Od lat Istria jest naszym ulubionym chorwackim regionem. Wracamy tam w sumie o każdej porze roku, czerpiąc garściami z jej piękna i różnorodności. Na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń postanowiliśmy stworzyć listę „Najpiękniejsze miejsca na Istrii”, na której znalazło się aż 25 atrakcji – zarówno tych znanych i lubianych, jak i tych spoza głównych, turystycznych szlaków. Oczywiście nie wyczerpuje ona tematu. Bo Istria to taka trochę studnia bez dna i ciągle jest tam co odkrywać. Mamy jednak nadzieję, iż zachęcimy Was do samodzielnego eksplorowania tego niezwykłego zakątka Chorwacji!
Najpiękniejsze miejsca na Istrii
Poniżej znajdziecie 25 rekomendowanych przez nas miejsc, które naszym zdaniem naprawdę warto odwiedzić podczas Waszego pobytu na Istrii. Wybraliśmy zarówno topowe atrakcje, jak i te, które są odrobinę mniej znane.
1. Przylądek Kamenjak
Przylądek Kamenjak jest ulubionym celem plażowiczów, rowerzystów i piechurów wypoczywających w Puli czy Premanturze. Długi na kilkanaście kilometrów oferuje liczne zatoki z plażami i klifami. Fani przygód mogą wyruszyć na poszukiwanie śladów dinozaurów, a entuzjaści rowerowych dwóch kółek znajdą tu dla siebie mniej lub bardziej ambitne trasy rowerowe. Do tego dzika przyroda i ładne krajobrazy!



2. Pula
Pula często budzi skrajne emocje, ale naszym zdaniem jest na wskroś ciekawa. Stanowi bowiem połączenie historycznych budynków z mocno industrialnym, portowym charakterem. A to sprawia, iż zwiedzanie jej stanowi naprawdę interesujące doświadczenie. Zaczynając od antycznego, rzymskiego amfiteatru (Arena Pula), przez zabytkowe centrum, a na licznych punktach widokowych kończąc. Dodatkowo Pula może stanowić dobrą bazę wypadową do okolicznych atrakcji, jakimi bez wątpienia są Przylądek Kamenjak, Park Narodowy Brijuni czy wschodnie wybrzeże Istrii.



3. Novigrad
Niewielki, położony nad brzegiem morza Novigrad, to od pewnego czasu jedno z naszych ulubionych miejsc na wybrzeżu Istrii. Dwukrotnie w nim nocowaliśmy i mamy w nim swoje ulubione knajpki, trasy spacerowe oraz dzielnicę mieszkaniową. Panuje tu dość spokojna atmosfera, choć bliskość dużych kempingów sprawia, iż czasami robi się nieco większy harmider. Mimo to, pewnie i tak będziemy tam wracać. Urocza starówka z charakterystyczną dzwonnicą kryje wąskie, klimatyczne uliczki. Jest gdzie pospacerować, by podziwiać ładne widoki. Novigrad to również dobra baza wypadowa do eksplorowania północnej części Istrii.


4. Parenzana – szlak rowerowy
Istria to iście rowerowy region. Wystarczy pobyć tam chwilę, by dostrzec rowerzystów na wszelkiej maści rowerach – od szosowych po elektryczne. Duża ilość szlaków oraz sporo ścieżek rowerowych zdecydowanie ułatwiają poruszanie się po tej części Chorwacji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Parenzana, czyli transgraniczny projekt przebiegający przez chorwacką, słoweńską i włoską część Istrii. Ten pieszo-rowerowy szlak poprowadzono trasą dawnej kolei wąskotorowej. Ma 123 km długości, zaczyna się w Poreču, a kończy w Trieście. Pozwala przejechać przez jedne z bardziej malowniczych zakamarków Istrii, pokonując przy okazji kolejowe tunele czy wiadukty. To idealna propozycja na 2-3-dniową wycieczkę.
Szukacie noclegów na Istrii? Zajrzyjcie na Booking.com! (link afiliacyjny)



5. Grožnjan
Malutki Grožnjan znajduje się na trasie Parenzany. Ale nawet, jeżeli nie planujecie przejażdżki tym szlakiem, to i tak warto wpaść do niego. Jak wiele miasteczek w centralnej Istrii, położony jest na wzgórzu. Choć nieduży, oferuje gąszcz klimatycznych uliczek, pośród których znaleźć można restauracyjki czy pracownie artystyczne. Z Grožnjanu rozciągają się też naprawdę ładne widoki na okolicę.


6. Motovun
Położony na szczycie wzgórza Motovun, to jedno z bardziej charakterystycznych miasteczek wnętrza Istrii. Słynie z pięknych widoków oraz… trufli. Środkowa Istria, a dokładniej porastające ją lasy, obfitują w te aromatyczne i bardzo drogie grzyby. Dania z truflami są jedną z wizytówek Istrii. Będąc w Motovunie warto wybrać się do jednej z tamtejszych restauracji. Najlepiej tych, które oferują rozległą panoramę doliny rzeki Mirny. Oprócz tego warto przespacerować się po murach otaczających miasteczko oraz jego uroczych uliczkach.


7. Rovinj
Rovinj raczej nie potrzebuje reklamy. I nie trzeba nikogo zachęcać, by go odwiedzić. To jedno z bardziej eleganckich i charakterystycznych miast Istrii. Jego starówka, położona na cyplu z niewielkim wzgórzem, jest nie tylko piękna, ale szalenie różnorodna. Na wierzchołku pagórka wznosi się kościół pw. św. Eufemii z dzwonnicą, która góruje nad miastem i jest widoczna z wielu jego części. Na południe od Rovinja rozciągają się rozległe tereny zielone z licznymi plażami, trasami spacerowymi/rowerowymi czy skałkami z wytyczonymi drogami wspinaczkowymi.



8. Pazin
Administracyjna stolica Istrii często jest przez turystów pomijana. A szkoda! To tu znajduje się jedna z ciekawszych jaskiń regionu, czyli Pazinska Jama. Oprócz tego można zobaczyć ponor, czyli miejsce, w którym rzeka Pazinčica wpływa pod ziemię. A to czyni ją największą, podziemną rzeką regionu. Nad ogromnym zagłębieniem, w obrębie którego znajduje się wspomniana jaskinia, wznosi się zamek. Natomiast na poszukiwaczy wrażeń czeka zip-line!


9. Pazinski krov
Jakieś 10 min spacerem od zamku w Pazinie podziwiać można Pazinski krov. Pod nazwą tą kryje się wodospad powstały na Pazinčicy. Rzeka ma tu skaliste podłoże, które w pewnym momencie się załamuje, tworząc swoistą półkę. Na niej utworzył się wodospad, zwany przez to „wodospadem dachowym”. Miejsce jest całkiem malownicze – otoczone dużą ilością zieleni, a tuż obok znajduje się skała z wnęką – ciesząca się popularnością wśród fanów boulderingu.


10. Zarečki Krov
Również na Pazinčicy, ale jakieś 3 km od Pazinu, znajduje się wodospad Zarečki Krov. Zasadniczo wyglądem przypomina Pazinski krov. Jest jednak trochę większy, a pod skalną półką, z której spływa, jest sporych rozmiarów pieczara. Ma 10 m wysokości i robi naprawdę duże wrażenie. W ciepłe dni może stanowić idealne miejsce, by się schłodzić w pięknych okolicznościach przyrody!

11. Wodospad Sopot
Na liście „najpiękniejsze miejsca na Istrii” nie mogło zabraknąć wodospadu Sopot. Znajduje się na południe od Pazina, pomiędzy miejscowościami Škopljak i Jakomići. I naszym zdaniem, to drugi po Cingareli, najładniejszy wodospad Istrii. Ma 24,5 m wysokości i spływa ze skalnego progu, nad którym przerzucony jest mostek. Wpada do sporego, turkusowego jeziorka, do którego dotrzeć można stromą, śliską ścieżką. Warto. Bo widok z dołu robi chyba jeszcze większe wrażenie, niż z punktów widokowych znajdujących się powyżej!

12. Momjan
Malutki Momjan znajduje się na północy Istrii. Słynie przede wszystkim z ruin zamku, z którego terenu roztaczają się piękne widoki, przywodzące na myśl włoską Toskanię – winnice, zielone łąki i przecinająca ją nitka wąskiej szosy. W centrum miasteczka uwagę zwraca kościół św. Marcina oraz pomnik z czasów Jugosławii. Idealne miejsce na krótki ale całkiem widokowy spacer.



13. Wodospad Cingarela
Naszym zdaniem – najpiękniejszy wodospad na Istrii! Znajduje się nieopodal miejscowości Kremenje i powstał na rzece Ardila. Aby dostać się do Cingareli należy pokonać dość wymagający szlak, wiodący stromo w dół, ale zabezpieczony linami. Wbrew pozorom są one bardzo potrzebne, bo problemem jest nie tylko strome nachylenie terenu, ale i śliska glina. Po dotarciu na miejsce można podziwiać kaskadowo spływającą Cingarelę. Po pokonaniu wiszącego mostku można szlakiem dojść do znajdującej się nieco dalej i powyżej jaskini o tej samej nazwie.



14. Dvigrad
Pod nazwą Dvigrad kryją się największe, średniowieczne ruiny na terenie Istrii. Niegdyś było to tętniące życiem miasto z 220 budynkami, otoczone podwójnym murem. O dziwo nie zostało opuszczone w wyniku najazdu nieprzyjaciela. Mieszkańcy w pewnym momencie po prostu postanowili przenieść się do położonego tuż obok miasteczka Kanafar. Na miejscu pozostały 2 czy 3 rodziny, ale i one z czasem się stamtąd wyprowadziły. Do współczesności najlepiej zachowały się miejskie bramy, kościół św. Zofii czy strzelista wieże. Dvigrad otoczony rozległymi lasami stanowi świetną propozycję krótkiej wycieczki z dala od zgiełku nadmorskich kurortów.


Jeśli uważacie ten artykuł za pomocny i ciekawy, to zachęcamy Was do postawienia nam wirtualnej kawy. W ten sposób możecie wesprzeć naszą blogową działalność. Dziękujemy!

15. Istarska pustinja
Wśród rozlicznych atrakcji Istrii znaleźć też można… pustynię. Nie jest to jednak Sahara. Ani choćby nasza rodzima pustynia Błędowska. Istarska pustinja (inaczej: Piski) to dość rozległy teren zbudowany ze skał osadowych, charakterystycznych dla środkowej Istrii. W tym jednak przypadku skały te są odsłonięte, tworząc pofałdowany teren przywodzący na myśl wydmy. Główne wejście na teren „pustyni” znajduje się w wiosce Čepić, a parking znajduje się tuż obok… prywatnego domu. Najlepszy widok roztacza się z okolic rozciągniętego nad tym niezwykłym terenu zip-line’u.


16. Szlak Siedmiu Wodospadów
Pod hasłem: najbardziej popularny szlak Istrii, na pewno pojawi Wam się w wynikach wyszukiwania: Szlak Siedmiu Wodospadów. Trasa w formie pętli zaczyna się na obrzeżach miasta Buzet i wiedzie wzdłuż rzeki Mirny do wioski Kotli. Po drodze faktycznie mija się siedem wodospadów: Zagon, Bačva, Vela peć, Mala peć, Kotli, Zelenšćak (zwany też Ispod Male Kave) i Grjok. Szlak jest całkiem ciekawy. Ma też pewne odrobinę bardziej wymagające momenty. W upalne dni trasa gwarantuje sporo cienia, jakie dają porastające okolicę drzewa oraz można schłodzić się w orzeźwiających wodach rzeki. Na wspinaczy czeka tu sporo mniej lub bardziej wymagających, skalnych ścian.



17. Uvala Budava
Uvala Budava to nie tylko najpiękniejsze miejsce na Istrii, ale na pewno mocno zaskakujące. Rozciąga się na wschód od Medulina i wzdłuż jej brzegu biegnie szutrowa droga (dostępna dla aut osobowych i mniejszych busów, jak i pieszych oraz rowerzystów). Zatoka objęta jest ochroną w ramach rezerwatu. Czekają tam na Was liczne plaże, skaliste zatoczki i Adriatyk przybierający wszystkie odcienie błękitu. Widoki są obłędne, a rowerowa wycieczka wzdłuż brzegu zatoki to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie!


18. Park šuma Kašteja i Vižula w Medulinie
Medulin to dość popularny kurort, stanowiący dobrą alternatywę dla tych, którzy niekoniecznie chcą nocować w Puli lub na jej obrzeżach. Choć sam w sobie nie jest może najpiękniejszym miasteczkiem Istrii, to są przynajmniej dwa powody, by tam zajrzeć. Pierwszym jest Park šuma Kašteja – rozciągający się na długim, wrzecionowatym półwyspie. Na terenie parku znajduje się camping. Ale można tam wejść/wjechać na rowerze i następnie pokonać trasę okrążającą półwysep. Warto, bo widoki są prześliczne. Powodem numer dwa jest Vižula – okrągły półwysep porośnięty sosnami. Odkryto na jego obszarze antyczne ruiny, w tym pozostałości rzymskiej, okazałej willi. Stworzono tu Park Archeologiczny Vižula – nieco szumne określenie, bowiem chyba od lat nikt nie dba o tablice informacyjne czy inną, stworzoną jakiś czas temu infrastrukturę. Na szczęście alejki spacerowo-rowerowe są w dobrym stanie, a ruiny całkiem dobrze widoczne.


19. Rabac
Mały, położony w niewielkiej zatoce, u stóp stromych zboczy Rabac, to jeden z bardziej uroczych kurortów Istrii. Dominują tu spore hotele należące do spółki Valamar. Mimo to za każdym razem, gdy tam jesteśmy, to zachwycamy się pięknem linii brzegowej, widokami i panującą tam luźną, iście wakacyjną atmosferą. Oprócz dobrej bazy hotelowej znaleźć tu też można jedyny bike park Chorwacji, czyli Bike Center Rabac z trasami o różnym poziomie trudności. Na miejscu działa też serwis i wypożyczalnia rowerów.


20. Vrsar
Malutki Vrsar można polubić od pierwszych chwil pobytu. Jego starówka położona jest na wzgórzu, u podnóża którego rozciąga się zatoka z mariną, którą od zachodu oddziela od morza Otok Sveti Juraj. Warto odwiedzić kościół św. Marcina i wspiąć się na dzwonnicę. Jednak nie tylko ona oferuje piękne widoki. Polecamy przespacerować się do punktu widokowego Casanova, a także na skałkę wznoszącą się ponad kamieniołomem, w którym działa pracownia rzeźbiarska. Jedną z ładniejszych plaż Vrsaru jest Orsera. W jej okolicy czekają też na Was przyjemne beach bary oraz nadmorska promenada.



21. Poreč
Nie da się ukryć, iż Poreč to obowiązkowy punkt pobytu na Istrii. Głównie za sprawą wpisanej na listę UNESCO Bazyliki Eufrazjusza. Poreč posiada też przyjemną starówką, całkiem ładne plaże oraz… jest miastem licznych koncertów i wydarzeń kulturalnych.


22. Umag
Położony blisko północnego krańca Istrii Umag cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Nieduży, z ładną starówką, może stanowić niezłą bazę wypadową do wycieczek po tej części regionu, jak i Słowenii (do granicy dojechać można autem w kilkanaście minut). W okolicy czeka też na Was sporo tras rowerowych. My polecamy wycieczkę wzdłuż wybrzeża na trasie do Novigradu.


23. Ciklonska plaža i Galebove stijene
Na zachód od centrum Puli, kawałek za kampingiem Stoja, wybrzeże Adriatyku kryje kilka naprawdę wyjątkowych miejsc. Numerem jeden jest bez wątpienia mała, schowana pośród drzew i skał Ciklonska plaža. w okresie bywa tam tłoczno, ale poza jego szczytem można się tam cieszyć kameralną atmosferą. Idąc dalej na zachód mija się kolejne większe lub mniejsze klify, w tym Galebove stijene czy morskie jaskinie. Okolica ta cieszy się dużą popularnością wśród kajakarzy oraz… skoczków do wody. Za każdym razem, gdy tam jesteśmy, trafiamy na śmiałków, którzy z wysokich klifów skaczą w ciemną toń Adriatyku.



24. Przylądek Marlera
Miejsce spoza głównych, turystycznych szlaków, do którego docierają nieliczni. Przylądek znajduje się na wschód od Medulina. Wiodą tam szutrowe drogi, idealne na rowerową wycieczkę. Na krańcu przylądka wznosi się niewielka latarnia morska. Z jej okolic rozciąga się piękna panorama 360, w tym na pobliską wysepkę Levan.


25. Benkovski slap
Odwiedziny przy tym wodospadzie możecie bez trudu połączyć z wizytą przy wodospadzie Sopot. Znajduje się on tuż obok głównej szosy nr 64 biegnącej z Pazinu ku południowo-wschodniemu wybrzeżu Istrii. Nie kierują do niego żadne znaki, ale na mapach spokojnie go namierzycie. Z parkingu trzeba przejść na drugą stronę jezdni, minąć głaz i wejść pomiędzy drzewa. Po chwili dociera się do potoku i klifu, z którego spływa Benkovski slap. Aby zobaczyć go w pełnej krasie, należy udać się wzdłuż brzegu klifu, ścieżką przez porastające okolicę krzaki i drzewa. Należy zachować ostrożność przy podchodzenia do krawędzi – nie ma tu bowiem żadnych zabezpieczeń. Dodatkowo, okolice wodospadu oferują piękną panoramę masywu Učka.


Najpiękniejsze miejsca na Istrii – garść uwag
- Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu i jest subiektywna. Na pewno na przestrzeni kolejnych lat będzie uzupełniana o kolejne miejsca.
- Opisane w artykule wodospady w większości przypadków znikają podczas suchych, letnich miesięcy. Najlepszym czasem na ich podziwianie, jest późna jesień, zima oraz wiosna. Zamieszczone tu zdjęcia pochodzą z maja 2025.
- Do wszystkich miejsc lub w ich pobliże można dojechać samochodem lub rowerem.
- Istrię w szczególności polecamy Wam w maju i czerwcu. W tym czasie możecie liczyć na mniejszy tłok w najbardziej popularnych atrakcjach oraz najpiękniejsze doznania wizualne, jeżeli chodzi o tamtejszą roślinność – zieleń nie jest tak przepalona przez słońce, a kwiaty kwitną na łąkach i zdobią korony drzew.
Post Najpiękniejsze miejsca na Istrii – lista TOP 25 pojawił się poraz pierwszy w Bałkany według Rudej.