Najstarsza kolejka wąskotorowa na świecie znajduje się w Polsce. To przygotowano na jej "urodziny"

g.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Koleje Śląskie / YouTube


Kolej wąskotorowa swojego czasu miała ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu. Dziś pełni już tylko funkcję atrakcji i ciekawostki historycznej. Co ciekawe, w Polsce wciąż funkcjonuje najstarsza wąskotorówka na świecie. W tym roku kończy już 170 lat, a okazja ta będzie niebawem hucznie świętowana.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (GKW), bo to właśnie o nich mowa, to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, a jej początki sięgają aż przełomu XVIII i XIX wieku. W tym roku obchodzą wyjątkową rocznicę. Z tej właśnie okazji już niebawem w Bytomiu zorganizowane zostaną wyjątkowe atrakcje. Co prawda organizatorzy wydarzenia napotkali przy tym pewne komplikacje, ale zapowiadany program powinien to wynagrodzić uczestnikom. Jak jednak wyglądały same początki kolei?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pobudzić polską kolej? Pytamy Jakuba Madrjasa


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe obchodzą 170. urodziny. To wyjątkowa atrakcja wyróżniająca się w skali światowej
Jak wyjaśnia portal Szlak Zabytków Techniki, historia kolei wąskotorowych na Górnym Śląsku jest tak naprawdę związana z powstaniem w tym regionie pierwszych kolei konnych. Wozy były ciągnięte wtedy po liniach kolejowych właśnie przez konie. W ten sposób transportowano rudy żelaza i węgla kamiennego z kopalń do hut. Pierwsze linie kolei powstały w 1853 roku. Według informacji udostępnionych przez portal Ślązag.pl, od 1854 roku GWK rozpoczęły regularne kursy, a w połowie lat 50. XX wieku miały w sumie 233 kilometry sieci oraz prawie 200 obsługiwanych bocznic. Łączyły dzięki temu prawie wszystkie kopalnie i huty na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Niestety od drugiej połowy lat 60. rozpoczął się powolny regres kolei spowodowany brakiem inwestycji oraz rozbudową sieci drogowej, a ich ostateczny upadek nastąpił w latach 90.
W 2001 roku Polskie Koleje Państwowe oficjalnie postanowiły zlikwidować GKW. W 2002 roku 21 kilometrów linii oraz część taboru przejęły samorządy (Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie), a kolej wąskotorową od tamtego roku prowadzi Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Stowarzyszenie to odpowiada też za organizację 170. urodzin GKW. Co dokładnie zaplanowano i na tę okazję?


Bytom: atrakcje na weekend dla małych i dużych. Początek października będzie ekscytujący
170-lecie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych będzie świętowane na stacji Bytom Karb Wąskotorowy w pierwszy weekend przyszłego miesiąca, czyli 5 i 6 października 2024 roku. Początkowo atrakcje miały być dostępne już w ten weekend (14-15 września), ale plany zmieniono ze względu na niekorzystne prognozy pogody. Program jednak się nie zmienił, a uwzględniono w nim m.in. zwiedzanie stacji z przewodnikiem, ukazanie zakamarków lokomotyw, wystawy w minimuzuem, a także animacje i dmuchane zamki dla najmłodszych. Pojawi się również ojciec sukcesu GKW z XIX wieku, czyli Rudolf Pringsheim i Świetlik Bytomski. W rolę tych postaci wcieli się Andrzej Chłapecki wraz z Fundacją Osobliwości. Animacja będzie wykorzystywać wagon salonowy z 1912 roku. Co ważne, wszystkie atrakcje na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy będą bezpłatne. Więcej szczegółów wraz z dokładną rozpiską godzinową znajdziemy na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału