Najbogatsze metropolie świata. Polskie miasto wysoko w rankingu. Wyprzedziło choćby Abu Dabi

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Firma Henley & Partners opracowała ranking najbogatszych metropolii. Wśród tych najszybciej bogacących się i rozwijających na świecie znalazł się także akcent z Polski. Liczba milionerów w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła tam o 83 proc. Które miasto jest najbogatsze w Polsce?
W rankingu brano pod uwagę liczbę mieszkańców z co najmniej 1 mln dolarów na koncie. Jak zauważyła firma Henley & Partners, po raz kolejny zestawienie zostało zdominowane przez amerykańskie miasta. Na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Jork z ponad 384 tys. milionerów, w tym 818 centimilionerami z ponad 100 mln dolarów na koncie i 66 miliarderami. Na drugiej pozycji znalazł się rejon zatoki San Francisco - The Bay Area - który obejmuje m.in. San Francisco i Dolinę Krzemową. Podium zamknęło Los Angeles.


REKLAMA


Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park


Najbogatsze miasta świata. Warszawa wyprzedziła arabskie metropolie
W rankingu najbogatszych miast tylko Londyn i Moskwa zanotowały spory spadek w populacji milionerów. I choć Polska w starciu z amerykańskimi gigantami nie ma szans, to w jednym z rankingów stolicy kraju udało się wyprzedzić m.in. Abu Zabi i Rijad.
Mowa o zestawieniu najszybciej rozwijających się ośrodków zamożności na świecie. "Wschodzące gwiazdy" w ciągu ostatnich 10 lat znacząco zwiększyły populację milionerów. Pierwsza trójka to chińskie Shenzhen, Scottsdale w Stanach oraz "indyjska Dolina Krzemowa", czyli Bengaluru, które zanotowały wzrost między 2014 a 2024 rokiem o odpowiednio 142, 125 i 120 proc.


Najbogatsze miasto w Polsce. Gości ponad 12 tys. milionerów
Warszawa zajęła nie takie pechowe, bo 13. miejsce, ze wzrostem wynoszącym 83 proc. i populacją milionerów wynoszącą 12,8 tys., w tym czterema "dolarowymi miliarderami". To mniej niż 1 proc. całej populacji, jednak liczby robią wrażenie - sami miliarderzy dysponują majątkiem przekraczającym 15 mld zł, łącznie to z kolei, jak można oszacować, ponad 16,8 mld dolarów (65 mld zł). Stolica Polski wyprzedziła, poza Abu Dabi i Rijadem, także Pekin, Szanghaj, Singapur, Monako i Vancouver. Warszawa trafiła też do zestawienia 100 miast, w których eksperci prognozują największy potencjał wzrostu w nadchodzącej dekadzie. Rok temu znalazła się na miejscu 30.


Budynki biurowe i wieżowce wokół Ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Jak podkreślają analitycy, rozwój i bogacenie się miast wynika nie tylko z bycia popularnym miejscem docelowym dla migrujących milionerów, ale także szybkiego rozwoju branży technologicznej i możliwości inwestowania. Milionerzy, centimilionerzy i miliarderzy coraz częściej nie wybierają jednego miejsca zamieszkania, a kilka w różnych rejonach świata, traktując to jak swoje portfele inwestycyjne. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko i jednocześnie zwiększyć szanse na zysk. Wybierają też miasta z największym potencjałem i najlepszą perspektywą.
Czy uważasz, iż w Polsce łatwo jest się wzbogacić? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału