Magdalena Gembacka, autorka książki „Roślinna uczta smaków” poleca na obiad nadziewane muszle makaronowe. Jest to proste, pyszne danie z makaronem z fantastycznym nadzieniem ze szpinaku, cukinii i fasoli.
Makaronowe muszle to bardzo wdzięczny produkt w kuchni. Świetnie nadają się do faszerowania. Można je serwować zarówno na zimno – wypełnione np. ulubioną sałatką, jak i na gorąco – zapiekane z farszem i sosem. Na obiad lub kolację świetnie sprawdzą się muszle nadziewane cukinią, szpinakiem i fasolą. Dzięki aromatycznym ziołom i przyprawom farsz nie jest mdły. Dodatek fasoli sprawia natomiast, iż danie jest bardzo sycące. Przekonajcie się sami.
Muszle makaronowe – przepis
Składniki:
- około 16 muszli makaronowych
Farsz:
- 1 średnia cukinia
- 2 szklanki świeżego szpinaku
- 3 duże ząbki czosnku
- 1 szklanka ugotowanej białej fasoli (może być z puszki)
- 1/2 łyżeczki tymianku suszonego
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól i świeżo zmielony pieprz
- oliwa extra vergine
Sos pomidorowy:
- 500 g przecieru pomidorowego
- 1 cebula jasna
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 szklanki wody lub bulionu warzywnego
- sól i świeżo zmielony pieprz
- sos beszamelowy
Sposób przygotowania:
Na patelnię wlać dwie łyżki oliwy i wrzucić przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy zacznie pachnieć, dołożyć pokrojoną w drobną kostkę cukinię i tymianek. Smażyć do momentu, aż cukinia będzie miękka. Następnie dodać fasolę i szpinak. Wymieszać i smażyć, aż szpinak zwiotczeje. Całość zmiksować na pastę (nie powinna być idealnie gładka). Przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Przygotować sos pomidorowy. Podsmażyć na oliwie posiekaną cebulę i czosnek, a gdy będą złote, dodać przecier pomidorowy i wodę. Zagotować. Całość zmiksować na gładko. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ugotować muszle makaronowe według instrukcji na opakowaniu.
Przygotować sos beszamelowy. Na dno naczynia żaroodpornego wylać 3/4 sosu pomidorowego. Na to układać muszle makaronowe napełnione farszem. Na muszle wylać równomiernie resztę sosu pomidorowego i beszamel. Całość włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec około 30 minut. Podawać z sałatą z sosem winegret.
Wskazówki:
Jeśli zostanie wam nieco nadzienia, możecie wykorzystać je na kanapki. Pokrójcie ciabattę albo bagietkę, zróbcie grzanki, posmarujcie je pastą, a na nią połóżcie plastry świeżego pomidora. Doprawcie do smaku solą i pieprzem. Posypcie orzeszkami piniowymi.
Przepis pochodzi z książki Magdaleny Gembackiej „Roślinna uczta smaków”.
Pyszności – Fot. materiały prasowe
Na naszym kanale YouTube znajdziesz również świetny przepis na chlebek ziołowy z fetą stworzony do dzielenia się: