Nalewka z mięty

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Ziołowa nalewka z mięty, która pięknie wygląda, świetnie smakuje i posiada charakterystyczny zapach. Mój przepis jest bardzo prosty i każdemu się uda. Co najważniejsze, nalewka jest gotowa do degustacji zaraz po zrobieniu.

Miętówka z racji swojego intensywnie zielonego koloru wygląda oryginalnie i apetycznie. Świetnie smakuje do ciast i deserów. Latem możesz na jej bazie zrobić orzeźwiający drink z kostkami lodu. Oprócz walorów smakowych, nalewka z mięty pozytywnie wpływa na nasz organizm. Ma działanie uspokajające i przede wszystkim pobudza trawienie i zapobiega niestrawnościom.

Nalewka z mięty – składniki

Z podanych proporcji otrzymasz około 1100 ml nalewki.

  • 90 g gałązek świeżej mięty z listkami (około 30 sztuk)
  • 500 ml spirytusu 95% *
  • 500 ml wody (przegotowanej i ciepłej wody)
  • 200 g cukru lub miodu **

* Nalewka z mięty na wódce czy spirytusie? Nalewki z ziół macerujemy wyłącznie na spirytusie. Wódka ma za małą moc, aby wydobyć aromat ziół. jeżeli zalejesz miętę wódką, to otrzymasz likier miętowy, a nie nalewkę 🙂

** Nalewki, w których cukier nie jest potrzebny do wydobycia soku, warto dosładzać miodem. Uwaga na ciemne miody, które dają specyficznego smaku. Najlepszy jest jasny miód wiosenny (rzepakowy, wielokwiatowy, akacjowy)

Sposób wykonania nalewki z mięty

Do zrobienia nalewki, przygotuj czysty słój o pojemności najlepiej 2 – 3 litrów.

Do zrobienia nalewki używam mięty pieprzowej zerwanej z przydomowego ogródka. Mięta sklepowa jest mniej aromatyczna i radzę dać jej więcej. Nalewkę możesz też zrobić z mięty suszonej, ale będzie miała wówczas mniej intensywny kolor i aromat.
Najlepsza jest oczywiście mięta, która jeszcze nie zakwitła. Roślina po zakwitnięciu, wszystkie swoje cenne adekwatności kieruje z łodyg i liści do kwiatów.

Krok 1 – przygotowuję miętę

Świeżo zerwaną miętę płuczę w chłodnej wodzie i osuszam. Gałązki i listki kroję na mniejsze kawałki dzięki ostrego noża. Następnie wrzucam do słoja. Dzięki temu wydobywam więcej aromatu z mięty. Możesz też wrzucić do słoja i ugnieść je dzięki drewnianego tłuczka do ziemniaków.

Krok 2 – zalewam miętę spirytusem

Miętę w słoju zalewam spirytusem, zakręcam nakrętką i odstawiam w ciemne miejsce (np. szafka kuchenna) na 1 do 3 dni. Już na drugi dzień mięta puści sok i zabarwi płyn na zielono. jeżeli masz czas, to warto każdego dnia zakołysać słojem. jeżeli po 2 – 3 dniach mięta nie puściła dużej ilości soku, to wydłuż czas do 5 – 7 dni. Poniżej zdjęcie mięty po maceracji. Płyn jest klarowny i pięknie zielony.

Mięta sklepowa lub suszona potrzebuję dłuższej maceracji.

Krok 3 – mieszam z cukrem

Po maceracji odcedzam na sicie miętę. Aby nie stracić aromatu i soku pozostałego na listkach mięty, w misce zalewam wodą (500 ml podanych w składnikach). Całość mieszam i po chwili ponownie odcedzam na sicie. jeżeli chcesz, aby nalewka była klarowna i miała piękny kolor zieleni, to nie wyciskaj listków.

Do esencjonalnej wody miętowej wsypuję 300 g cukru lub miodu i całość mieszam, aż się rozpuści. jeżeli całość się nie rozpuści od razu, to nic nie szkodzi.

Osłodzoną wodę miętową wlewam do słoja ze spirytusem i całość mieszam do połączenia składników. Słój zakręcam i odstawiam na 24 – 48 godzin w celu przegryzienia się smaków. W tym czasie warto kołysać słojem lub wymieszać zawartość dzięki łyżki, aby cały cukier lub miód dokładnie się rozpuścił. Próbuję smak i w razie potrzeby dosładzam lub dodaję sok z połowy cytryny lub 2 g kwasku cytrynowego i całość mieszam. Uwaga sok z cytryny rozjaśnia piękny kolor mięty.

Krok 4 – rozlewam nalewkę do butelek

Gdy cukier lub miód całkowicie się rozpuści, przystępuję do rozlewania nalewki miętowej. Zanim jednak to nastąpi, miętówkę filtruję na podwójnie złożonej gazie lub wykorzystuje przelewowy filtr do gazy. Po tym zabiegu nalewka jest klarowna.

Rozlewam do małych butelek i odstawiam w ciemne miejsce. Miętówka jest już gotowa do degustacji i nie wymaga dojrzewania jak większość nalewek. Oczywiście z czasem nabierze szlachetniejszego smaku.

Jaka jest Wasza ulubiona nalewka? Moje propozycje to:

  • nalewka z malin
  • wiśniówka
  • orzechówka
  • nalewka z dzikiej róży
  • nalewka z pigwy

Jeśli masz dużo mięty i nie wiesz co z niej zrobić, to polecam świetny syrop:

Syrop z mięty na zimę

Idź do oryginalnego materiału