Na czym polega prepping – najważniejsze informacje

tygodnikprzeglad.pl 3 dni temu

Artykuł sponsorowany

W życiu zdarzają się różne sytuacje. choćby jeżeli są nieprzewidziane, da się zadbać o to, by w pewnym stopniu się do nich przygotować. Temu służy właśnie nowoczesny prepping – zakładający zbudowanie komfortowego schronienia we własnym domu i zabezpieczenie się na rozmaite sytuacje i zagrożenia.

Czym jest prepping? Z jakimi formami przygotowań się wiąże? Czym różni się prepping od survivalu? O tym przeczytacie poniżej.

Prepping definicja i krótka historia

Słowo „prepping” nawiązuje do angielskiego „przygotowania”. Oznacza styl życia, w którym zabezpiecza się na rozmaite sytuacje kryzysowe, w tym również te trudno przewidywalne. Dotyczy to choćby klęsk żywiołowych, długofalowych awarii prądu, kryzysów ekonomicznych czy pandemii. Preppersi starają się zapewnić sobie samowystarczalność, bez wsparcia z zewnątrz. Oznacza to choćby gromadzenie zapasów żywności i wody, zabezpieczenie alternatywnych źródeł energii i schronienia.

Prepping jako nurt wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, z okresu zimnej wojny, gdy ludzie, w obawie przed atakami atomowymi, zaczęli tworzyć schrony atomowe i gromadzić rozmaite zapasy. Nurt ten przybrał na sile w latach 90. XX wieku, bardziej zbliżając się do survivalu i ogólnej sztuki przetrwania – nie tylko związanej z wojną nuklearną. Ostatnie lata – pandemia, nasilające się konflikty zbrojne, awaria sieci energetycznej w Hiszpanii – sprawiły, iż coraz więcej osób chce się przygotować na każdą sytuację.

Skąd bierze się zainteresowanie preppingiem?

Tak wielu ludzi interesuje się takim podejściem? Przede wszystkim wpływają na to dość niepewne czasy – wojny, epidemie, konflikty i niepokoje społeczne. W takich warunkach zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności dla całej rodziny potrafi stać się wartością priorytetową, zwłaszcza gdy da się to osiągnąć stosunkowo niewielkim kosztem. Coraz częściej też mówi się o preppingu, który stanowi styl życia i sposób na funkcjonowanie nie tylko w sytuacjach mocno kryzysowych.

Na czym koncentruje się prepper?

Zadaniem preppera jest zgromadzenie odpowiednich zapasów oraz zarządzanie nimi, a także zdobycie podstawowych umiejętności niezbędnych do przetrwania w sytuacji odcięcia od świata zewnętrznego.

Do głównych obszarów preppingu zaliczają się zwłaszcza:

  • gromadzenie zapasów jedzenia i wody: zapewnienie pożywienia dla wszystkich domowników, stworzenie miejsca do przechowywania zapasów i gospodarowanie nimi, by nie marnować żywności;
  • zapasy medyczne: apteczka, leki codziennego użytku, wzbogacone o wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  • alternatywne źródła energii i ciepła: inne sposoby na ogrzewanie, oświetlenie i zasilenie kluczowych urządzeń w razie braku dostaw od zewnętrznych operatorów;
  • bezpieczeństwo: zagwarantowanie środków ochrony osobistej, odbycie kursów samoobrony;
  • gotówka: środki do przetrwania kilku dni/tygodni, w razie problemów z dostępem do banku czy bankomatów;
  • komunikacja i dostęp do informacji: mapy papierowe, radio (na baterie).

Zakres zapasów i umiejętności dopasowuje się oczywiście do konkretnej sytuacji oraz możliwości domowników. Spory wybór kluczowych sprzętów da się znaleźć w takich miejscach, jak choćby sklep prepersa Karaluch.

Prepping domowy a prepping ewakuacyjny i survival

Na koniec pozostaje jeszcze temat rozróżnienia preppingu domowego, czyli zabezpieczania miejsca do życia, na wypadek konieczności pozostania w nim przez dłuższy czas, w odcięciu od świata zewnętrznego, od preppingu ewakuacyjnego – zabezpieczenia kluczowych przedmiotów (dokumentów, gotówki, żywności i wody, ubrań etc.) do zabrania na wypadek konieczności natychmiastowego opuszczenia domu.

Jeszcze czymś innym jest survival, czyli klasyczna sztuka przetrwania. W tym przypadku zdobywa się umiejętności związane z przetrwaniem w nieznanym, trudnym terenie, w szczególnie kryzysowych sytuacjach, często zagrażających życiu.

Choć poszczególne style życia mogą się ze sobą łączyć i wzajemnie przenikać, warto jednak mieć świadomość występujących między nimi różnic.

Prepping w nowoczesnej odsłonie – podsumowanie

Prepping zakłada gromadzenie różnych produktów oraz zdobywanie przydatnych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, samoobrony czy podstawowych napraw w domu. Daje samodzielność i większy komfort psychiczny, pozwala się przygotować na wiele trudnych sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie. Warto wykorzystać to, co oferuje, dopasowując rozwiązania do swoich potrzeb, by zabezpieczyć siebie i bliskich na przyszłość

Artykuł sponsorowany

Post Na czym polega prepping – najważniejsze informacje pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału