Najlepszy przepis na masło czosnkowe. Warto doprawić je cebulą czarownic. Idealny dodatek do dań z grilla

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Katarzyna Puczyńska


Masełko czosnkowe to doskonały dodatek do pieczywa, a także dań z grilla. Mam dla ciebie najlepszy przepis na takie smarowidło. Proponuję doprawić je tzw. cebulą czarownic czyli czosnkiem niedźwiedzim. Będzie smakować rewelacyjnie. Sprawdź, jak zrobić masło czosnkowe? Wypróbuj przepis.

Przepis na masło czosnkowe

czas przygotowywania: 5 minut
poziom trudności: łatwy

Składniki:

  • 100 g masła w temperaturze pokojowej,
  • 3 łyżeczki czosnku niedźwiedziego przyprawy,
  • opcjonalnie szczypta soli.

Jak zrobić masło czosnkowe?

Przygotowanie

  1. Przełóż miękkie masło do miseczki.
  2. Dodaj czosnek niedźwiedzi i szczyptę soli.
  3. Wymieszaj.

Aksamitna zupa czosnkowa z mascarpone. Zobacz przepis

Mam dla ciebie przepis na zupę czosnkową z serkiem mascarpone. Jest idealnie kremowa, aromatyczna i sycąca. Mimo, iż dodaje się do niej sporą ilość czosnku, to jej smak jest delikatny i wyśmienity.…

Katarzyna Puczyńska

Czosnek niedźwiedzi, czyli cebula czarownic – co to jest?

Czosnek niedźwiedzi to gatunek rośliny, który rośnie w runie wilgotnych lasów liściastych. W Polsce występuje głównie w Karpatach oraz Sudetach i osiąga zwykle wysokość od 20 do 50 cm.

Roślina zwana jest także czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic, a jej adekwatności znane są od dawna. Czosnek niedźwiedzi wykorzystywany jest jako:

  • roślina jadalna,
  • roślina lecznicza,
  • roślina ozdobna.

Czosnek niedźwiedzi ma dobroczynne działanie na układ krążenia, trawienny i oddechowy.

Cebula czarownic w kuchni

Czosnek niedźwiedzi w kuchni występuje głównie w formie suszonej przyprawy. Poprawia smak m.in. sałatek przygotowywanych ze świeżych warzyw, a także zup.

Do gorących potraw czosnek niedźwiedzi najlepiej dodać pod koniec gotowania lub tuż przed podaniem, by w wysokiej temperaturze nie stracił swoich adekwatności zdrowotnych.

Oprócz suszonej przyprawy z czosnku niedźwiedziego, wykorzystuje się także jego świeże liście. Można z nich przygotować np. zielone pesto do makaronu lub zamarynować liście w solonej zalewie.

Sprawdź także: Pasta z tuńczyka i twarogu. Przepis na zdrowe i błyskawiczne śniadanie. Pyszna i kremowa pasta kanapkowa dla zabieganych

Zobacz też inne tematy ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału