Nalewka z malin na spirytusie zasypanych cukrem – przepis babci

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Najlepsza, tradycyjna malinówka czyli nalewka z malin na spirytusie zasypanych cukrem ze starego przepisu babci. Ma piękny zapach, głęboki kolor i finezyjny smak. Zobacz jak zrobić nalewkę z malin oraz zachować smak i aromat owoców na jesienno zimowe dni. Sprawdź na co pomaga i poznaj prozdrowotne adekwatności malinówki.

Na sklepowych półkach zalegają dziesiątki nalewek i likierów, jednak jakością i smakiem zdecydowanie odbiegają od ideału. Zamiast prawdziwych owoców, posiadają sztuczne barwniki i poprawiacze smaku. Zachęcam do przygotowania staropolskiej nalewki z malin z przepisu babci, która smakuje wybornie i rozgrzewa w zimowe dni. W polskiej tradycji jest wiele metod przygotowywania malinówki. Ja korzystam ze sprawdzonego przepisu mojej babci. Zapraszam.

Nalewka z malin – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 135 kcal w 50 ml. Z podanych proporcji otrzymasz około 1,3 litra nalewki z malin.

  • 800g malin *
  • 300 g cukru (lub 300g miodu)
  • 0,5 litra spirytusu 95%
  • szklanka wody (przegotowana i ostudzona)
  • Do nalewki możesz użyć zarówno malin letnich (pozyskiwanych w lipcu) jak i późnych jesiennych. Ja preferuję dojrzałe maliny jesienne, które są zdecydowanie słodsze 🙂

Do nalewek używam wyłącznie spirytusu oraz wody. Tak robiła zawsze moja babcia i starsze koleżanki z pracy. Otóż spirytus to najczystsza forma alkoholu, w przeciwieństwie do sklepowych wódek.
Zamiast cukru możesz oczywiście dać miodu – najlepiej jasny wielokwiat wiosenny, który ma neutralny smak i zapach. Otrzymasz wówczas szlachetniejszą, smaczniejszą i przede wszystkim zdrowszą nalewkę malinową z miodem.

Na zdjęciach nalewka z malin zrobiona ponad 8 lat temu! Ma rewelacyjny smak.

Sposób wykonania nalewki z malin.

Do przygotowania nalewki z malin potrzebować będziemy większego słoja minimum 2-3L. Ja użyłam 3 litrowego.

Świeże i dojrzałe owoce malin płuczę w wodzie. Odrzucam nadpsute sztuki. Następnie odsączam owoce np na durszlaku.

Tak przygotowane maliny porcjami wrzucam do czystego słoja i posypuję cukrem do wyczerpania obu składników. Owoce malin są miękkie, dlatego zasypuję je cukrem, aby delikatnie puściły sok.
Podobnie robiłam w przypadku nalewek wykonanych wcześniej:

  • nalewka z wiśni zasypanych cukrem
  • nalewka z czarnej porzeczki zasypana cukrem

Twardych owoców takich jak: pigwa, dzika róża czy aronia nie zasypuję cukrem, tylko od razu zalewam alkoholem. Sprawdź koniecznie:

  • nalewka z aronii
  • nalewka z pigwy

Nie czekam kilku dni, aż maliny puszczą cały sok, gdyż może to doprowadzić do sfermentowania. Dlatego kilkanaście minut po zasypaniu malin cukrem, wlewam wodę i spirytus. Ważna jest kolejność. Najpierw wlewam szklankę wody, a następnie pół litra spirytusu. Dzięki temu zabiegowi maliny osłonięte w cukrze i wodzie nie zostaną spalone mocnym alkoholem. Maliny w podanych proporcjach będą całkowicie zakryte alkoholem.

Zamykam słoik zakrętką. Nie trząsam, ani nie mieszam nastawu malinowego w pierwszym dniu. Odstawiam do szafki kuchennej na 4 – 6 tygodni. Na drugi dzień cukier w większości się rozpuści, a maliny zabarwią trunek puszczonym sokiem. Słoik potrząsam w celu lepszego połączenia się składników – przede wszystkim cukru osiadłego na dnie dużego słoja. W kolejnych dniach przez pierwsze 2-3 tygodnie potrząsam lub kołyszę słojem. Możesz to robić każdego dnia, albo co kilka dni. Częstotliwość nie wpłynie na smak, aromat, kolor ani adekwatności prozdrowotne nalewki z malin. Ważne jest natomiast przestrzeganie minimum 4 tygodniowej maceracji malin w alkoholu. Przez ten czas owoce otwierają ścianki komórkowe i oddają wszystkie cenne adekwatności.

