Islandia jest jedną z najbardziej unikalnych lokalizacji w Europie. Przyciąga rzesze turystów spragnionych zapierających dech w piersiach widoków. To nie tylko gejzery, lodowce, góry i wulkany, ale także słynna Błękitna Laguna, zorza polarna oraz wiele festiwali, które realizowane są w stolicy - Rejkiawiku. Islandia uchodzi za jeden z najbardziej rozwiniętych państw świata. Silny wzrost gospodarczy sprawił, iż w raporcie ONZ za 2021-2022 zajęła trzecie miejsce pod względem rozwoju społecznego, a według Economist Intelligence Index z 2011 roku miała drugi najwyższy wskaźnik jakości życia na świecie.
REKLAMA
Zainteresuje cię też: Zamiast powrotu do Polski odwołany lot. Dramat 280 turystów w Egipcie. "Jest załamana"
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Gdzie najlepiej do pracy za granicę? Poszukują wykwalifikowanej siły roboczej i oferują wysokie wynagrodzenia
Silna gospodarka Islandii w dużej mierze zawdzięcza swoją działalność branży turystycznej. W 2023 roku według serwisu prospects.ac.uk kraj odwiedziło prawie 2,2 mln turystów. Liczby te przekładają się również na coraz bardziej atrakcyjny rynek pracy. Jak podaje portal euronews.com, według danych z 2023 roku Islandczycy mogli liczyć na średnie zarobki rzędu 53 800 euro (230 tys. zł) netto rocznie. W porównaniu z polskimi, które wynoszą mniej niż 20 tys. euro (85 tys. zł), jest to ponad dwa i pół raza więcej. Wykwalifikowani pracownicy są potrzebni w takich gałęziach przemysłu jak:
budowa,
inżynieria,
opieka zdrowotna,
technologia informacyjna,
turystyka.
Wśród głównych zalet pracy na Islandii wymienia się przede wszystkim brak wysokich składek na ubezpieczenie społeczne oraz korzystny system podatkowy. Rejkiawik jest gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym centrum kraju, więc to właśnie w stolicy są największe szanse na znalezienie pracy. Chyba iż szukasz jej w rolnictwie lub rybołówstwie. jeżeli przeprowadzasz się tam z kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), możesz mieszkać i pracować bez zezwolenia na pracę lub wizy. Musisz jedynie zarejestrować się jako rezydent w krajowym rejestrze, jeżeli będziesz przebywać dłużej niż trzy miesiące lub sześć miesięcy i przyjeżdżasz jako osoba poszukująca pracy.
Islandia Gestur Gislason / Getty Images/iStockphoto
Czy życie w Islandii jest drogie? Tak wyglądają uśrednione codzienne wydatki
Kraj ten, mimo iż jest jednym z najlepszych pod względem miejsc pracy i zarobków, jest również znany z wysokich kosztów życia. Jak podaje portal iceland.org, minimalne wydatki na jedną osobę związane z utrzymaniem wynoszą 1488 euro miesięcznie (6720 zł). Wliczone w to zostały: mieszkanie, media, jedzenie, transport publiczny i zajęcia rekreacyjne. Żywność może być dość droga, zwłaszcza jeżeli jest importowana, podczas gdy rachunki za prąd i ogrzewanie są skromne. Tak prezentuje się krótka lista niezbędnych wydatków:
koszty wyżywienia: 356 euro (około 1620 PLN),
koszty użytkowania: 104 euro (około 470 PLN),
koszty mieszkania: 714 euro (około 3200 PLN),
koszty spędzania wolnego czasu: 214 euro (około 960 PLN).