Owalne, prostokątne i okrągłe, umywalki łazienkowe kupisz w rozmaitych wersjach i rozmiarach. Są też montowane w różny sposób, dzięki czemu możesz wybrać tradycyjne modele podwieszane na ścianie, wpuszczane w blat czy nowoczesne umywalki stojące. Jak wybrać wyposażenie do swojej łazienki, aby jak najdłużej służyło i jednocześnie zdobiło jej wnętrze? Dowiedz się, jak znaleźć najlepsze umywalki i czym kierować się przy ich wyborze.
Najlepsze umywalki do montażu pod blatem
Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe stanowią funkcjonalne wyposażenie do łazienek prywatnych, jak i tych, które służą w obiektach użyteczności publicznej. W szerokim asortymencie znajdują się modele kwadratowe, okrągłe, owalne i prostokątne. Różne rozmiary i głębokości misy, pozwalają dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także dostępnego miejsca w łazience. Dzięki temu użyjesz ich w niewielkim pomieszczeniu, sąsiadującym z pokojem hotelowym, jak i w przestronnych domowych łazienkach. Krawędzie umywalki wpuszczanej w blat, nieco wystają ponad jego powierzchnię, a podblatowe, są montowane na równi z nim.
Wiele z modeli jest wyposażonych w otwory przygotowane do montażu baterii umywalkowych. Można je montować pod blatami wykonanymi z kamienia jak i tworzyw sztucznych. Dostępne kolory klasycznej bieli, jak i eleganckiego beżu, czerni czy szarości, pozwolą na dopasowanie umywalek do tradycyjnych oraz nowoczesnych aranżacji.
Umywalki podblatowe i wpuszczane w blat – zalety i wady
W wielu modelach umywalek podblatowych i wpuszczanych w blat, znajdują się otwory przelewowe, zabezpieczające przed nadmiernym wypełnieniem misy wodą. Warto je wybrać, zwłaszcza wtedy, gdy masz w domu dzieci. Otwór przelewowy nie dopuści do zalania blatu czy podłogi, choćby wtedy, gdy maluch naciśnie korek, zamykający odpływ wody.
Jakie są zalety umywalek montowanych w całości pod blatem? Przede wszystkim są mniej narażone na uszkodzenia, ich boczne ścianki są schowane, a ponadto nie zajmują miejsca na blacie i łatwo je wyczyścić. Wadą jest trudny montaż, który ze względu na idealne dopasowanie otworu w blacie, lepiej powierzyć fachowcowi. Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe wraz z podłączonym do nich syfonem, niestety zajmują sporo miejsca, dlatego jeżeli montujesz je w szafce, musisz liczyć się z jej mniejszą pojemnością.
Stylowe umywalki stawiane na blat
Masz w łazience blat, który nie nasiąka wodą i doskonale wpisuje się w aranżację wnętrza? Poszukaj zatem idealnej umywalki, która na nim stanie. Może mieć wygląd kolorowej, a choćby wzorzystej, artystycznej misy jak i klasycznego wyposażenia łazienkowego w białym kolorze. Umywalkę nablatową zamontujesz również na blacie łazienkowej szafki z pojemnymi szufladami. Optymalną wysokością, na której należy umieścić umywalkę jest 80 – 90 centymetrów. Przy wyborze tego parametru, zawsze warto wziąć pod uwagę wzrost wszystkich użytkowników, aby korzystanie z wyposażenia było jak najbardziej komfortowe. Rozmiar umywalki nablatowej dopasujesz także do wielkości podstawy oraz indywidualnych potrzeb, bo wśród rozmaitych modeli, znajdują się niewielkie misy o szerokości 30 centymetrów, a także duże umywalki szerokie na 1 metr.
Na co zwrócić uwagę, wybierając umywalkę nablatową?
Nowoczesne i eleganckie umywalki nablatowe kupisz w różnych kształtach. Przy wyborze, sprawdź grubość jej ścianek i głębokość, która pozwoli na komfortowe korzystanie z niej na co dzień. Dostępne są modele okrągłe, owalne, kwadratowe czy prostokątne, a także o nieregularnych kształtach. jeżeli szukasz efektownych rozwiązań, postaw na głęboką misę i stojącą baterię, montowaną na blacie. Możesz też wybrać umywalki nablatowe z przygotowanym otworem do montażu baterii na jej rancie. Do codziennego mycia rąk wystarczy płytka misa, jeżeli jednak chcesz czasem skorzystać z umywalki, aby zrobić małe, manualne pranie, wybierz głębszy model.
A jaki kształt misy umywalkowej będzie odpowiedni do Twojej łazienki? Oczywiście, należy kierować się stylem wnętrza, ale jeżeli chcesz wziąć pod uwagę względy typowo praktyczne, postaw na owalny lub okrągły format, dzięki czemu łatwiej wyczyścić całą umywalkę, a brud i osady nie będą gromadzić się w jej zakamarkach. jeżeli montujesz umywalkę na blacie lub specjalnie przygotowanym stoliku, to dopasuj również atrakcyjny syfon, który będzie pod nim wyeksponowany. Dostępne są wersje chromowane w kolorze srebra jak i w odcieniu mosiądzu lub czarnym.
Nowoczesne umywalki stojące
Stojące umywalki to wyposażenie, które przyciąga spojrzenia, gdziekolwiek się pojawi. Charakterystyczna kolumnowa konstrukcja i efektowny design, sprawdzą się w przestrzeni prywatnej, jak i w miejscach, gdzie liczy się wyjątkowość wystroju. Wolnostojące umywalki świetnie zaprezentują się w luksusowych salonach piękności, obiektach spa & wellness czy w toaletach eleganckiej restauracji. Baterie umywalkowe można montować zarówno na umywalkach, jak i w wersji naściennej, nad jej misą. Odpływy ścienne lub podłogowe pozwolą na dostosowanie umywalki stojącej do istniejącej już instalacji kanalizacyjnej. Wadą tego typu modeli jest brak blatu, na którym można postawić kosmetyki, ale w szerokiej gamie dostępnych produktów, znajdziesz znakomite dozowniki naścienne lub półki i uchwyty, na których mogą znaleźć się niezbędne środki do mycia.
Do jakich łazienek pasują umywalki wolnostojące?
Wysokie, eleganckiepostumenty z umywalkami prezentują się świetnie zarówno we wnętrzach urządzonych minimalistycznie, jak i w sposób klasyczny z elementami luksusu. Wymagają jednak sporo miejsca, dlatego są wybierane do dużych pomieszczeń.
Stojące umywalki kupisz w różnych kolorach, począwszy od klasycznej bieli i czerni, aż po grafitowy, kawowy, kremowy, srebrny czy złoty. Dzięki temu możesz również zaaranżować łazienkę w stylu glamour, boho czy industrial. Wybierzesz również kształt prostokątny lub owalny i dopasujesz wielkość wyposażenia do urządzanej przestrzeni. Montaż umywalki przyściennej, wolnostojącej nie wymaga szczególnych umiejętności. Postument jest mocowany do podłoża dzięki wkrętów, przez co staje się stabilny i bezpieczny w użytkowaniu. Warto dodatkowo użyć silikonu, aby zabezpieczyć połączenie postumentu z podłogą.
Konglomeratowe, szklane i porcelanowe umywalki w różnym stylu
Dostępne na rynku umywalki nablatowe, wpuszczane w blat czy naścienne, można kupić z różnych materiałów. Popularnym surowcem do produkcji jest konglomerat, czyli mieszanki kamienia naturalnego i specjalnych żywic. To wyroby słynące z wytrzymałości i łatwości czyszczenia, ale należy przy tym stosować delikatne środki myjące, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Elastyczny konglomerat pozwala na wytwarzanie różnorodnych form i kształtów.
Klienci mogą również wybrać umywalki, wykonane z eleganckiej szkliwionej ceramiki. Ta powierzchnia może być barwiona na różne kolory, a także czyszczona silnymi detergentami. Zaletą jest również przystępna cena tego typu umywalek. Do najlepszych modeli należą porcelanowe umywalki, wyróżniające się niską nasiąkliwością i bardzo dobrą odpornością na odbarwienia czy zabrudzenia.
Dla klientów poszukujących niebanalnych rozwiązań, przygotowano także umywalki wykonane ze szkła. Ta minimalistyczna forma wyposażenia doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Wysokiej jakości szkło hartowane jest odporne na uszkodzenia i zarysowania. Szklane modele umywalek, świetnie prezentują się z modernistycznymi meblami i designerskim oświetleniem.
Nietypowe kształty i wyjątkowe umywalki do zadań specjalnych
Wśród różnych form, znajdziesz umywalki z misą tradycyjnie zaokrągloną od spodu, prostokątną albo ze skośną ścianką, po której spływa woda do mycia rąk. Do mieszkań prywatnych jak i obiektów komercyjnych, zaprojektowano również podwójne umywalki zapewniające użytkownikom dużo miejsca. W szerokiej ofercie znajdują się też niezwykle funkcjonalne umywalki z blatem, na którym można umieścić podręczne kosmetyki czy przedmioty dekoracyjne. Podczas zakupów, warto zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia umywalki jest pokryta specjalną powłoką ochronną. Dzięki niej, łatwiej utrzymasz porządek, bo do umywalki nie przylegają osady czy zanieczyszczenia pochodzące z różnych substancji kosmetycznych jak i twardej, wysokozmineralizowanej wody.