Największy bursztyn świata należy do Polski. "Wygląda jak meteoryt"

g.pl 13 godzin temu
Kilka lat temu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku stało się oficjalnym właścicielem największego bursztynu na całym świecie. Gigantyczna bryła z Sumatry, zakupiona za około 140 tysięcy złotych, zapisała się choćby na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Jej potęga zwala z nóg.
Już w 2021 roku w mediach zaroiło się od doniesień, z których wynikało, iż rekordowa bryła stanie się własnością Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. 28 czerwca 2022 roku potwierdzono zaś w obecności ekspertów, iż jest to największy bursztyn, jaki ujrzał światło dzienne. Ten sumatrzański okaz prezentuje się niesamowicie - bardziej przypomina meteoryt niż standardową skamieniałą żywicę.


REKLAMA


Zobacz wideo Jacek Bełdowski: Rybacy wyłowili z Bałtyku broń chemiczną lub jej elementy już około 400 razy


To największy bursztyn na świecie. "Wygląda jak skała, albo meteoryt"
Gigantyczna bryła z Sumatry, czyli wyspy zlokalizowanej w Azji Południowo-Wschodniej, aktualnie znajduje się na parterze gdańskiego muzeum i jest jednym z najważniejszych eksponatów. Bursztyn waży 68,2 kilogramy, a jego wymiary są równe: 74 × 5,1 × 42,1 centymetrów. Wiek sumatrzańskiego znaleziska szacuje się na około 17-30 milionów lat, a wewnątrz bryły można zauważyć niewielkie inkluzje. To oznacza, iż w środku znajdują się ślady dawnego życia, które zostały zatrzymane w czasie.


Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko


- wyjaśniała niegdyś Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu, cytowana przez serwis Kronika24.pl. Ten wyjątkowy okaz trafił do Gdańska ze Stanów Zjednoczonych. Bryłę wartą ponad 140 tysięcy złotych udało się kupić dzięki dotacji z budżetu państwa.


Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, iż warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją choćby na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupn


- skomentował dyrektor muzeum Waldemar Ossowski.


Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. Polska ma "jedną z największych kolekcji"
Choć największą gwiazdą Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku jest właśnie rekordowa bryła, placówka ma do zaoferowania o wiele więcej. Aktualnie znajduje się w niej ponad tysiąc eksponatów, w tym bryłki z inkluzjami sprzed 40 milionów lat, bursztynowa komnata oraz bursztynowy las.


Zobacz też: 5000 zł za 10 gramów. Polacy mogliby zarabiać, a robią to dla zabawy


Mamy w Gdańsku jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie


- czytamy na oficjalnej stronie muzeum. Zwiedzający są w stanie nie tylko przyjrzeć się z bliska drogocennej żywicy, ale także poznać historię Wielkiego Młyna oraz samego bursztynu. Mogą również wiele dowiedzieć się na temat zarówno dawnych, jak i współczesnych sposobów wydobycia i obróbki bursztynu na skalę przemysłową. Ponadto w jednej z gablot znajduje się jedyna w Polsce inkluzja jaszczurki, która powstała kilkadziesiąt milionów lat temu.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału