojemność 250ml. Nalewkę możesz zrobić z owoców pigwy lub pigwowca. Różnicą są tylko w ilości użytego cukru.

  • 0,8 kg owoców pigwy lub pigwowca (* przemrożonych)
  • cukier (500g dla pigwy, a dla owoców pigwowca 700g) *
  • 500 ml spirytusu
  • szklanka (250ml) przegotowanej i ostudzonej wody

(*) Cukier możesz zastąpić miodem w proporcji 1 do 1. Dokładny opis podałam na końcu przepisu.

(*) Co zrobić, aby pigwa i pigwowiec dały się łatwo kroić? Wiele osób odstraszają przetwory z pigwy/pigwowca z powodu twardości owoców i trudności w ich krojeniu. Mam sprawdzony sposób mojej babci! Otóż pigwa i pigwowiec są cierpkie w smaku. Aby pozbyć się cierpkości, zamrażam całe owoce na około 20-24 godzin. Dzięki mrożeniu tracą swoją cierpkość i przede wszystkim stają się miększe i pozwalają się łatwo kroić niczym jabłka.

Owoce pigwowca po 20 godzinach mrożenia.

Sposób wykonania nalewki z pigwy z przepisu babci.

Do przygotowania nalewki z pigwy potrzebować będziemy ostrego noża (tarki lub blendera) oraz dużego słoja o pojemności najlepiej 3 litrów.

Krok 1. Do dużego, czystego (najlepiej wyparzonego) słoja wlewam spirytus i wodę. Mieszam łyżką, by powstał jednolity alkohol o mocy około 70%.

Krok 2. Owoce pigwy/pigwowca wyciągam z zamrażarki Dzięki mrożeniu stają się kruche i miękkawe! W bardzo prosty sposób ostrym nożem kroję na pół i ćwiartki niczym miękkie jabłka. Wydłubuję i usuwam pestki. Możesz to zrobić łyżką, nożem lub tak jak ja dzięki palców. Palcami zdecydowanie wygodniej wyjmować pestki.

Ćwiartki pigwowca kroję drobne plasterki, aby jak najwięcej wyciągnąć aromatu z twardych owoców. Umieszczam je w słoju z alkoholem. Plastry pigwy należy ugnieść w słoju i powinny być przykryte alkoholem. Jednak jak część będzie wystawać, to nic złego się nie stanie. Przy moich proporcjach podanych w składnikach, alkohol idealnie zakrywa pokrojone owoce.

PS. jeżeli masz problemy z pokrojeniem pigwy / pigwowca i nie masz czasu w mrożenie, to możesz także zetrzeć go na grubych oczkach tarki lub użyć blendera. Nalewka będzie bardzo aromatyczna, jedynie trzeba będzie to dokładniej klarować.

Nalewka z pigwy zalana alkoholem i przed dosłodzeniem.

Krok 3. Słoik zakręcam nakrętką i odstawiam do kuchennej szafki na 6 – 8 tygodni.

Krok 4. Po 6-8 tygodniach maceracji zlewam płyn do butelki. Pozostałe w słoju plasterki pigwy zasypuje cukrem. Owoce pigwowca są kwaśniejsze od pigwy, dlatego wymagają większej ilości cukru. Butelkę odstawiam do szafki kuchennej. Słoik trzymam w widocznym miejscu. Cukier rozpuści się w słoiku z pigwą i wyciągnie pozostały aromat, soki oraz część alkoholu. Całość przecedzam z kawałków owoców pigwy oraz osadów. Syrop cukrowy po 2-3 dniach zlewam do odstawionej wcześniej butelki. Całość mieszam i odstawiam w chłodne miejsce na 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie nalewka z pigwy bogata w witaminę C będzie nas doskonale rozgrzewać w mroźne, zimowe dni. Im dłużej naleweczka leżakuje w piwnicy, tym głębszego koloru i smaku nabiera.

Naturalna nalewka z pigwy podczas dojrzewania, klaruje się i ma mętny osad. W niczym on nie przeszkadza, ale zalecam kilkukrotne zlewanie np przez gazę, aby otrzymać klarowną nalewkę.

Nalewka z aronii

Miód pitny przepis

Staropolska nalewka z pigwy z miodem – przepis babci.

Moja babcia wykonywała także nalewkę z pigwy na miodzie. Sposób wykonania jest identyczny dla opisanych kroków 1 – 3. Mała zmiana jest przy dosładzaniu w kroku 4.

Po okresie 6-8 tygodni maceracji zlewamy do nowego słoika płyn z esencją pigwy. Dodajemy od 0,5 do 1 kg miodu (1 kg miodu to równowartość 720ml), mieszamy i odstawiamy w chłodne miejsce. W pierwszym słoju zostają nam plastry owoców, które posiadają dużo aromatu i soku pigwy. Aby ich nie tracić, babcia zasypywała odsączone plastry pigwowca nie dużą ilością cukru. Wystarczy około 3-4 łyżek na podane proporcje 1 kg owoców pigwy. Cukier doskonale wydobywa soki i aromaty z owoców. Syrop cukrowy, rozpuszczony w soku, zlewamy po 2-3 dniach do słoja z miodową esencją. Całość mieszamy i rozlewamy do butelek. Odstawiamy na 4 – 6 miesięcy w chłodne miejsce.

Osoby nie mogące stosować cukru w swojej diecie, mogą pominąć zasypywanie plastrów pigwy cukrem. Możesz zalać plasterki pigwy częścią miodu i w ten sposób wydobyć pozostały sok. Plastry pigwy muszą postać w miodzie przez klika tygodni, aby wydobyć to co cukier robi w kilka dni. Następnie należy dokładnie wycisnąć syrop miodowy od pozostałości owoców. Wybór pozostawiam Tobie :-). Ja robię nalewkę tak jak moja babcia.

Nalewka na bazie miodu jest szlachetniejsza w smaku i nie wątpliwie bogatsza o prozdrowotne adekwatności.

Sprawdź także jak zrobić miód pitny oraz inne nalewki popularne w Polsce:

  • nalewka z wiśni
  • nalewka z aronii

PS. Plasterki pigwowca możesz wyrzucić lub wykorzystać np jako dodatek do ciasta np keks z bakaliami. Pestki pigwy można zalać alkoholem ok 70 % i odstawić na kilka miesięcy. Otrzymamy trunek podobny do Amaretto idealny przede wszystkim do nasączania ciast.

Idź do oryginalnego materiału