Po upływie 4 – 6 tygodni (im dłużej tym lepiej) zlewam nalewkę znad owoców i osadu do butelek. W tym celu wkładam lejek do butelki, a na wierzch leja umieszczam złożoną i czystą gazę. Odciskam jeszcze sok i alkohol z owoców malin. Maliny są miękkie i rozciapane, ale po przetarciu (trzymam zamknięte w słoiczku w lodówce) doskonale nadają się do przekładania pysznych ciast (rewelacyjnie z takimi owocami smakuje malinowa chmurka) czy jako farsz do: babeczek, ciasteczek lub naleśników – oczywiście w wersji dla dorosłych.

Butelki zakręcam i odstawiam w ciemne i chłodne miejsce na minimum 6 miesięcy, a najlepiej do czasu aż pojawią się nowe owoce na krzakach malin. Po tym czasie wykwintna nalewka z malin jest już gotowa do degustacji. Ma intensywnie czerwony kolor oraz pyszny smak i aromat malin. W czasie dojrzewania na dnie butelek może wytrącać się osad. Jest on całkowicie naturalny. jeżeli chcesz możesz dodatkowo przelać nalewkę przez gazę lub filtr przelewowy do kawy. Będzie wówczas bardzo klarowna.

Z nalewkami jest jak z winem, im są starsze, tym lepsze. Zalecam odstawić nalewkę z malin i z pozostałych owoców do czasu, aż na krzakach pojawią się nowe owoce :-). Im dłużej dojrzewa nalewka, tym ma mniej wyczuwalny alkohol na rzecz smaku i aromatu owoców. Przykładowo moja nalewka z malin na zdjęciach ma ponad 8 lat! Najlepiej jeżeli spróbujesz smak malinówki po okresie 3, następnie 6 miesięcy i porównasz go z dojrzałym bukietem rocznej nalewki. W zimowe dni doskonale rozgrzewa, smakuje wybornie i dodatkowo ma szereg adekwatności zdrowotnych.

Na co pomaga nalewka z malin? adekwatności malinówki.

Nalewka z malin ma oprócz niewątpliwych walorów smakowych, także zdrowotne adekwatności. Przede wszystkim jest bogatym źródłem kwasów organicznych (salicylowy, jabłkowy, cytrynowy) oraz minerałów (potas: 151 mg/100g, wapń: 25 mg/100g, magnez: 22 mg/100g). Malinówka spożywana w umiarkowanych ilościach wspomaga układ naczyniowo sercowy, zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo malinówka ma przede wszystkim działanie:

  • detoksykacyjne (oczyszcza organizm z toksyn),
  • przeciwnowotworowe (zawiera polifenole, czyli silne antyoksydanty),
  • przeciwgorączkowe (za sprawą kwasu salicylowego, pobudza gruczoły potowe niczym aspiryna i obniża gorączkę),
  • rozkurczowe (łagodzi bóle miesiączkowe),
  • uspokajające (łagodzi stres oraz łagodzi problemy z menopauzą u kobiet).

Sok z malin znany jest ze swoich antybiotycznych i przeciw przeziębieniowych adekwatności. Nalewka z malin nie jest poddawana obróbce termicznej, dlatego zachowuje wszystkie, cenne adekwatności malin. Można śmiało powiedzieć, iż malinówka to spotęgowany eliksir. Jestem pewna, iż zainteresuje Cię także bogata w witaminę C nalewka z pigwy oraz jest lecznicze adekwatności.

Nalewka z malin zalecana jest osobom dorosłym w zwalczaniu pierwszych objawów grypy oraz przeziębień. Możesz do gorącej herbaty dodać 30 ml malinówki i wypić przed snem. Kto był w góralskiej knajpie, ten zna wyśmienity smak malinówki w piwie bądź „herbacie z prądem”.

Idź do oryginalnego materiału