Terapia dla par to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z trudnościami w swoim związku. Mogą one dotyczyć kłopotów z komunikacją, brakiem zaufania i zrozumienia, zdrad, konfliktów, problemów intymnych i wielu innych. Okazuje się, iż taki rodzaj terapii jest skierowany zarówno dla małżeństw, jak i dla partnerów, bez względu na orientację seksualną i długość trwania związku. Co warto wiedzieć o terapii dla par? Czym jest terapia TSR?
Kiedy postawić na terapię dla par?
Terapia dla par jest oferowana przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Ciekawą ofertę znajdziemy na stronie psycholog-brzeg.pl, a warunkiem koniecznym do odbycia terapii jest zgoda obojga partnerów. Kiedy warto zgłosić się na terapię dla par?
Jest to dobra opcja wtedy, gdy mamy trudności w komunikowaniu się z partnerem, często się kłócimy, odczuwamy brak bliskości, czy też brak satysfakcji ze wspólnego pożycia. Gdy czujemy, iż potrzebujemy wsparcia psychologa i odpowiednich narzędzi do walki z trudnościami, jest to wskazówka do rozpoczęcia terapii dla par. Nie ma sensu czekać na narastanie problemów i negatywnych emocji – im wcześniej podejmiemy decyzję o terapii z drugą połówką, tym lepsze i skuteczniejsze efekty uzyskamy!
Efekty terapii dla par
Jakie efekty można uzyskać dzięki terapii dla par? Przede wszystkim nauczymy się:
- Łagodzenia konfliktów
- Rozwiązywania problemów
- Zrozumienia natury powtarzających się kłopotów w związku
- Czerpania satysfakcji z intymności w związku itp.
Dzięki terapii poznamy lepiej siebie i partnera, co zaowocuje lepszym zrozumieniem drugiej strony oraz własnych potrzeb.
Terapeuta pomoże nam zidentyfikować negatywne zachowania każdego partnera i określić, z czego one wynikają. Terapia par to solidna podstawa do tego, aby popracować nad słabościami i znacznie lepiej radzić sobie z natłokiem emocji, mając na uwadze także dobro ukochanej osoby.
Terapia TSR
Czym jest terapia TSR? To terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, bazująca na realizacji celów pacjenta, bez nadmiernego analizowania jego przeszłości. Ważnym założeniem jest to, iż pacjenci posiadają odpowiednie zasoby do uzyskania pożądanego celu. Taki typ terapii skupia się głównie na silnych stronach i zasobach, zamiast określaniu braków i deficytów u danej osoby.
Z takiego rozwiązania skorzystać mogą pacjenci na terapiach indywidualnych i dla par, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. W tej sytuacji nie dochodzi do zgłębiania natury problemu i jego przyczyn – spore znaczenie ma teraźniejszość i przyszłość. Oczywiście na terapii także można poruszać tematy z przeszłości, w zależności od wskazań psychologa i preferencji danych osób. Podejście zorientowane na rozwiązanie może oznaczać, iż przeszłość nie jest jedynie źródłem cierpień i kłopotów, ale skarbnicą wiedzy na temat doświadczeń, umiejętności i zdobytych zasobów. Zamiast poszukiwać przyczyn i snucia różnych teorii o problemach, warto spojrzeć na to, jak dawniej radziliśmy sobie z największymi kryzysami. Na tej wiedzy możemy bowiem oprzeć się w obecnej chwili, w konkretnych sytuacjach.
Brak komunikacji w związku
Brak komunikacji w związku to jedna z najczęstszych przyczyn, które stanowią podstawę do podjęcia terapii dla par. Jak rozpoznać taki problem w swoim małżeństwie? Zła komunikacja może zniszczyć związek, dlatego trzeba nauczyć się rozpoznawać jej oznaki. Taki stan rzeczy dotyczy zwykle tego, iż partner nas nie słucha, kieruje uwagę podczas rozmowy na siebie, czy też nie zwraca uwagi na to, co mówimy. Poza tym niepokojące oznaki braku komunikacji w związku to:
- Przerywanie podczas rozmowy
- Brak empatii
- Agresywny język
- Deprecjonowanie uczuć drugiej strony
- Odgradzanie się murem podczas konfliktów
- Słaba inteligencja emocjonalna
- Monotonna mowa
- Defensywna postawa
Jeśli tylko zauważymy te trudności w swoim związku, zaufajmy intuicji i zwracajmy uwagę na czerwone flagi. Możemy spróbować namówić partnera na wspólną terapię, dającą wiele korzyści dla każdej strony.
Artykuł powstał przy współpracy z psychologiem, terapeutą Aleksandrą Chmiel-Karakułą
Materiał partnera